کد خبر: 24672| تاریخ انتشار: شــنـبـه ، ۴ فروردین سال ۱۴۰۳ | ساعت ۱۲:۹:۰ | تعداد بازدید: ۴۴۷

حجت الاسلام و المسلمین خسروپناه با اشاره به تلاش‌های شبانه‌روزی جمعیت هلال احمر با مشارکت داوطلبان برای خدمت‌رسانی به مردم، گفت: مدل حکمرانی مردمی هلال احمر یک الگوی موفق برای کشور است.

به گزارش مرکز رسانه و روابط عمومی شورای عالی انقلاب فرهنگی؛ حجت‌الاسلام و المسلمین خسروپناه، دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی ضمن قدردانی از تلاش‌های هلال احمر در ایام نوروز گفت: نیروهای هلال احمر جهادگران تمامی عرصه‌ها هستند که به‌صورت شبانه‌روزی در خط مقدم خدمت به مردم حضور دارند.
وی افزود: این موفقیت ریشه در الگوی مدیریت هلال احمر یعنی الگوی حکمرانی آن دارد. میان حکمرانی و حکومت‌داری تفاوت است. در حکومت‌داری عمده تصدی‌گری در دست دولت است اما در‌ حکمرانی مدیریت شبکه‌ای است. هلال احمر به خوبی توانسته از مشارکت مردم استفاده کند و سرمایه اجتماعی هلال احمر ارزشمند است.
دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی تصریح کرد: شعار امسال رهبر معظم انقلاب با مدل حکمرانی محقق می‌شود که همان مردم سالاری دینی است. توفیق بزرگ هلال احمر الگو بودن حکمرانی مردم‌محورش برای کشور است.
وی افزود: بهره‌گیری از توان ۳ میلیون داوطلب و جذب مشارکت‌های مردمی گوشه‌ای از این فعالیت درخشان هلال احمر است. این الگوی حکمرانی هلال احمر باید مدون شود. این شیوه فعالیت مردمی هلال احمر باید تبیین شود تا بتوان این الگو را توسعه داد. باید به یک نظریه حکمرانی در هلال احمر رسید تا بتوان آن را در حوزه اقتصادی نیز مورد استفاده قرار داد.
استاد خسروپناه ادامه داد: باید در مسیر محقق شدن شعار رهبر معظم انقلاب گام برداشت که مشخصا حکمرانی با مشارکت مردم بهترین ابزار در این راه است. مشارکت حداکثری مردمی اصلی اساسی است و باید مورد توجه همه قرار گیرد.
وی افزود: فعالان مردمی می‌توانند گره‌گشا باشند و بسیاری از مشکلات کشور را حل‌وفصل کنند. تا زمانی که امور، دولتی اداره شود، سرعت توسعه کم خواهد بود. امروز حتی مردم باید سیاستگذاری را انجام دهند و دولت صرفا نظارت و تسهیل گری کند.
دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی در ادامه با توجه به مأموریت امدادی هلال‌احمر در ایام نوروز توضیح داد: باید حوادث نوروز تحلیل شود. عامل انسانی و فرهنگی باید بررسی و فرهنگ‌سازی صورت گیرد تا مردم نیز بخشی از ایجاد ایمنی باشند. فرهنگ سفر باید تبیین شود و به مردم آموزش داده شود. خوشبختانه وضعیت جاده‌های کشور بهتر شده است و باید شیوه صحیح رانندگی نیز آموزش داده شود. هرچند ما منتقد ساخت برخی خودروها هستیم و اشکالاتی در این زمینه وجود دارد اما باید فرهنگ صحیح رانندگی نیز به مردم ارائه شود.
دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی خاطرنشان کرد: فرهنگ سفر مورد توجه شورای عالی انقلاب فرهنگی است و باید با تولید محتوا در این عرصه گام‌های موثری برداشته شود. فرهنگ‌سازی می‌تواند بر متخلفین تأثیرگذار باشد و میزان تصادفات را کاهش دهد. مسئولیت ما سنگین است و باید با هم‌افزایی گره‌گشایی صورت گیرد و میزان تلفات جاده ای کاهش یابد.

لطفا کد زیر را وارد نمایید

اخبار مرتبط

آرم شورای عالی انقلاب فرهنگی

اطلاعات تماس

تهران، خیابان طالقانی، شماره 436

کدپستی: 1591814313
(+9821) 66976601 - 7