کد خبر: 4412| تاریخ انتشار: چهارشنبه ، ۲۹ خرداد سال ۱۳۹۸ | ساعت ۱۲:۱۴:۰ | تعداد بازدید: ۴۵۷۷

معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت آیین نامه تشکیل «شورای استانی هماهنگی فعالیت‌های قرآن و عترت دانشگاه‌ها» را به دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور ابلاغ کرد.
«شورای هماهنگی فعالیت‌های قرآنی دانشگاه‌های کشور» در سال ۱۳۸۴ براساس مصوبه ۵۷۵ شورای عالی انقلاب فرهنگی تشکیل شد. این شورا که با هدف ایجاد بستر هماهنگی، انسجام و هم‌افزایی فعالیت‌های قرآنی در دانشگاه‌های سراسر کشور تشکیل شده است، توانسته است تا ضمن جلوگیری از موازی‌کاری فعالیت‌های قرآنی در دانشگاه‌ها، با ایجاد بستر تصمیم گیری جمعی و بین دستگاهی، قوام تصمیمات و اقدامات اجرایی دانشگاهی را افزایش داده و از انجام فعالیت‌ها و اقدامات غیر ضروری ممانعت کند.
از جمله اقدامات مفید این شورا از زمان تأسیس تاکنون می‌توان به جلوگیری از برگزاری جشنواره‌های متعدد قرآنی در دانشگاه‌های سراسر کشور است اشاره کرد که موجب شده جشنواره ملی قرآن و عترت دانشگاهیان کشور به صورت چرخشی بین دستگاه‌ها و نهادهای دانشگاهی در گستره ملی و برای تمامی دانشجویان کشور برگزار شده و با ایجاد تنوع در رشته‌های این جشنواره و هم‌چنین افزوده شدن بخش عترت به آن، شاهد افزایش قابل توجه اقبال دانشگاهیان به این جشنواره ملی قرآنی دانشگاهی باشیم.
حال پس از گذشت حدود ۱۴ سال از تشکیل این شورا که نقش هماهنگی بین دستگاهی دارد، به منظور بستر سازی توسعه آموزش‌ها، انس، فهم و عمل به آموزه های قرآن کریم و شناسایی امکانات و ظرفیت‌های دانشگاه‌های هر استان و همچنین هماهنگی، انسجام و هم افزایی دستگاه‌های دانشگاهی در خصوص فعالیت‌های قرآن و عترت در گستره استان‌ها، مقرر است «شوراهای استانی هماهنگی فعالیت‌های قرآن و عترت» تشکیل شود.
ایجاد زمینه و انگیزه برای فعالیت گسترده‌تر فعالان قرآن و عترت دانشگاههای استان و گسترش میزان اثر بخشی طرح های ابلاغی شورای هماهنگی فعالیت‌های قرآن و عترت از جمله دیگر اهداف تشکیل «شوراهای استانی هماهنگی فعالیت‌های قرآن و عترت» در استان‌های سراسر کشور است.
براساس آیین‌نامه تشکیل «شوراهای استانی هماهنگی فعالیت‌های قرآن و عترت»، دانشگاه‌های علوم پزشکی موظف شدند ضمن هماهنگی با رییس استانی دفتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در استان، نماینده آن دانشگاه در جلسات شورا حضور فعال داشته و گزارش مصوبات را به معاونت فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت ارسال نماید.
متن آیین نامه تشکیل شورای استانی هماهنگی فعالیت‌های قرآن و عترت دانشگاه‌ها را از اینجا دریافت کنید.
منبع: مفدا

 

اخبار مرتبط

آرم شورای عالی انقلاب فرهنگی

اطلاعات تماس

تهران، خیابان انقلاب اسلامی، خیابان فلسطین شمالی، شماره 309

(+9821) 66468271 - 5