کد خبر: 10312| تاریخ انتشار: دوشـنـبه ، ۵ اسفند سال ۱۳۹۸ | ساعت ۱۵:۳۸:۰ | تعداد بازدید: ۳۹۲

جلسه چهارم ستاد هماهنگی اجرای نقشه مهندسی فرهنگی به ریاست دکتر جهانگیری معاون اول رئیس جمهور برگزار شد.
به گزارش مرکز خبر شورای عالی انقلاب فرهنگی دکتر عاملی دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی در ابتدای این جلسه ضمن تبریک حلول ماه رجب به تبیین مسائل اجتماعی ماه های اخیر پرداخت و گفت: مسائل پیش آمده مشخص کرد که در کشور نیاز به سیاست رسانه ای هماهنگ برای بازنمایی مناسب تر از مسائل داریم.
وی افزود: رسانه ها بعضا در بازنمایی یا دچار اغراق می شوند، یا این همانی(بازنمایی صحیح) داشته و یا در بازنمایی دچار اختلال می شوند و این مشکل موجب کاهش اعتماد عمومی یا اضطراب اجتماعی خواهد شد.
دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: با توجه به اینکه در مسائل اجتماعی؛ مردم ذینفع هستند باید هماهنگی مناسب تری در سیاست های رسانه ای در کشور داشت.
دکتر عاملی همچنین با اشاره به نتایج یک نظرسنجی ملی پیرامون موضوع شهادت شهید سپهبد سلیمانی گفت: در نتایج این نظرسنجی 95 درصد مردم ابراز داشته بودند که با غم بزرگ مواجه شده اند و بیش از 85 درصد پاسخ گویان نیز اعلام نفرت نسبت به اقدام آمریکا داشتند و متعاقب آن نیز مسئله سانحه سقوط هواپیما و شهادت هموطنان به وجود آمد که اطلاع رسانی در این موضوعات نیاز به انسجام بیشتر در ساحت های مختلف رسانه ای کشور دارد.
دکتر عاملی با اشاره به تعداد کشته شدن تعداد 2622 نفر به دلیل ویروس کرونا در جهان اضافه کرد: 2595 از این مرگ و میرها مربوط به کشور چین است و 27 مورد مربوط به سایر نقاط جهان است که شدت نگرانی ایجاد شده در جامعه ما همسطح مشکل در کشور ما نیست.
وی تصریح کرد: باید در کشور ضمن پیگیری سیاست های سلامت؛ مراقبت کرد که حجم نگرانی به نحوی نباشد که مردم گرفتار اضطراب اجتماعی شوند و ضرورت دارد که در این زمینه و ایجاد سیاست رسانه ای منسجم در کشور تدبیری اندیشیده شود.
به گزارش مرکز خبر شورای عالی انقلاب فرهنگی، دکتر سعید رضا عاملی دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی در حاشیه جلسه ستاد راهبری و هماهنگی مهندسی فرهنگی در جمع خبرنگاران نیز اظهار داشت: در این جلسه پیرامون مباحث اجتماعی روز ایران از جمله ویروس کرونا نکاتی ارائه شد.
وی تصریح کرد: بر اساس نکات مطرح شده اجرای برنامه راهیان نور فعلا متوقف شده و برگزاری مراسم معنوی اعتکاف در دانشگاه های استان ها منوط به تایید و نظر وزارت بهداشت و درمان شده است.
نگرانی های اجتماعی باید متناسب با سطح مسئله باشد
دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی همچنین اشاره به تعداد مرگ و میر ناشی از کرونا در جهان (2622 مورد) و مقایسه تعداد آن با ایران(8 مورد) گفت: هراس عمومی در این زمینه در جامعه ایجاد شده است که مناسب نیست و نگرانی های اجتماعی باید متناسب با سطح مسئله باشد.
وی ضمن تاکید بر لزوم حساسیت برای رفع مشکل و رعایت نکات بهداشتی و پرهیز از برگزاری جلسات و اجتماعات غیر ضروری، گفت: در خصوص تعطیلی دانشگاه ها و مراکز آموزشی نباید گذاشت نظام آموزشی- ضمن حفظ تدابیر بهداشتی- لطمه ببیند.
به گزارش مرکز خبر شورای عالی انقلاب فرهنگی، دکتر عاملی همچنین در خصوص دستور جلسه ستاد هماهنگی مهندسی فرهنگی اظهار داشت: در این جلسه چارچوب تدوین اسناد ملی حوزه فرهنگ به تصویب رسید.
وی با اشاره به لزوم تدوین 23 سند ملی در موضوع فرهنگ بر اساس سند مهندسی فرهنگی گفت: تدوین و تصویب این اسناد باید یک فرایند مشخص را طی کند و محتوای اسناد نیز باید ناظر به نیازها و مسائل جامعه باشد تا کمک به ارتقای فرهنگی جامعه کند.
دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی با بیان اینکه در فرایند تدوین اسناد توجه به ذینفعان نقش محوری دارد، گفت: کمیته تخصصی در ساختار اسناد پیش بینی شده است که مسئولیت آن با دستگاه محوری تدوین کننده سند است و سایر نهادهای مدنی نیز در آن عضویت دارند.
وی اضافه کرد: در این کمیته اساتید و صاحبنظران حوزه فرهنگ نیز حضور دارند و اجتماعی شدن سند از آن نقطه رقم خواهد خورد و ان شاءالله با اسناد با پذیرش اجتماعی بالاتر و مقبولیت دستگاه ها شاهد موفقیت بهتری در اجرا باشیم.
دکتر عاملی در خاتمه گفت: چارچوب تدوین اسناد ملی حوزه فرهنگ در این جلسه به تصویب رسید با رویکرد مسئله محوری و تنظیم اسناد از سمت ذی نفعان که امیدواریم تاثیر مثبت در تدوین و اجرای اسناد را شاهد باشیم و در جلسه بعد تقسیم کار ملی برای تدوین اسناد را در دستور کار خواهیم داشت.

 

اخبار مرتبط

آرم شورای عالی انقلاب فرهنگی

اطلاعات تماس

تهران، خیابان انقلاب اسلامی، خیابان فلسطین شمالی، شماره 309

(+9821) 66468271 - 5