کد خبر: 4891| تاریخ انتشار: یـک شنبه ، ۶ مرداد سال ۱۳۹۸ | ساعت ۱۲:۳۶:۰ | تعداد بازدید: ۳۹۶۵

رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها با اشاره به اینکه طرح ولایت پس از جریان دوم خرداد و گسترش گفتمان غیراصیل در دانشگاه‌ها شکل گرفت، گفت: این طرح مانع نشر و گسترش این گفتمان در دانشگاه‌ها می‌شود.
حجت‌الاسلام والمسلمین مصطفی رستمی، رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها در بازدید از طرح ولایت و در نشست با مسئولان و نمایندگان استانی دانشجویان در بیست و چهارمین دوره طرح ولایت در دانشگاه فردوسی مشهد به پیشنیه شکل‌گیری طرح ولایت اشاره کرد و گفت: پس از شکل‌گیری جریان دوم خرداد، احساس شکست و سرخوردگی در جریان انقلاب و نیرو‌های حزب‌اللهی به‌وجود آمد. از سوی دیگر گفتمان غیر اصیل در دانشگاه‌ها در حال ظهور و بروز بود.
رستمی افزود: این عوامل سبب شد تا سازمان بسیج دانشجویی و موسسه امام خمینی(ره) برای آغاز دوره طرح ولایت برای دانشجویان همکاری خود را شروع کنند.
رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها ادامه داد: بر همین اساس دغدغه‌مندان این حوزه از جمله آیات عظام مصباح، جوادی آملی، فرزندان مقام معظم رهبری و دیگر بزرگان بر آن شدند تا برای ایجاد جبهه توانمند براساس مبانی معرفتی در دانشگاه‌ها همت کنند و مانع نشر و گسترش گفتمان غیراصیل در دانشگاه‌ها شوند.
وی با اشاره به اینکه محتوای دوره طرح ولایت توسط موسسه امام خمینی(ره) فراهم می‌شود، گفت: نقد‌های گفته شده به محتوای طرح ولایت وارد است و این نقد‌ها به شورای سیاستگذاری طرح منتقل خواهد شد.
رستمی ادامه داد: قطار ۵هزار نفره طرح ولایت اکنون به راه افتاده و نقد‌ها هر چند به‌جاست، اما امکان توقف قطار با شرایط موجود را ندارد.
وی افزود: بعضی از تصمیم گیری‌ها امکان تغییر یکباره را دارند، اما بعضی از آن‌ها که به تغییر روند کلی و اداره طرح مربوط است، به آسانی امکان‌پذیر نیست.
رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها مومن واقعی را فردی فرصت‌طلب دانست که شرایط و فرصت‌ها را سنجیده و از شرایط موجود به بهترین نحو استفاده می‌کند و بن‌بست‌ها او را از حرکت باز نمی‌دارند و تاکید کرد: مبادا مشکلات موجود در طرح شما را از فرصت‌ها که مهم‌ترین آن همجوار شدن با بارگاه ملکوتی حضرت رضا(ع) است، غافل کند.
وی ادامه داد: پس از این طرح مشخص نیست که باز هم در زندگی خود امکان حضور در موقعیت‌های معرفتی با این سطح و عمق را خواهید داشت یا نه و حتی ممکن است بعد‌ها حسرت این روز‌ها را بخورید که چرا از امکانات و شرایط این طرح به بهترین نحو بهره نبردید.
رستمی خاطرنشان کرد: مراقب باشید که نقد‌ها شما را دچار افسردگی و خمودگی نکند.
وی توصیه‌ای به دانشجویان حاضر در طرح ولایت نیز داشت و گفت: از این فرصت ۴۰ روزه برای بازسازی فکری، اخلاقی، معرفتی خود استفاده کنید که اگر عمل نیکی را مداوم تکرار کنید، تبدیل به عادت در شما می‌شود که ترک آن برای شما دشوار خواهد شد.
رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها با اشاره به درخواست دانشجویان مبنی بر دیدار با رهبر معظم انقلاب بیان کرد: هر چند برنامه‌های رهبر معظم انقلاب بسیار فشرده است، اما حتما برای این دیدار پیگیری‌های لازم را خواهم داشت.
در ابتدای این جلسه برخی از دانشجویان نقد‌ها و نظرات خود را نسبت به دوره ۴۰ روزه طرح ولایت بیان کردند.
آن‌ها به این نکته اشاره داشتند که یکی از مطالبات مقام معظم رهبری ساخت مدل علوم انسانی اسلامی در دانشگاه‌ها است، اما دانشجویان علوم انسانی در این دوره حضور کم‌رنگی دارند.
دانشجویان در پایان با اشاره به انتخابات پیش رو در سال ۹۸ خواستار ارائه گفتمانی در خصوص انتخابات در کلاس‌های آموزشی شدند و پیشنهاد دادند که نهاد‌ها و سازمان‌های مختلف فرهنگی دانشگاهی به‌جای برگزاری دوره‌های متعدد با محتوا‌های مختلف و به‌دور از نگاه تک‌بعدی، یک دوره با محتوای نظام‌مند و هدفمند را در طول ۸ سال تحصیل دانشجویان برگزار کنند تا از پراکندگی‌ها و بعضا موازی‌کاری‌ها جلوگیری شود.
منبع: نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها
 

 

اخبار مرتبط

آرم شورای عالی انقلاب فرهنگی

اطلاعات تماس

تهران، خیابان انقلاب اسلامی، خیابان فلسطین شمالی، شماره 309

کدپستی: ۱۴۱۶۹۳۳۷۹۵
(+9821) 66468271 - 5