کد خبر: 15901| تاریخ انتشار: یـک شنبه ، ۲۱ دی سال ۱۳۹۹ | ساعت ۱۴:۲۸:۰ | تعداد بازدید: ۴۹۷

رئیس دفتر مقام معظم رهبری در قم گفت: نظریه‌پردازی از ویژگی‌های منحصر به فرد آیت‌الله مصباح یزدی بود و ایشان فقط فیلسوف و استاد در حوزه علوم انسانی نبود.
حجت‌الاسلام والمسلمین محمود محمدی عراقی، رئیس دفتر مقام معظم رهبری در قم در مراسم بزرگداشت آیت‌الله مصباح یزدی که امروز در دفتر مرکزی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری برگزار شد گفت: ویژگی منحصر به فرد آیت‌الله مصباح، این عالم دینی و استاد بزرگوار نسبت به علمای زمان خودش نظریه‌پردازی بود و ایشان فقظ استاد و فیلسوف در حوزه علوم انسانی نبود.
وی افزود: آیت‌الله مصباح یزدی نظام فلسفی جدیدی را متناسب با نیازهای روز جامعه در تبیین فلسفه اسلامی ایجاد کردند و هر کدام از ویژگی‌های ایشان اندازه یک کتاب می‌تواند مورد بحث قرار بگیرد.
آیت‌الله مصباح در حوزه علوم انسانی در حوزه و دانشگاه بسیار دغدغه‌مند بودند
رئیس دفتر مقام معظم رهبری در قم با بیان اینکه آیت‌الله مصباح در حوزه علوم انسانی در حوزه و دانشگاه بسیار دغدغه‌مند بودند، گفت: در سال ۵۸ که دانشگاه‌ها به تعطیلی کشیده شده بود طرحی به ایشان تقدیم شد تحت عنوان همکاری حوزه و دانشگاه که تنها کسی که آن زمان در بین علمای حوزه این طرح را تأیید کرد ایشان بود.  
محمدی عراقی با اشاره به ویژگی جرأت و شهامت نهادسازی در آیت‌الله مصباح یزدی گفت: در بین اساتید حوزه تنها کسی که از  طرح همکاری حوزه و دانشگاه استقبال کردند و آن را امضا کردند ایشان بودند و هر روز این مسئله را پیگیری می‌کردند و وقت اختصاص می‌دادند.
وی عنوان کرد: یک گروه از متخصص‌ترین اساتید در رشته‌های ۶ گانه علوم انسانی از تهران به قم می‌آمدند و ایشان متواضعانه پای صحبت این متخصصان نشسته، حرف‌های آن‌ها را شنیده و دیدگاه‌های اسلامی را در پایان این جلسات مطرح می‌کردند.
رئیس دفتر مقام معظم رهبری در قم با اشاره به دقت نظر و آینده‌نگری آیت الله مصباح یزدی اظهار کرد: در حوزه علوم انسانی به ایشان پیشنهاد شد طلاب حوزه علمیه به خارج از کشور اعزام شوند و نزد علما و دانشمندان غرب این علوم را فرا بگیرند و تنها کسی که پیشگام شدند سفر کردند به کشورهای غربی و اجازه این امکان را برای طلاب ایجاد کردند ایشان بود. البته ادامه پیدا نکرد این سفرها ولی همین اندازه هم پر برکت بود.
آیت‌الله مصباح دغدغه خاصی در پاسخگویی به شبهات روز داشتند
وی تأکید کرد: آیت‌الله مصباح یزدی دغدغه خاصی در پاسخگویی به پرسش‌ها و شبهات روز داشتند و شبانه‌روز از این موضوع غافل نبودند. در اولین سال‌های پیروزی انقلاب به ایشان شرکت در مناظره پیشنهاد شد، با وجود اینکه کمتر کسی در آن شرایط به‌عنوان عالم برجسته دینی حاضر می‌شد اندیشه‌های خود را در معرض و نقد و بررسی دیگران قرار بدهد اما ایشان این کار را پذیرفتند.
محمدی عراقی اظهار کرد: گفتگوهای عالمانه و استدلال‌های منطقی آیت‌الله مصباح یزدی موجب شد احسان طبری، شخصیت بزرگ مارکسیسم در برابر ایشان سر تسلیم فرود آورد و حتی بعداً اسلام بیاورد و کتاب کج‌راهه را نوشت.

 

اخبار مرتبط

آرم شورای عالی انقلاب فرهنگی

اطلاعات تماس

تهران، خیابان انقلاب اسلامی، خیابان فلسطین شمالی، شماره 309

کدپستی: ۱۴۱۶۹۳۳۷۹۵
(+9821) 66468271 - 5