کد خبر: 5282| تاریخ انتشار: یـک شنبه ، ۱۰ شهریور سال ۱۳۹۸ | ساعت ۱۱:۲۰:۰ | تعداد بازدید: ۳۱۴۵

جلسه 245 کمیته فرهنگ و تمدن اسلام و ایران شورای عالی انقلاب فرهنگی در محل دبیرخانه این شورا برگزار شد.
به گزارش مرکز خبر شورای عالی انقلاب فرهنگی، در ابتدای این جلسه پیش‌نویس سند ملی فرهنگ و تمدن اسلام و ایران مورد بحث و بررسی قرار گرفت.
در این سند ضمن ارائه تعریف از مفاهیمی مانند فرهنگ، تمدن و... راهبردهای کلان و اقدامات ملی به منظور اجرایی شدن اهداف سند ملی فرهنگ و تمدن اسلام و ایران تشریح شده است.
دستور بعدی جلسه کمیته فرهنگ و تمدن اسلام و ایران، موضوع ترجمه کتاب قانون بود که دکتر ولایتی در همین زمینه گفت: این کار با توجه به گستردگی ابواب و موضوعات مطرح شده در کتاب قانون کاری سخت و دشوار است.
وی افزود: با توجه به پیشرفت‌های علوم پزشکی باید از آخرین دستاوردهای پزشکی در این ترجمه استفاده شود.
عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی ادامه داد: برای این کار باید از افراد متخصص به شاخه‌های مختلف علم پزشکی که با زبان عربی نیز آشنا باشند، استفاده کرد.
دکتر ولایتی گفت: طب قدیم مبتنی بر مزاج‌ انسان است و طب جدید نسبت به این موضوع چندان حرفی برای گفتن ندارد.
در ادامه اعضا به بیان نظرات و پیشنهادهای خود پرداختند که اهم آن شامل جمع‌آوری کلیه متون ترجمه شده از کتاب قانون، بررسی کتاب قانون از ابعاد مختلف مانند حقوق پزشکی و...، توجه به نقش کتاب قانون در پیشرفت طب سنتی ایرانی اسلامی، معادل‌یابی برای واژگان کتاب قانون و ... بود.
به گزارش مرکز خبر شورای عالی انقلاب فرهنگی، موضوع همایش بین‌المللی جایگاه زن و تمدن اسلام و ایران دستور بعدی جلسه 245 کمیته فرهنگ و تمدن اسلام و ایران بود که گزارش بنیاد ایران‌شناسی به عنوان نهاد برگزار کننده این همایش در این زمینه ارائه شد.
در این گزارش با اشاره به نقش زنان در تاریخ تمدن اسلام و ایران، چرایی و موضوعات مطرح شده در این همایش و همچنین کمیته‌های علمی مسئول برگزاری همایش تشریح و بررسی شد.
دکتر ولایتی هم در این زمینه طی سخنانی گفت: برگزاری این همایش اقدامی  پسندیده است ولی نباید در این زمینه به دام غربی‌ها بیفتیم.
وی افزود: در غرب تا چند دهه پیش زنان حق رأی، مالکیت و... نداشتند درحالی‌که زن در تمدن اسلام و ایران دارای همه گونه حقوق مالی، سیاسی و... بوده است.

 

اخبار مرتبط

آرم شورای عالی انقلاب فرهنگی

اطلاعات تماس

تهران، خیابان انقلاب اسلامی، خیابان فلسطین شمالی، شماره 309

(+9821) 66468271 - 5