کد خبر: 22903| تاریخ انتشار: شــنـبـه ، ۳۱ تیر سال ۱۴۰۲ | ساعت ۱۲:۴:۰ | تعداد بازدید: ۲۴۹

آیت الله اعرافی با اشاره به اهانت مجدد به قرآن کریم در کشور سوئد گفت: قرآن کریم در هویت مسلمانان جایگاه بلندی دارد و این حرکت، جسارت به جریان توحید و اسلام است.
آیت‌الله علیرضا اعرافی، با اشاره به قرآن‌سوزی در کشور سوئد گفت: اینکه با اجازه دولت سوئد، مجدداً، فرد تبهکار وابسته به دستگاه صهیونیستی اجازه یافت به قرآن کتاب الهی و منشور آسمانی جسارت روا دارد، حرکت بسیار زشتی بود و تمام مسلمانان و همه عزاداران سالار شهیدان آن را محکوم و با همه وجودشان علیه دولت کفر و الحاد و منفور سود فریاد و این حرکت را محکوم می‌کنند.
وی ادامه داد: قرآن در هویت مسلمانان جایگاه بلندی دارد و این حرکت، جسارت به جریان توحید و اسلام است. اولاً انتظار می‌رود دولت سوئد از خواب بیدار شود و از این کار تند افراطی جنایت مآبانه عذرخواهی کند و دولت‌های اروپایی سازمان ملل هم باید برای این مقوله چاره‌اندیشی کند.
اعرافی با بیان اینکه از حوزه‌های علمیه نجف و قم منعکس شده که قانونی را طراحی کنند که جلوی جسارت به مقدس‌ترین کتاب آسمانی گرفته شود، گفت: دولت‌های اسلامی باید اقدامات جدی‌تری برای بازدارندگی به تعرض به نوامیس و مقدسات اسلامی طراحی کنند.
وی در بخش دیگری از سخنان خود با تسلیت ایام محرم و عزاداری سرور و سالار شهیدان اباعبدالله الحسین(ع) اظهار کرد: مساجد و محافل عزاداری امام حسین(ع) باید جوان ما را در ترازی تربیت کند که شهدا و ایثارگران عصر انقلاب دفاع مقدس و محور مقاومت است و این نیاز به کار اعتقادی، اخلاقی همراه با هنر خوب و سلیقه و درست در منبر و وعظ و نوحه‌سرایی است. هیئت‌های عزاداری باید به نیازهای اجتماعی مردم توجه کنند و جامعه‌ای که در آن آسیب‌هایی همچون فقر، اعتیاد، طلاق و اختلافات خانوادگی در تراز جامعه عاشورایی و اسلامی نیست.
خطیب جمعه میبد تصریح کرد: مراسم عاشورا باید با اینها مبارزه کند و زمینه ازدواج و پیشرفت جوانان را فراهم آورد و اگر هرکدام از هیئت‌های عزاداری ما پنج واحد مسکن را برای جوانان ما زمینه‌سازی کنند ۵۰۰ زوج جوان ما زمینه ازدواجشان فراهم می‌شود بنابراین هیئت‌ها باید با قرض، اطعام و مسکن و تهیه وسایل زندگی زمینه ازدواج را برای جوانان فراهم کنند که البته دولت و مسئولان هم در این زمینه وظیفه دارند.
اعرافی افزود: در واقع همه ما باید در میدان تلاش کنیم و فقر را از شهر و استان خود بزداییم چراکه شهر و استانی که دارای ثروت است؛ یک نمونه فقر و فلاکت برای همه مسئولان و اغنیای این شهر و استان؛ اول برای علما و مسئولان و اغنیا و ثروتمندان و سپس برای همه جامعه ننگ است.
عضو مجلس خبرگان رهبری تأکید کرد: هیئت تراز در عاشورای حسینی باید به انقلاب اسلامی، شهدای عالی‌قدر، امام و به ارزش‌های انقلاب توجه کند چراکه انقلاب اسلامی ریشه در عاشورا دارد و از عاشورا الهام گرفته است؛ انقلابی که همه ناپاکی‌ها را کنار خواهد زد بنابراین این انقلاب برای امام حسین و ملت است و باید در عزاداری‌ها و نوحه‌سرایی‌ها، ارزش‌های انقلاب و شهدا تجلی پیدا کند.
امام‌جمعه میبد گفت: نظم و امنیت و رعایت قوانین و مقررات از نکاتی است که از هیئت‌های عزاداری انتظار می‌رود و به فضل خدا در همین مسیر هم حرکت می‌کنند و مداحان، اصحاب منبر، هیئت‌امنا، هیئت‌های عزاداری و جوانان پرشور ما، الگوی عزاداری جامع و درست را دنبال خواهند کرد. عاشورا باید دروازه‌های مسجدها را به روی جوانان بگشاید و از درون حسینیه‌های ما، جوانان، دختران و پسران به سمت ارزش‌های الهی و مسجد که کانون دین و خانه خداست هدایت شوند.
وی در بخش دیگری از سخنان خود، هفته امر به‌ معروف و نهی از منکر و حجاب و عفاف را گرامی داشت و گفت: امر به‌ معروف و عفاف و حجاب فلسفه و روح عاشوراست و ما به هیچ بهانه‌ای نباید از حجاب و ارزش‌های اخلاقی و دینی کوتاه بیاییم.
اعرافی افزود: این وظیفه را قبل از همه، ما و شما در مدرسه، دانشگاه و مغازه، کارخانه، مراکز گردشگری و همه مراکز با زبان و تبین درست و غیرت دینی و تذکر درست باید ارزش‌های الهی که مهم‌ترین آن عفاف و حجاب است صیانت کنیم.
عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی با اشاره به اینکه ارزش‌های سلامت اداری، مبارزه با آفات و فساد هم همین‌طور مهم است گفت: پیام عزاداری این است که همه ما سرباز اسلام، مجاهد درراه خدا و به پا دارنده نماز و اقامه کننده امر به معرف و نهی از منکر باشیم که وظیفه دستگاه هم در این زمینه سنگین است.
اعرافی در پایان با گرامی‌داشت هفته بهزیستی از مردم، مسئولان و مؤسسات خیریه که در راستای رفع نیازهای نیازمندان و فقرا و معلولان و سالمندان کمک می‌کنند، گفت: بهزیستی باید مورد توجه همه مردم باشد و نباشد در مسائل رسیدگی به معلولان و نیازمندان کوتاهی شود.

منبع:خبرگزاری حوزه

لطفا کد زیر را وارد نمایید

اخبار مرتبط

آرم شورای عالی انقلاب فرهنگی

اطلاعات تماس

تهران، خیابان طالقانی، شماره 436

کدپستی: 1591814313
(+9821) 66976601 - 7