کد خبر: 20668| تاریخ انتشار: پنـج شنبه ، ۲ تیر سال ۱۴۰۱ | ساعت ۹:۴۷:۰ | تعداد بازدید: ۱۷۷۹

دکتر امیرحسین بانکی‌پور عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: مصوبه کنکور به دنبال کاهش استرس و افزایش شانس قبولی است.
به گزارش مرکز خبر شورای عالی انقلاب فرهنگی، امیرحسین بانکی‌پور فرد، عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی درباره مصوبه سنجش و پذیرش دانشجویان اظهار کرد: سالیان سال است که صاحب‌نظران نگرانی‌شان را از کنکور بیان می‌کنند که چرا سرنوشت یک دانش آموز باید در چند ساعت رقم بخورد، یعنی اگر دانش آموز در زمان برگزاری کنکور دچار مشکل شد باید سرنوشتش تغییر کند؟ و همه پشتوانه آموزشی در آن چند ساعت سنجیده شود؟ در این زمینه در حالی که دانش آموزان شرایط دفاع نداشتند و فقط احساس عدالت می‌کردند ولی واقعا عدالت نبود چراکه ما سرنوشت فردی را با یک امتحان رقم می‌زدیم.
وی افزود: به همین دلیل بسیاری از کارشناسان و متولیان اتفاق نظر داشتند که باید تحولی ایجاد شود البته این تحول باید برمبنای کاهش استرس و افزایش شانس قبولی صورت می‌گرفت تا به عدالت نزدیک شود.
عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: در این میان تنها نگرانی این بود که معدل سال‌های قبل دانش‌آموز خوب نباشد چگونه می‌تواند جبران کند؟ خوشبختانه این امکان در مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی فراهم شد و فرصت جبران معدل به داوطلبان داده شده است. البته از سال 1402 تاثیر معدل به تدریج به نمره کل کنکور اضافه می‌شود و داوطلبان در این زمینه نگرانی نداشته باشند.
وی افزود: نگرانی بعدی مربوط به ایمنی امتحانات بود، این موضوع نیز بررسی شد. خانواده‌ها و دانش‌آموزان آرامش خاطر داشته باشند که امتحانات با ایمنی کامل مانند کنکور برگزار خواهد شد.
بانکی‌پور فرد عنوان کرد: با مراقبت‌هایی که شده تصمیم خوبی اتخاذ شده است و جای نگرانی نیست. اعضای شورای عالی انقلاب فرهنگی تلاش کردند که کنکور را به مسیری ببرند که استرس‌ها کم شود و حتی از بین برود. 
عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی در ادامه بیان کرد: در این مصوبه بر این امر تاکید شده که افراد که وضعیت مالی بهتری دارند فقط به موقعیت‌های خوبی دسترسی نداشته باشند. در بررسی‌های انجام شده مشخص شد که فرصت‌های خوب دانشگاهی نصیب سه دهک خوب جامعه شده است. عملا دانش‌آموزانی که در مناطق محروم هستند امکان کمی برای پذیرفته‌شدن در دانشگاه‌های خوب دارند چون نمی‌توانستند در کلاس‌های کنکور هزینه کنند.
وی اعلام کرد: بر این اساس کنکور سالی دوبار برگزار می شود تا استرس داوطلبان کم شود. این مصوبه به تدریج از سال 1402 اجرا می‌شود تا جامعه خودش را با این شرایط وفق دهد. از طرفی تا زیرساخت‌های ایجاد نشود مصوبه اجرایی نخواهد شد بنابراین داوطلبان نگران نباشند.

لطفا کد زیر را وارد نمایید

اخبار مرتبط

آرم شورای عالی انقلاب فرهنگی

اطلاعات تماس

تهران، خیابان طالقانی، شماره 436

کدپستی: 1591814313
(+9821) 66976601 - 7