کد خبر: 7242| تاریخ انتشار: شــنـبـه ، ۲ آذر سال ۱۳۹۸ | ساعت ۱۶:۵۴:۰ | تعداد بازدید: ۱۳۹۱

بیست‌و پنجمین اجلاس رؤسای دانشگاه‌های بزرگ کشور با حضور دکتر عبدالرضا باقری قائم‌مقام وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، به میزبانی دانشگاه علم و صنعت ایران برگزار شد.
دکتر ذاکری رئیس دانشگاه علم و صنعت ایران در تشریح اهداف این نشست گفت: این اجلاس هر دو ماه یک‌بار بین رؤسای دانشگاه‌های بزرگ کشور برگزار می‌شود که هدف آن هم‌افزایی و پیدا کردن راهکارهای مناسب در حوزه آموزش عالی کشور است.
وی افزود: علاوه بر مسئولان دانشگاه‌ها، نمایندگان وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و سازمان سنجش کشور در این اجلاس حضور دارند و تلاش می‌شود مهم‌ترین دغدغه دانشگاه‌ها که همان بودجه سال ۹۹، ساماندهی پذیرش دانشجو و مشکلات جاری دانشگاه‌هاست، بحث و بررسی شود.
دکتر ذاکری ادامه داد: اساتید دانشگاه برای پذیرش دانشجویان دکترا و کارشناسی ارشد، مطابق آئین‌نامه داخلی ظرفیتی دارند که متناسب با دانش‌آموختگی دانشجویان و عملکرد پژوهشی آنان تعیین می‌شود.
وی درباره شیوه‌نامه‌های پیگیری تقلب دانشجویان در دانشگاه‌ها، افزود: این موضوع برای دانشگاه‌های بزرگ و در سطح بین‌المللی به‌ندرت اتفاق می‌افتد و در طول سال گذشته حتی یک مورد تقلب در رساله‌های دانشگاهی نداشته‌ایم.
دکتر ذاکری با تأکید بااینکه پایان‌نامه‌های دانشگاه علم و صنعت ایران به‌صورت الکترونیکی تدوین و ارائه می‌شوند، خاطرنشان کرد: با توجه به اعمال سیاست‌های مدیریت سبز و در جهت کاهش مصرف کاغذ تمام پایان‌نامه‌ها به‌صورت «پی‌دی‌اف» ارائه می‌شوند و دانشگاه علم و صنعت ایران این موضوع را به‌خوبی دنبال می‌کند.
در ادامه دکتر محمود نیلی‌احمدآبادی رئیس دانشگاه تهران نیز اینکه این جلسه هر دو ماه یک‌بار میان رؤسای دانشگاه‌ها برگزار می‌شود، به حوادث اخیر در کشور اشاره کرد و گفت: اخیراً شاهد حوادثی در کشور بودیم که مایه تأسف است. اگرچه بیان نظرات و اعتراضات، حق مردم است، اما وارد شدن به فاز تخریب به‌هیچ‌وجه پذیرفتنی نیست.
وی افزود: از همه دانشگاهیان تشکر می‌کنم که حساسیت زمان را درک کردند به‌طوری‌که برنامه‌های درسی، آموزشی و پژوهشی در دانشگاه‌ها با آرامش برگزار شد.
رئیس دانشگاه تهران با اشاره به قطعی اینترنت گفت: قطع شدن اینترنت مشکلات زیادی را برای دانشگاه‌ها ایجاد کرده که امیدواریم به‌زودی رفع شود. دانشگاه‌های ما، دانشگاه‌های بین‌المللی هستند و مراودات گسترده‌ای با جهان بیرون دارند.
دکترنیلی‌احمدآبادی اظهار کرد: در این راستا وزارت علوم مذاکراتی را برای وصل شدن اینترنت انجام داده و امیدواریم به‌زودی مشکل دانشگاه‌های کشور در این زمینه حل شود.
وی افزود: قرار است در بیست و پنجمین اجلاس رؤسای دانشگاه‌های بزرگ کشور، ساماندهی سهمیه‌های کنکور، بودجه و رتبه‌بندی دانشگاه‌ها، آئین‌نامه‌های کمیته انضباطی، نحوه پوشش در دانشگاه‌ها، پیشنهادات وزارت علوم درباره نظام پرداخت حق‌التدریسی‌ها و مشکل مسکن هیئت‌علمی دانشگاه‌ها مورد بررسی قرار گیرد.
رئیس دانشگاه تهران خاطرنشان کرد: متناسب‌سازی حقوق اعضای هیئت‌علمی دانشگاه‌ها از دیگر موارد مورد بررسی در این جلسه به شمار می‌رود، چراکه در حال حاضر میزان حقوق اساتید جوان ما در دانشگاه، بسیار کم است و همین موضوع باعث شده اعضای هیئت‌علمی نخبه را از دست بدهیم بنابراین در چنین شرایطی باید کمک کنیم نخبگان در کشور بمانند.
دکترنیلی‌احمدآبادی با اشاره به فرمایشات رهبر معظم انقلاب مبنی بر «مشارکت نخبگان و دانشگاهیان برای حل مشکلات کشور» گفت: با توجه به تأکیدات ایشان، همان‌گونه که دانشگاه‌ها همواره اقدامات زیادی را برای حل مشکلات کشور انجام داده‌اند، اگر می‌خواهیم شاهد مشارکت بیشتر دانشگاهیان و نخبگان باشیم، باید اقدامات بیشتری صورت بگیرد، ازجمله اینکه تلاش بیشتری شود تا اعضای هیئت‌علمی و نخبگان در دانشگاه‌ها بمانند و کشور را ترک نکنند.

منبع:روابط عمومی دانشگاه علم و صنعت ایران

 

اخبار مرتبط

آرم شورای عالی انقلاب فرهنگی

اطلاعات تماس

تهران، خیابان انقلاب اسلامی، خیابان فلسطین شمالی، شماره 309

کدپستی: ۱۴۱۶۹۳۳۷۹۵
(+9821) 66468271 - 5