کد خبر: 5227| تاریخ انتشار: سـه شنبه ، ۵ شهریور سال ۱۳۹۸ | ساعت ۱۰:۵۸:۰ | تعداد بازدید: ۴۶۹۵

مدیر حوزه‌های علمیه در مراسم رونمایی از کتاب شرح نهج‌البلاغه شامل مجموعه‌ای از بیانات آیت‌الله العظمی خامنه‌ای، بیان کرد: می‌توان فکر منظوم، اثرگذار، هدایتگر و موج‌آفرین و منسجم ایشان را بر کل شرح‌شان بر نهج‌البلاغه دید؛ شرحی که با رویکرد الهام‌گیری و پیاده‌سازی واقعیات دوران امام علی(ع) برای اداره امروز جامعه نگاشته شده است.
آیت‌الله علیرضا اعرافی چهارم شهریورماه در مراسم رونمایی از کتاب "شرح نهج‌البلاغه" اثر آیت‌الله العظمی خامنه‌ای در مدرسه عالی دارالشفاء با بیان اینکه نهج‌البلاغه دون کلام خالق و فوق کلام مخلوق است، گفت: اگر ارزیابی‌های سندی را کنار بگذاریم عظمت و شکوه محتوایی و مضمون زیبا و کم‌نظیر این کتاب، حکایت‌گر اعتبار و ارزش آن خواهد بود.
وی با بیان اینکه از ابتدای گردآوری نهج‌البلاغه این سؤال و شبهه مطرح شده و آن بحث سندی این اثر است؛ زیرا این کتاب از کلمات و سخنان امیر مؤمنان(ع) گردآوری شده است و طوری نیست که خود معصوم(ع) آن را یکجا و منسجم بیان فرموده باشد، اظهار کرد: خطبه‌های این کتاب شریف از دل متون و مصادر حدیثی بیرون آمده و شریف رضی به آن نظم بخشیده است، بخش زیادی از این کتاب دارای سند و برخی بدون سند و یا دارای ضعف در سند است که در همین زمینه در حوزه علمیه پیرامون این کتاب شریف کارهای تحقیقی انجام شده است. روشن است که درصد بسیار زیادی از این خطبه‌ها در مصادر شیعه و سنی بوده و منسوب به امیرالمومنین(ع) است و اسناد آن در حد بالای اعتبار بیان شده است.
مدیر حوزه‌های علمیه با بیان اینکه محور دوم مورد توجه در حوزه کار در زمینه مستدرکات نهج‌البلاغه است، گفت: همه معتقدند که خطبه‌ها و نامه‌های امام(ع) بیش از تعداد فعلی است و کتبی که در این زمینه نوشته شده در یک مجموعه ۱۲ جلدی به چاپ رسیده است.
اعرافی با اشاره به محور سوم یعنی ترجمه نهج‌البلاغه افزود: در زمینه ترجمه نهج‌البلاغه به زبان‌های زنده دنیا به صورت کلی ضعف داریم؛ زیرا کتاب مقدس به بیش از هزار زبان و لهجه و گویش ترجمه شده که بسیار جذاب از لحاظ شکل و محتواست، ولی آخرین آمار ما از ترجمه قرآن صد زبان است که یکدهم ترجمه‌های کتاب مقدس است و متأسفانه بسیاری از این ترجمه‌ها اتقان لازم را نیز ندارد.
مدیر حوزه‌های علمیه با بیان اینکه صد ترجمه از نهج‌البلاغه وجود دارد، ادامه داد: حوزه در ترجمه قرآن و نهج البلاغه قدم‌های خوبی برداشته و در زمینه برخی متون حدیثی هم قدم‌هایی برداشته شده است. در شرح، ترجمه و تفسیر نهج‌البلاغه قریب به ۳۰۰ شرح نوشته شده است که برخی از آن‌ها از سوی فقهای متأخر نوشته شده؛ در دوره متأخر ما چند شرح خوب پدید آمده است، گرچه خلأهایی هم وجود دارد و در مجموع شرح موج‌آفرینی در حوزه نداشته‌ایم.
اعرافی با بیان اینکه قراردادن نهج‌البلاغه در قالب یک رشته درسی هم صورت گرفته است، بیان کرد: با وجود این فعالیت‌ها حق نهج‌البلاغه ادا نشده است؛ زیرا کتاب زندگی و اداره جامعه است؛ توحید ناب و پیچیده‌ترین اندیشه‌های توحیدی در نهج‌البلاغه هست که در جای دیگری نیست همچنین مباحث سیاسی در آن پررنگ است.
مدیر حوزه‌های علمیه با بیان اینکه مقام معظم رهبری با فکر و ذهن قوی وارد این ساحت شده‌اند و ماحصل آن امروز رونمایی خواهد شد، افزود: این اثر مانند همه میراث مقام معظم رهبری، دارای روانی و جذابیت است در عین اینکه واجد دقت و عمق لازم است.
وی با بیان اینکه نهج‌البلاغه بیان جذابی است و بیان رهبری هم در این اثر، جذاب است، ادامه داد: شرح ایشان با رویکرد الهام‌گیری و پیاده‌سازی واقعیات دوران امام علی(ع) با دوره امروز است و از بیانات امام علی(ع) برای اداره امروز جامعه بهره برده‌اند. رویکرد اجتماعی، تاریخی و تحلیلی در این شرح حائز اهمیت است، ایشان  در این اثر فرموده‌اند که ما هگل و کانت و .. را جلو می‌آوریم، ولی از گنج‌هایی که خودمان داریم غفلت می‌ورزیم.
وی افزود: رویکرد مبارزاتی، سیاسی و حکومتی که در نهج‌البلاغه موج می‌زند در این  اثر کاملاً شفاف و نمایان است؛ همچنین ویژگی دیگر این اثر، آن است که انسان با خواندن آن تشویق به عمل و اثرپذیری می‌شود نه اینکه صرفاً بخواهد وارد وادی نظری شود.
این شرح با مجاهدت در میدان و مقاومت در صحنه گره خورده
مدیر حوزه‌های علمیه اظهار کرد: از دیگر ویژگی این اثر آن است که می‌توان فکر منظوم، اثرگذار، هدایتگر و موج‌آفرین و منسجم ایشان را بر کل این شرح که از دوره جوانی تا دوره کنونی را شامل است ببینیم؛ زیرا در کل اثر، یک خط فکری وجود دارد که تعالی یافته و پخته‌تر شده و در این اثر تقوا، اخلاص و فداکاری، ایثار و گذشت ایشان دیده می‌شود؛ یعنی شرحی است  که به قیمت زندان و تبعید گفته شده است.
اعرافی با بیان اینکه این شرح با مجاهدت در میدان و مقاومت در صحنه گره خورده و برای این شرح هزینه داده شده است، ادامه داد: نهج‌البلاغه امروز هم می‌تواند جهان را تکان داده و موج مقاومت را به پیش ببرد؛ کتابی که عالمان مسیحی را تسخیر کرد می‌تواند موج مبارزه با ظلم و ستم را در جهان پیش ببرد و همین روح است که در رهبری تجسد یافته است.
منبع: ایسنا

 

اخبار مرتبط

آرم شورای عالی انقلاب فرهنگی

اطلاعات تماس

تهران، خیابان انقلاب اسلامی، خیابان فلسطین شمالی، شماره 309

کدپستی: ۱۴۱۶۹۳۳۷۹۵
(+9821) 66468271 - 5