کد خبر: 8657| تاریخ انتشار: دوشـنـبه ، ۹ دی سال ۱۳۹۸ | ساعت ۱۲:۲۱:۰ | تعداد بازدید: ۱۹۲۱

رئیس دانشگاه آزاد گفت: رشته دکتری حرفه ای کشاورزی در دانشگاه آزاد تدوین و برای تصویب به وزارت علوم ارسال شده است.
محمد مهدی طهرانچی در همایش تخصصی طرح تحول در علوم، مهندسی و کشاورزی که امروز در هتل فرهیختگان برگزار شد، با اشاره به بی توجهی ها نسبت به رشته کشاورزی، اظهار کرد: امروز  ۷۰۰ هزار نفر از جوانان برای انتخاب رشته در کنکور سراسری پشت صف علوم پزشکی و پیراپزشکی می ایستند و نسبت به رشته های کشاورزی توجهی نمی کنند.
رئیس دانشگاه آزاد با بیان این مطلب که نگاه مردم به عملکرد آموزش عالی در حوزه های علوم پایه، مهندسی و کشاورزی منفی است، افزود: در آموزش عالی، اقتصاد و اشتغال دانش بنیان حکم سرمایه را دارد و امروز در بهترین دانشگاه ها رشته های علوم پایه و کشاورزی مورد غفلت قرار گرفته است.
طهرانچی با بیان اینکه جوانان کشور به سمت علوم پایه نمی آیند، تصریح کرد: در حداکثر حالت، علوم پایه به خادم رشته های مهندسی تبدیل شده که این موضوع یک بحران جدی برای کشور است.
وی از راه اندازی دکتری حرفه ای کشاورزی در دانشگاه آزاد خبر داد و گفت: رشته دکتری حرفه ای کشاورزی در حال حاضر تدوین شده و هم اکنون در حال ارسال آن به وزارت علوم هستیم و امیدواریم وزارتخانه این ایده نو را مورد حمایت قرار دهد. امیدوارم کسی از این روند ناراحت نشود که چرا دانشگاه آزاد پیش افتاده است؛ خب ما درد جامعه را می بینیم و می دانیم که چه ناکارآمدی در کشور برای غذا پیش می آید.
رئیس دانشگاه آزاد افزود: ما می خواهیم کسی را تربیت کنیم که بعد از ۵ سال مدیریت گلخانه را در زمینه زراعت، تجارت و فناوری و دانش برعهده داشته باشد؛ این اقدام این یک الزام است برای نجات استقرار غذایی کشور. در همین راستا مزرعه های تولیدی و آموزشی در کشور در حال راه اندازی هستند. 
طهرانچی در ادامه تصریح کرد: همچنین قرار است اساتید کشاورزی به دو دسته تقسیم شوند؛ نخست استادان علوم پایه و استادان مزرعه. برای دامپروری نیز همین مسیر را در پیش گرفته ایم.

منبع:ایسکانیوز

لطفا کد زیر را وارد نمایید

اخبار مرتبط

آرم شورای عالی انقلاب فرهنگی

اطلاعات تماس

تهران، خیابان طالقانی، شماره 436

کدپستی: 1591814313
(+9821) 66976601 - 7