کد خبر: 9990| تاریخ انتشار: دوشـنـبه ، ۷ بهمن سال ۱۳۹۸ | ساعت ۹:۵۶:۰ | تعداد بازدید: ۸۱۲

رییس هیات گزارش ملی سیلاب ها گفت:‌ گزارش هیأت ویژه درباره علت رخداد سیلاب های سال ۹۷ و ۹۸ و پاسخ به سؤالات رییس جمهوری در باره این سیلاب ها به رییس‌جمهوری ارائه شد.
رییس جمهوری ۲۷ فروردین در حکمی به محمود نیلی احمدآبادی رییس دانشگاه تهران ماموریت داد تا ریاست «هیات ویژه گزارش ملی سیلاب‌ها» را با عضویت شخصیت‌های علمی مستقل و خبره در تخصص‌های مرتبط در ۱۳ کارگروه به عهده گرفته و ظرف ۶ ماه «گزارش ملی» این رخداد را ارائه کند.
محمود نیلی احمد آبادی رییس دانشگاه تهران امروز یکشنبه در سومین نشست هیات گزارش ملی سیلاب که در دانشگاه تهران برگزار شد، گفت: گزارش اول روایت سیل بود و گزارش دوم پاسخ به ۱۱۰ سوال رییس جمهور است که ۱۷ سوال دیگر نیز توسط منابع نیروی انسانی رییس جمهوری به آن اضافه شد و ۵ نفر از ۱۵ نفر اعضای هیات گزارش ملی سیلاب در این نشست حضور دارند.
وی گفت: ۷۰۸ نفر برای تهیه گزارش همکاری کردند و ۴۳۰ جلسه برگزار شد و ۷۸ بازدید میدانی صورت گرفت. البته سیل سیستان و بلوجستان که به تازگی رخ داد، مورد ارزیابی قرار گرفت تا یافته های این سیل نیز در نتایج استفاده شود. 
رییس هیات گزارش ملی سیلاب ها با اشاره به ۳۱۰ صفحه گزارش سیلاب اظهار داشت: تعداد صفحات کامل گزارش در همه بخش ها ۷ هزار و ۶۰۰ صفحه است. تعداد زیادی از اعضای هیات علمی دانشگاه های تراز اول با هیات گزارش سیلاب همکاری کردند. ۲ نشست بین المللی نیز برگزار شد و یافته های ارزشمندی بدست آمد.
نیلی احمدآبادی با تاکید بر استفاده از تکنولوژی نوین برای تهیه گزارش اظهار داشت: برای این گزارش مدیریت دانش مورد توجه قرار گرفت تا ۵ هزار رکورد شامل ویدیو، صوت، تصویر و مکتوب ثبت شود. گزارش همه دستگاه ها در مدیریت دانش نیز  بارگذاری و با دستگاه ها مکاتبه شد و همه این اطلاعات در آینده از  طریق سیستم یکپارچه در اختیار رسانه ها قرار می گیرد.
رییس دانشگاه تهران با بیان اینکه هیات با دقت و وسواس زیاد موضوع سیل را طبق آمارها بررسی کرده است: گفت: البته تفاوت هایی در آمار دیده شد و هیات در این خصوص راستی آزمایی کرد. از نظر تحلیل یافته ها نیز دقت زیادی انجام شد تا سرمایه ارزشمندی در اختیار کشور قرار گیرد.
وی ادامه داد: گزارش به همه دستگاه ها ارسال و نظرات آنها گرفته شد و آنهایی که درست بودند، اعمال شد. البته ممکن است هنوز نهادهایی این آمار را تحویل نداده باشند، ولی باید گزارش را به ریاست جمهوری ارسال می کردیم و نمی توانستیم منتظر نظرات این دستگاه ها بمانیم. 
نیلی احمدآبادی گفت: زمانی که  این سیل رخ داد، مسائل و پرسش ها زیادی در ذهن شکل گرفت. از جمله چگونگی حریم رودخانه ها، آمادگی کشور برای تاب آوری در سیل، تاثیر اجتماعی آثار خسارت سیل، مناسب ترین شیوه برای جبران خسارت به کسب و کارها در سیل، چگونگی بازگشت به حالت عادی، چگونگی مواجهه با شرایط اضطراری، شفافیت، عملکرد رسانه ها از جمله عناوین کلی سوالات بود که باید هیات به آنها پاسخ می داد.
این مقام مسوول افزود: در گزارش تنظیم شده یافته ها، راهکارها و دستگاه هایی که باید پیگیر به سرانجام رساندن سیلاب ها شوند، ذکر شده است. 
وی در خصوص یافته های هیات درباره سیلاب ها گفت: هدف هیات ها مچ گیری و یا کوچک کردن قوت ها نیست. بلکه هدف هیات تاب آوری کشور مقابل سیلاب ها است. بر همین اساس تغییر اقلیم، یکی  از یافته های هیات است و جهان با پدیده تغییر اوضاع اقلیمی مواجه است و لازم است در برنامه ریزی ها مورد توجه قرار گیرد. همچنین ارتقای جایگاه سازمان مدیریت بحران کشور نیز بسیار مهم است؛ زیرا در زمان بحران همه بر اساس احساس رفتار می کنند.
نیلی احمدآبادی با اشاره به اینکه بحران حاصل عملکرد همه دستگاه ها در سال های قبل است، گفت: از زمانی که سیلاب شروع می شود، منابع طبیعی و تخریب محیط زیست را به همراه دارد و ساخت و سازها می تواند سبب سیلاب شود تا لزوم توجه به منابع آبریز، حفظ حریم و بستر رودخانه ها، از جمله دلایل سیلاب ها محسوب شوند. 
وی افزود: شفاف سازی و تعدد و تداخل  قوانین از دیگر یافته ها است. این در حالی است که حکمرانی خوب و جلب مشارکت همگان، همگرایی، حقوق مساوی، اثربخشی از جمله مواردی است که در زمان ترسالی از خسارت های احتمالی جلوگیری کرده و سبب آرامش کشور و مردم عزیز ایران است.
رییس دانشگاه تهران در پاسخ به سوال خبرنگاری مبنی بر اینکه گزارش نهایی چه زمانی اعلام می شود، گفت: گزارش نهایی از کنار هم قرار دادن این یافته ها است و جواب به این سوالات می تواند سبب پاسخگویی شود. البته برخی از اقدامات سیل به دلیل اقدامات گذشته است؛ هرچند گزارش هیات را به سازمان ها نیز انتقال دادیم تا از نظر محتوا سازمان ها نیز  مطلع شوند. 
وی گفت: در موارد حقوقی باید دولت وارد عمل شود. گزارش ارسال شده پژوهشی نیست بلکه عملیاتی است تا دلایل وقوع سیل، یافته ها برای مواجهه با آن و سازمان هایی که باید در این خصوص کار لازم را  انجام دهند، لحاظ شود. 
نیلی احمدآبادی در خصوص بودجه برای انجام این گزارش گفت: ۵ میلیارد تومان رقم پیشنهادی دانشگاه تهران بود که ۸۰ درصد آن به میزان ۴ میلیارد تومان دریافت شده است. 
وی در خصوص عملکرد سازمان مدیریت بحران گفت: مقررات سازمان مدیریت باید مورد بازنگری و قدرت این سازمان در زمان بحران مورد احترام قرار گیرد. همچنین در مورد سوالات رییس جمهوری به تک تک سوالات پاسخ داده شده است. البته برای انتشار نهایی منتظر نظر نهاد ریاست جمهوری برای شیوه انتشار گزارش هستیم. 
رضا مکنون مسوول کارگروه محیط زیست نیز در سخنانی گفت: توجه به منشاء سیل، حفظ طبیعت، مدیریت جامع و یکپارچه، زمین های کشاورزی و جبران خسارت از جمله موارد جبران محسوب می شود و لازم است دولت در این خصوص کمک کند. 
محمد مهدی عزیزی عضو کارگروه شهرسازی،‌ معماری و میراث فرهنگی هیأت ویژه بررسی سیلاب‌ها نیز در این نشست گفت: نگاه به سیلاب به عنوان یک پدیده طبیعی است و باید به این پدیده به عنوان یک فرصت طلایی نگاه کرد. به عبارتی کاستی هایی در بخش های مختلف از جمله شهرسازی وجود دارد که نباید نگاه سازه ای به آن داشت. 
به کارگیری سخت افزاری و نرم افزاری تکنولوژی، ترمیم و تقویت سرمایه اجتماعی و اعتماد عمومی، آموزش و ارتقای سطح ادراک در موقع بحران و بهره گیری از ظرفیت های آن، تاب آوری جامعه در هنگام بحران، جایگاه نیروهای مسلح در زمان بحران، اعلام آمادگی سیاستگذاران و نقش رسانه های بزرگ و کوچک در زمان بحران از جمله یافته های این گزارش اعلام شده است.

منبع:دانشگاه تهران

 

اخبار مرتبط

آرم شورای عالی انقلاب فرهنگی

اطلاعات تماس

تهران، خیابان انقلاب اسلامی، خیابان فلسطین شمالی، شماره 309

کدپستی: ۱۴۱۶۹۳۳۷۹۵
(+9821) 66468271 - 5