کد خبر: 4752| تاریخ انتشار: چهارشنبه ، ۲۶ تیر سال ۱۳۹۸ | ساعت ۹:۴۹:۰ | تعداد بازدید: ۳۵۷۱

جلسه 121 ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور روز سه شنبه 1398/4/25 به ریاست دکتر سعیدرضا عاملی دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی در محل دبیرخانه این شورا برگزار شد.
به گزارش مرکز خبر شورای عالی انقلاب فرهنگی، دکتر منصور کبگانیان دبیر ستاد علم شورای عالی انقلاب فرهنگی در مورد دستور و مصوبات این جلسه طی سخنانی گفت: در جلسه امروز و در پیش از دستور جلسه موضوع تشکیل ستاد علم و فناوری در دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی اعلام شد.
وی افزود: این ستاد دارای وظائف و اختیارات گسترده‌ای است و مسئولیت اجرای اسناد علم و فناوری و سند تحول بنیادین آموزش و پرورش و پیگیری تحول و ارتقاء علوم انسانی را بر عهده دارد.
عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی ادامه داد: دستور اول جلسه ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور، بررسی ماده واحده تشکیل "شبکه معین سیاستگذاری و پیگیری اجرای مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی در دانشگاه‌ها و پژوهشگاه‌ها" بود.
وی افزود: از مدت‌ها قبل جامعه دانشگاهی کشور نسبت به نبود ارتباط نهادینه با شورای عالی انقلاب فرهنگی انتقاد داشتند و مواردی را هم در این زمینه مورد اشاره قرار می‌دادند.
عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی ادامه داد: البته روسای دانشگاه‌ها در جلسات ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور حضور پیدا می‌کردند، اما این رابطه نهادینه و دارای سازوکار مشخص نبود.
عضو هیئت علمی دانشگاه صنعتی امیرکبیر گفت: با این مصوبه این ارتباط دارای یک روند منظم و ضابطه‌مند خواهد شد.
وی افزود: این شبکه معین متشکل از دانشگاه‌های مختلف کشور و با موضوعات علوم فنی و مهندسی، علوم انسانی، هنر و معماری و ... خواهد بود و ذیل این شبکه معین 7 کمیسیون نیز شکل خواهد گرفت.
دکتر کبگانیان ادامه داد: همچنین مقرر شد از توانایی همه دانشگاه‌های کشور در این کمیسیون‌ها استفاده شود.
دبیر ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور گفت: متن کامل ماده واحده مصوب به این شرح است" به منظور بهره‌برداری حداکثری از ظرفیت دانشگاه‌ها و پژوهشگاه‌های کشور در سیاست‌پژوهی، اجرایی سازی و ایجاد گفتمان در حوزه سیاست‌ها و اسناد علم و فناوری شورای عالی انقلاب فرهنگی، ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور با ایجاد کمیسیون‌های معین دانشگاه‌ها و پزوهشگاه‌ها ذیل ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور موافقت کرد.
آئین‌نامه اجرایی این کمیسیون‌ها در کارگروهی متشکل از تعدادی از دانشگا‌ه‌ها و پژوهشگاه‌های کشور و دبیرخانه ستاد تهیه و جهت تصویب به ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور پیشنهاد خواهد شد."
وی افزود: دستور بعدی جلسه 121 ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور، ادامه بررسی "سند اشتغال دانش‌آموختگان" بود.
دکتر کبگانیان ادامه داد: در جلسات گذشته 4 ماده این سند تصویب شده بود و ماده 5 و 6 این سند پس از اِعمال اصلاحات و بحث و بررسی دقیق و کارشناسی اعضاء به تصویب رسید.
به گزارش مرکز خبر شورای عالی انقلاب فرهنگی، عضو هیئت علمی دانشگاه صنعتی امیرکبیر در پایان گفت: ان‌شالله 2 ماده باقیمانده این سند هم در جلسه آینده به تصویب برسد.

 

 

اخبار مرتبط

آرم شورای عالی انقلاب فرهنگی

اطلاعات تماس

تهران، خیابان انقلاب اسلامی، خیابان فلسطین شمالی، شماره 309

(+9821) 66468271 - 5