کد خبر: 23625| تاریخ انتشار: یـک شنبه ، ۲۸ آبان سال ۱۴۰۲ | ساعت ۱۵:۱۸:۰ | تعداد بازدید: ۵۲۶

در چهارمین جلسه از سلسه جلسات ارزیابی میزان تحقق مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی، با موضوع ارزیابی میزان اجرایی شدن مصوبه "سند ترویج و تسهیل ازدواج دانشگاهیان" که روز شنبه 1402/08/27 به ریاست دکتر مسعود فیاضی، قائم مقام دبیر و رئیس مرکز رصد، برنامه ریزی و ارزیابی برگزار شد، سه مسئله "کمبود خوابگاه‌های متأهلی"، "دغدغه شغل و مسکن" و "هزینه جهیزیه و معیشت" به‌عنوان چالش‌های اصلی ازدواج دانشگاهیان مطرح شدند.


به گزارش مرکز رسانه و روابط عمومی شورای عالی انقلاب فرهنگی، در این جلسه نصرالله داودوندی رئیس دبیرخانه ستاد ازدواج دانشگاهیان کشور، گزارشی از اقدامات انجام شده و مشکلات پیش روی اجرای سند ارائه داد.
به گفته داوودوندی تاکنون دو جلسه این ستاد در سال گذشته برگزار شده و تقسیم کار دستگاه‌ها در آن صورت گرفته است که در این خصوص هماهنگی‌های لازم برای اجرایی‌سازی نیز انجام شده است.
رئیس دبیرخانه ستاد ازدواج دانشگاهیان کشور گفت: تاکنون بیش از 450 هزار ازدواج دانشجویی در نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها از سال 1386 تاکنون ثبت و انجام شده است که براساس پژوهش صورت گرفته در سال 1401، 94 درصد پایداری، در این ازدواج‌های دانشجویی داشته‌ایم.
وی به تبیین اقدامات و برنامه‌های طراحی شده در این حوزه پرداخت و گفت: ازدواج به‌هنگام، ترویج ازدواج آسان، کاهش مهاجرت دانش‌آموختگان، کاهش آسیب‌های اجتماعی در دانشگاه‌ها،  انتخاب آگاهانه، امکان تحصیل توأمان با ازواج، بخشی از مزیّت‌های ازدواج‌های دانشجویی است.

"کمبود خوابگاه‌های متأهلی"، "دغدغه شغل و مسکن" و "هزینه جهیزیه و معیشت" و مسئله و چالش اساسی در ازواج‌های دانشجویی است که برای حل این چالش‌ها راهبردها و اقدامانی طراحی شده است.
همچنین نمایندگان دستگاه های اجرایی عضو ستاد، گزارشی از اقدامات خود در اجرایی شدن مصوبه ارائه کردند.
مهمترین موانع مطرح شده توسط دستگاه‌ها در اجرای کامل این سند؛ کمبود منابع مالی و لزوم تصویب دستورالعمل‌ها و تکمیل نظام مسائل بودند.
در همین راستا، مقرر شد کارگروه‌هایی با شرکت دستگاه‌های اجرایی عضو ستاد، جهت بررسی راهکارهای رفع موانع تشکیل و نتایج آنها در جلسه بعدی پیگیری شود.

به گزارش مرکز رسانه و روابط عمومی شورای عالی انقلاب فرهنگی "سند ترویج و تسهیل ازدواج دانشگاهیان" در جلسه 735 شورای عالی انقلاب فرهنگی در تاریخ 1400/08/26 تصویب و در تاریخ 1401/06/13 توسط رئیس جمهور ابلاغ شد.
 

لطفا کد زیر را وارد نمایید

اخبار مرتبط

آرم شورای عالی انقلاب فرهنگی

اطلاعات تماس

تهران، خیابان طالقانی، شماره 436

کدپستی: 1591814313
(+9821) 66976601 - 7