کد خبر: 14367| تاریخ انتشار: یـک شنبه ، ۲ شهریور سال ۱۳۹۹ | ساعت ۱۵:۴:۰ | تعداد بازدید: ۲۷۹۳

جلسه 869 شورای فرهنگی ـ اجتماعی زنان و خانواده شورای عالی انقلاب فرهنگی به ریاست دکتر کبری خزعلی رئیس شورای فرهنگی اجتماعی زنان و خانواده و با حضور اعضا به صورت حضوری و آنلاین برگزار شد.
به گزارش مرکز خبر شورای عالی انقلاب فرهنگی، در ابتدای این جلسه با توجه به آغاز ماه محرم، اعضای جلسه ضمن گرامیداشت ایام عزاداری حضرت اباعبدالله الحسین (ع)، برای خانم زهرا آیت­‌اللهی رئیس سابق شورای فرهنگی اجتماعی زنان و خانواده آرزوی شفای عاجل کردند.
در ادامه با توجه به شیوع ویروس کرونا در کشور و نگرانی­‌های خانواده­‌ها نسبت به برگزاری کلاس‌ها در فضای مجازی، اعضای جلسه به بیان نظرات و پیشنهادات در مورد مراحل آموزشی در ابعاد تعلیم و تربیت در شرایط شیوع ویروس کرونا پرداختند و مقرر شد جمع‌بندی این نظرات به ستاد ملی مقابله با ویروس کرونا و مسئولین ذی‌ربط ارسال شود.
دستور بعدی جلسه به ارائه گزارش اقدامات دستگاه­‌ها در رابطه با موضوع جمعیت و خانواده اختصاص داشت.
اعضای جلسه در ادامه به بررسی سیاست‌های کلی جمعیت ابلاغی مقام معظم رهبری «مدظله‌العالی» که توسط معاون اول رئیس جمهور در سال 1393 به هفت دستگاه اجرایی ابلاغ شده است، پرداختند.
گفتنی است این ابلاغیه وظایفی را برای وزارتخانه‌­های آموزش و پرورش، کشور، فرهنگ و ارشاد اسلامی، تعاون، کار و رفاه اجتماعی، بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، معاون برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهور و معاون اجرایی رئیس جمهور تعیین کرده است که باید با همکاری دستگاه‌­های دیگر از جمله وزارت ورزش و جوانان، معاونت امور زنان و خانواده و سازمان حفاظت محیط زیست و ... اجرا شود.
همچنین بر اساس این ابلاغیه دستگاه‌­های اجرایی در راستای تحقق سیاست‌های کلی جمعیت، باید با سایر دستگاه‌‌ها همکاری کنند که بر محورهای ذیل نیز تأکید شده است:
  1. حسب تشخیص دستگاه مسئول، سایر دستگاه‌ها برای همکاری دعوت شوند،
  2. برنامه‌ها، اقدامات و پیشنهادات مرتبط در قالب سیاست‌های کلی جمعیت از سوی دستگاه مسئول با همکاری سایر دستگاه‌ها به صورت دقیق، شفاف، با زمانبندی و شاخص‌های ارزیابی برای اجرایی شدن سیاست‌ها تهیه و احصاء شود،
  3. حداکثر ظرف مدت 2 ماه نسبت به ارسال برنامه تدوین شده به معاونت محترم برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رییس جمهور برای تلفیق و نیز بهره‌برداری در تدوین برنامه ششم توسعه اقدام شود،
  4. چنانچه درتهیه برنامه‌ها و یا انجام اقدامات، هر دستگاه نیاز به وضع بخشنامه، مقررات و یا قوانین داشته باشد، پیشنهاد لازم تهیه و ارائه شود،
  5. لازم است گزارش اقدامات آن دستگاه در راستای اجرایی شدن سیاست‎های کلی جمعیت را مطابق برنامه‌های مصوب در مقاطع شش ماهه به معاونت برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهور و دفتر معاون اول رئیس جمهور ارسال شود.
به گزارش مرکز خبر شورای عالی انقلاب فرهنگی، در پایان جلسه نیز خانم مینا بیابانی نماینده سازمان بسیج زنان کشور، به ارائه گزارشی از اقدامات این سازمان در مورد موضوع جمعیت پرداخت.
 

لطفا کد زیر را وارد نمایید

اخبار مرتبط

آرم شورای عالی انقلاب فرهنگی

اطلاعات تماس

تهران، خیابان طالقانی، شماره 436

کدپستی: 1591814313
(+9821) 66976601 - 7