کد خبر: 4776| تاریخ انتشار: شــنـبـه ، ۲۹ تیر سال ۱۳۹۸ | ساعت ۱۰:۱۶:۰ | تعداد بازدید: ۳۳۰۷

جلسه 244 کمیته فرهنگ و تمدن اسلام و ایران شورای عالی انقلاب فرهنگی روز چهارشنبه 26 تیرماه 1398 در محل دبیرخانه این شورا برگزار شد.
به گزارش مرکز خبر شورای عالی انقلاب فرهنگی، در ابتدای این جلسه موضوع همایش ابن هیثم مورد بحث و بررسی قرار گرفت و در ادامه موضوع گیاهان دارویی در طب سنتی اسلامی ایرانی در دستور کار قرار گرفت و گزارش تهیه شده در این زمینه ارائه شد.
دکتر ولایتی در این جلسه طی سخنانی در مورد گیاهان دارویی در طب سنتی گفت: گیاهان دارویی در گذشته به نام محل کشت و... شناخته می‌شدند اما سپس با عناوین علمی دسته‌بندی شدند و لذا هم گیاهان دارویی یک منطقه بر زندگی مردم آن محدوده تأثیر گذاشته‌اند و هم نحوه زندگی مردم یک منطقه بر گیاهان دارویی تأثیر دارد.
عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی ادامه داد: طبق تحقیقات صورت گرفته حدود 1800 نوع گیاه دارویی در ایران وجود دارد.
رئیس کمیته فرهنگ و تمدن اسلام و ایران گفت: اطبای ایرانی از قبل از اسلام در این موضوع تحقیق کرده‌اند.
در ادامه گزارش تدوین سند فرهنگ و تمدن اسلام و ایران توسط رئیس انجمن آثار و مفاخر فرهنگی ارائه شد.
دکتر ولایتی در این زمینه گفت: بخش بزرگی از تمدن نوین اسلامی به احیاء مفاخر تمدن اسلام و ایران اختصاص دارد و تا گذشته پرافتخار این تمدن شناخته نشود پایه‌ریزی تمدن نوین اسلامی مقدور نیست.
عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی ادامه داد: فرهنگ و تمدن از یک جنس هستند و نباید دو مفهوم مجزا تصور شوند و همه ملت‌ها و اقوام دارای فرهنگ هستند اما لزوماً همه آنها دارای تمدن نیستند.
پس از سخنان دکتر ولایتی، اعضای کمیته فرهنگ و تمدن اسلام و ایران به بیان نظرات و پیشنهادهای خود از جمله توجه به بیانیه گام دوم در روند تمدن سازی اسلامی، در نظر گرفتن نقش همه مسلمانان در ساخت این تمدن و تقویت مباحث نظری و علمی در مورد ماهیت فرهنگ و تمدن پرداختند.
دکتر ولایتی هم در این زمینه گفت: تجربه تاریخ نشان می‌دهد ابتدا باید مسلمین مقتدر و خودباور باشند تا بتوانند تمدن ایجاد کنند.
شاهکارهای معماری اسلامی مانند میدان نقش جهان اصفهان و تاج‌محل گفت: همه این شاهکارهای معماری دارای نقاط مشترک فراوان هستند که نشان می‌دهد یک روح و یک اندیشه در ساخت این بناها جریان داشته است.
به گزارش مرکز خبر شورای عالی انقلاب فرهنگی، دستور پایانی جلسه 224 کمیته فرهنگ و تمدن اسلام و ایران ارائه گزارش دکتر اصغر جعفری رئیس موزه ملی انقلاب اسلامی و دفاع مقدس بود که در این گزارش آماری از فعالیت‌های این موزه ارائه کرد.
دکتر جعفری گفت: یکی از اهداف و برنامه‌های ما ایجاد نقطه اتصال بین نسل جوان و مفاخر انقلاب اسلامی و دفاع مقدس است.
پس از سخنان دکتر جعفری، دکتر ولایتی هم گفت: غربی‌ها دو جنگ جهانی به راه انداختند و میلیون‌ها نفر را کشتند، اما هنوز در مورد مفاخر موهوم خود در این دو جنگ فیلم و... می‌سازند و از دنیا طلبکار هم هستند.
عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی ادامه داد: ایران محور اصلی تمدن اسلامی در طول تاریخ بوده است و امروز بار اصلی معرفی این تمدن هم بر دوش ماست.

 

اخبار مرتبط

آرم شورای عالی انقلاب فرهنگی

اطلاعات تماس

تهران، خیابان انقلاب اسلامی، خیابان فلسطین شمالی، شماره 309

(+9821) 66468271 - 5