کد خبر: 6815| تاریخ انتشار: چهارشنبه ، ۲۴ مهر سال ۱۳۹۸ | ساعت ۱۱:۳۱:۰ | تعداد بازدید: ۴۴۴۲

جلسه 237 هیئت عالی جذب اعضای هیئت علمی دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی شورای عالی انقلاب فرهنگی به ریاست دکتر محمدعلی کی نژاد و با حضور دکتر سعیدرضا عاملی دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی در محل دبیرخانه این شورا برگزار شد.
به گزارش مرکز خبر شورای عالی انقلاب فرهنگی در ابتدای این جلسه دکتر کی‌نژاد، رئیس هیئت عالی جذب در خصوص ورود دیوان عدالت اداری مبنی بر لزوم استخدام فارغ‌التحصیلان «راتبه» بورسیه گفت: احکام صادره از سوی دیوان عدالت اداری به پنج دسته تقسیم می شوند که شامل تأکید بر طی فرآیند جذب، رد صلاحیت متقاضی، موظف نمودن رئیس دانشگاه به صدور حکم، صادر نمودن حکم انفصال‌ازخدمت برای رئیس دانشگاه، لغو حکم متقاضی با توجه به ارزیابی علمی متقاضی و عدم هم‌ترازی دانشگاه است.
در این رابطه نماینده دیوان عدالت اداری گفت: دیوان عدالت اداری صرفاً نسبت به شرایط شکلی و رعایت فرآیند قانونی وارد رسیدگی شده و در موارد ماهوی وارد رسیدگی نمی‌شود. 
وی با اشاره به مصوبه 630 شورای عالی انقلاب فرهنگی افزود: بر اساس این مصوبه دیوان عدالت اداری نمی‌تواند وارد ماهیت و شئون علمی شود و تاکنون 72 حکم توسط دیوان عدالت اداری برای بورسیه‌ها صادرشده است.  
در ادامه این جلسه توضیحاتی پیرامون برگزاری سه فراخوان بورسیه در سالهای 96 و 97 و 98  و بررسی بورسیه‌ها در هیئت عالی جذب دانشگاه‌های وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، دانشگاه آزاد اسلامی و دانشگاه فرهنگیان ارائه شد.
به گزارش مرکز خبر شورای عالی انقلاب فرهنگی دکتر عاملی دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی ضمن بیان ارجاع موضوع راتبه‌ها توسط شورای معین به هیئت عالی جذب تأکید کرد: بنا به درخواست وزارت علوم، تحقیقات و فناوری مصوبه 630 مشمول موضوع راتبه‌ها هم می‌شود و از این‌رو روند رسیدگی به مستندات علمی و متقاضیان جذب، روند دقیقی است. 
دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی ادامه داد: باید سعی کنیم موضوع در وزارت علوم، تحقیقات و فناوری حل شود که نیازی به ورود دستگاه قضایی نباشد.
حجت‌الاسلام‌والمسلمین رستمی رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری «مدظله‌العالی» در دانشگاه‌ها گفت: گره و مشکل اصلی مسئله راتبه‌ها سیاسی شدن موضوع بود که این اشتباه باعث شد حل مشکل راتبه‌ها با دشواری مواجه شود. 
نماینده فنی هیئت عالی جذب گزارشی با اشاره به برگزاری فراخوان‌های سالهای 96 و 97  خاطرنشان کرد: 131 نفر دارای حکم بورس و مدرک دکترا بودند که از این تعداد 25 نفر جذب‌شده‌اند و 21 نفر در حال طی کردن فرآیند جذب هستند.
وی افزود: درباره بقیه افراد با دانشگاه آزاد اسلامی و دانشگاه فرهنگیان رایزنی صورت گرفته است.  
دکتر زاهدی، رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی گفت: به دلایلی به تعدادی از بورسیه‌ها ظلم شده است که از این‌رو بهتر است فراخوان بورسیه 98 یک ماه دیگر تمدید شود تا تمامی بورسیه‌ها بتوانند ثبت‌نام کنند.
وی افزود: به‌عنوان ارائه راهکار برای جذب بورسیه‌ها بهتر است که در صورت عدم نیاز در دانشگاه‌ها، از آن‌ها در اندیشکده‌ها استفاده شود.
دکتر کی‌نژاد، رئیس هیئت عالی جذب گفت: ما نمی‌توانیم حق تظلم‌خواهی شهروندان را سلب کنیم چون این کار خلاف قانون اساسی است و البته بهتر است که مشکلات مربوط به آموزش عالی به نهادهای قضایی ارجاع نشود.
وی افزود: هم‌اکنون هماهنگی و ارتباط خوبی میان آموزش عالی و قوه قضائیه ایجاد شده است.
به گزارش مرکز خبر شورای عالی انقلاب فرهنگی، در این جلسه مصوب شد فرآیند اجرایی آرای اخیر صادره توسط دیوان عدالت اداری در خصوص بورسیه‌ها، ظرف مدت 2 ماه توسط هیئت عالی تجدیدنظر در وزارت علوم، تحقیقات و فناوری بررسی و انجام شود.
همچنین مصوب شد با رعایت چارچوب مصوبه 630 شورای عالی انقلاب فرهنگی، کلیه پرونده‌هایی که به تشخیص دیوان عدالت اداری در صلاحیت رسیدگی آن دیوان می‌باشد، توسط شعب منتخب دیوان عدالت اداری پس از کسب نظر هیئت عالی تجدیدنظر وزارتین علوم، تحقیقات و فناوری و بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و دانشگاه آزاد اسلامی، رسیدگی و منجر به صدور رأی شود.
در ادامه تأکید شد: دبیران هیئت عالی تجدید نظر موظف به ارسال نظر هیئت عالی به شعب مزبور طی مهلت 45 روز می‌باشند.

 

اخبار مرتبط

آرم شورای عالی انقلاب فرهنگی

اطلاعات تماس

تهران، خیابان انقلاب اسلامی، خیابان فلسطین شمالی، شماره 309

(+9821) 66468271 - 5