کد خبر: 14767| تاریخ انتشار: شــنـبـه ، ۱۲ مهر سال ۱۳۹۹ | ساعت ۱۳:۵۰:۰ | تعداد بازدید: ۲۷۱

سومین جلسه شورای هنر شورای عالی انقلاب فرهنگی به ریاست دکتر سید عباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در محل دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی برگزار شد.
به گزارش مرکز خبر شورای عالی انقلاب فرهنگی، دستور اول جلسه به ارائه گزارش عمده فعالیت‌های هنری در دوره کرونا اختصاص داشت.

دکتر صالحی با بیان اینکه بسیاری از فعالیت‌ها در حوزه فرهنگ و هنر ویژگی تجمع دارد در حالی که کرونا با تجمعات و اجتماعات سازگاری ندارد، گفت: با این حال هنرمندان کشور در این دوره 7 ماهه شیوع کرونا با انجام اقداماتی از جمله دعوت از مردم برای رعایت پروتکل‌های بهداشتی، ارسال نامه به هنرمندان مستقل جهان در خصوص شرایط سخت تحریم‌های ظالمانه آمریکا، اجراهای مختلف موسیقی در دفاع از سلامت و... به کمک کادر درمان آمدند.
وی با تأکید بر اینکه در کنار خسارات ناشی از شیوع ویروس کرونا، تجربه‌ها و فرصت‌های جدیدی نیز پدید آمد، افزود: اجراهای نمایشی و موسیقی آنلاین و اکران فیلم‌های سینمایی به صورت آنلاین و... از جمله این تجربه‌های جدید است.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تأکید کرد: می‌توان از تجربه‌ها و فرصت‌های کسب شده حوزه هنر در دوران شیوع کرونا، در دوران پسا کرونا نیز استفاده کرد.
دکتر صالحی با اشاره به خسارات وارد شده از شیوع ویروس کرونا به حوزه هنر، گفت: این خسارات بسیار گسترده است به عنوان مثال فروش سینماهای کشور در 6 ماهه اول سال 1398 مبلغ 176 میلیارد تومان بوده در حالی که این رقم در مدت مشابه سال جاری به 4میلیارد تومان رسیده است.
عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی افزود: آسیب‌های گسترده‌ای از شیوع کرونا به حوزه فرهنگ و هنر در سطح جهان وارد شده است و کشور ما در کنار خسارات ناشی از شیوع ویروس کرونا، با مشکلات اقتصادی و اعمال تحریم‌های ظالمانه نیز مواجه است.
وی در تشریح اقدامات کلان انجام شده برای جبران خسارات شیوع کرونا به حوزه هنر گفت: در راستای حمایت از هنرمندان حق بیمه آنها در سه ماهه اول امسال به مبلغ 35 میلیارد تومان توسط صندوق اعتباری هنر برای 75هزار هنرمند عضو این صندوق پرداخت شد.

دکتر صالحی با بیان اینکه حوزه فرهنگ و هنر در لیست 14 رسته کسب‌وکار مشمول دریافت وام و تسهیلات کرونا اعلام شده است، افزود: فعالان حوزه‌ فرهنگی و هنری، برای دریافت این تسهیلات در سامانه کارآ ثبت نام کرده‌اند که تا آخر شهریور ماه مجموع تسهیلات درخواستی در حوزه فرهنگ و هنر 683 میلیارد تومان بوده  که 287 میلیارد تومان از آن پرداخت شده است.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به اینکه  مهلت ثبت نام کسب و کارهای آسیب دیده از کرونا برای دریافت تسهیلات تا پایان مهرماه تمدید شده است، تأکید کرد: در تلاش هستیم که فاصله ثبت نام تا مرحله پرداخت وام به فعالان حوزه فرهنگی و هنری کم شود.
وی در مورد پرداخت بیمه بیکاری به هنرمندان افزود: طی جلساتی که با معاون اول رئیس جمهوری و رئیس سازمان برنامه و بودجه داشتیم، مقرر شد 120 میلیارد تومان به عنوان تسهیلات کمک معیشتی بلاعوض به صورت رتبه‌بندی به 75 هزار عضو صندوق اعتباری هنر پرداخت شود.
عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی ادامه داد: همچنین مقرر شده است تسهیلات چهار درصدی به مبلغ 220 میلیارد تومان بر اساس توافقنامه با سازمان برنامه و بودجه و صندوق کار آفرینی به مشاغل فرهنگی، هنری و رسانه‌ای پرداخت شود.
وی ابراز امیدواری کرد: رقم تسهیلات چهار درصدی به حوزه فرهنگ و هنر در مراحل بعدی و تا پایان سال افزایش یابد چرا که این امر برای جلوگیری از خاموش شدن چراغ هنر ضروری است.

در ادامه جلسه دکتر محمد مجتبی حسینی معاون امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان اینکه 5 سرفصل تئاتر، موسیقی، آموزش هنر، هنرهای تجسمی و مدولباس توسط حوزه هنر تمشیت می‌شود، افزود: در مجموع و در 16 ردیف شامل تماشاخانه‌ها، سالن‌های تئاتر، مؤسسات و آموزشگاه‌های هنر، گروه‌های موسیقی، استدیوها، گالری‌های، خانه‌های مد و...، 9هزار و 283 واحد حقوقی و 55هزار و 900 فعال حوزه هنر از شیوع ویروس کرونا آسیب دیده‌اند که رقم این خسارت رقمی بالغ بر هزار میلیارد تومان برآورد شده است.
وی ادامه داد: در 6 ماه اول سال 1398، سه هزار و 208 عنوان تئاتر مجوز اجرا کسب کرده در حالی که در مدت مشابه سال جاری 435 عنوان نمایش که عمدتاً نمایش‌های خیابانی و محیطی هستند مجوز فعالیت کسب کرده‌اند و در واقع اجرای تئاتر نسبت به مدت مشابه سال گذشته 75 درصد کاهش داشته است.
دکتر حسینی در تشریح آسیب‌های وارد شده ناشی از شیوع کرونا به حوزه هنرهای نمایشی اظهار داشت: از اسفندماه 98 تا اردیبهشت ماه سال جاری، 11هزار و 500 هنرمند در رشته‌های نمایشی فعالیتی نداشته‌ و 80 تماشاخانه خصوصی به واسطه مشکلات ناشی از شیوع کرونا ماه‌ها تعطیل بوده‌اند.
وی ادامه داد: حجم بیکاری گسترده‌ای در حوزه آموزشگاه‌های هنری در دوران شیوع کرونا به وجود آمد. همچنین در حوزه موسیقی اجراهای صحنه‌ای در 7 ماه گذشته از 156 اجرا به 47 اجرا کاهش یافته، تعداد آلبوم‌های موسیقی منتشر شده از 76 آلبوم به 61 آلبوم کاهش یافته است و از این رو تقاضا برای مجوز تک آهنگ 66 درصد افزایش داشته است.
معاون امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی اضافه کرد: برگزاری نمایشگاه‌های هنرهای تجسمی نسبت به 6 ماه اول سال 98 بیش از 85 درصد کاهش یافته است.
دکتر حسینی خاطرنشان کرد: نهادهای بزرگ کشور مانند بنیاد رودکی به عنوان بازوی اجرایی هنر با مشکلات عدید‌ه‌ای در اجراهای تئاتر و موسیقی و... مواجه شده‌اند.
وی احصاء آمار گروه‌های نمایشی و مستند کردن آن، پیگیری پرداخت مطالبات باقی‌مانده گروه‌های نمایشی، حمایت از برگزاری 45 رویداد تئاتر در 3 ماه اول سال جاری، تعیین تکلیف نمایش‌های بزرگی که اجرای آن در این دوران بوده، انتخاب کارشناسان نخبه برای بررسی شرایط ناشی از کرونا به عنوان یک تیم، انتشار الزامات و پیشنهادات از سرگیری هنرهای تجسمی برای ارسال به ستاد ملی مبارزه با ویروس کرونا و اقدام به نهضت نمایشنامه‌نویسی را از جمله اقدامات انجام شده برای جبران خسارات ناشی از شیوع کرونا به حوزه تئاتر عنوان کرد.
معاون امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان اینکه کمک‌های بلاعوضی به تماشاخانه‌ها و گروه‌های تئاتری پرداخت شده است، اظهار داشت: یکی از این روش‌های پرداخت به این شکل بوده که به آثار مجوز گرفته مبلغی معادل 50 تا 70 درصد از فروش بلیط کمک شده است.
دکتر حسینی با اشاره به استفاده از ظرفیت الکترونیک و دیجیتال در دوران شیوع کرونا گفت: بیش از 250 عنوان نمایش برخط پخش شده و همچنین آموزش‌های هنری در آموزشگاه‌ها به صورت آنلاین انجام شده و انجمن نگارخانه‌های ایران نمایشگاه‌هایی‌ به صورت آنلاین برگزار کردند.

در ادامه جلسه دکتر محمدحسین ایمانی خوشخو دبیر شورای هنر شورای عالی انقلاب فرهنگی پیشنهاد داد: با توجه به اینکه در دوران شیوع کرونا مردم زمان بیشتری در خانه هستند، از ظرفیت تئاتر تلویزیونی استفاده شود.
وی ادامه داد: با تولید تئاتر تلویزیونی هم بخشی از هنرمندان حوزه سینما و تئاتر مشغول به فعالیت خواهند شد و هم اینکه سالن‌های خالی و تعطیل تئاتر فعال می‌شوند.
وی خاطرنشان کرد: تجربه نشان داده است که مردم از تئاترهای تلویزیونی استقبال خوبی دارند.

به گزارش مرکز خبر شورای عالی انقلاب فرهنگی، دستور دوم جلسه به ارائه پیش‌نویس سند ملی مد و لباس اختصاص داشت.
گفتنی است پیش‌نویس سند ملی مد و لباس اسلامی مبتنی بر اصول مرتبط با لباس در قرآن کریم، اصول مرتبط با سند ملی مد و لباس با سند مهندسی فرهنگی کشور، سند سیاست‌ها کلی برنامه ششم توسعه، سند چشم انداز جمهوری اسلامی ایران در افق 1404، بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی و بیانات مقام معظم رهبری (مدظله‌العالی) توسط وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تدوین شده است.
همچنین محور اصلی تدوین پیش نویس سند ملی مد و لباس "بیانیه گام دوم انقلاب" در نظر گرفته شده است و "طراحی و تولید شیء پوشاک و عمومی سازی سبک و شیوه استفاده از آن مبتنی بر مبانی ارزشی و فرهنگی انقلاب و تمدن اسلامی" به عنوان هدف اصلی و "تولید گفتمان تمدنی برای طراحی، تولید و سبک پوشاک" و "تغییر مسیر حداکثری مبادی اثرگذار روی سبک پوشش به درون مرزهای جغرافیای کشور" به عنوان سیاست کلی پیش نویس سند ملی مد و لباس عنوان شده است.

دکتر سعید رضا عاملی دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی در مورد پیش نویس سند ملی مد و لباس تأکید کرد: در کنار تدوین سند ملی مد و لباس مجموعه مستندات سند نیز تهیه شود. مستند کردن اقدامات کارشناسی در خصوص اسناد ملی مرجعی برای هم مشروعیت شکل گیری اسناد ملی است و هم منبعی برای مراجعات بعد و به روز رسانی اسناد خواهد بود.
وی بر رعایت چارچوب تدوین اسناد ملی مبتنی بر سند مهندسی فرهنگی تأکید کرد و افزود: این چارچوب سند همراه با تقسیم کار ابلاغ شده و رعایت آن مستلزم آن است که سند ملی مد و لباس به صورت خلاصه‌تری تدوین شود.
دکتر عاملی: در واقع غرب‌زدگی و مد زدگی در طراحی لباس بازگو کننده رفتار ناخودآگاه اجتماعی است که تحت تاثیر هیجانات رسانه ای صورت می‌گیرد. ارتقاء دانش اجتماعی و فرهنگی می‌تواند فضای متفاوتی از انتخاب‌ها را بوجود بیاورد که در واقع ما نیازمند یک تغییر شناختی هستیم
استاد گروه ارتباطات دانشگاه تهران تصریح کرد: سند ملی مد و لباس باید نظام مسائل و موضوعات مد و لباس را مورد توجه قرار دهد.
دکتر عاملی با اشاره به فرمایش مقام معظم ‌رهبری «مدظله‌العالی» که لباس غربی نباشد، افزود: در واقع غرب‌زدگی و مد زدگی در طراحی لباس بازگو کننده رفتار ناخودآگاه اجتماعی است که تحت تاثیر هیجانات رسانه ای صورت می‌گیرد. ارتقاء دانش اجتماعی و فرهنگی می‌تواند فضای متفاوتی از انتخاب‌ها را بوجود بیاورد که در واقع ما نیازمند یک تغییر شناختی هستیم. 
دبیرشورای عالی انقلاب فرهنگی تأکید کرد: باید نگاه بومی و اقلیم فرهنگی ایران در طراحی لباس و نوع پوشش وجود داشته باشد.
وی با بیان اینکه توجه به بیانیه گام دوم و سند مهندسی فرهنگی به عنوان یک سند بالادستی در تدوین پیش‌نویس سند ملی مد و لباس ارزشمند است، گفت: پیاده‌سازی ایده گام دوم انقلاب در سند ملی مد و لباس نیاز به کارپردازی ویژه‌ای دارد.
استاد گروه ارتباطات دانشگاه تهران با تأکید بر اهمیت اصول فقهی، اخلاقی و ارزشی در طراحی لباس و همچنین توجه به تنوع و هنجارهای فرهنگی پیشنهاد داد: با توجه به اینکه در شورای تخصصی حوزوی شورای عالی انقلاب فرهنگی در مورد موضوع مد و لباس پژوهش‌های زیادی انجام شده، با این شورا برای تدوین سند ملی مد و لباس مشورت و تعامل شود.
دکتر عاملی تأکید کرد: "در هر صورت ما با یک جامعه انتخاب‌گر مواجه هستیم که به مجرد احساس تحمیل، واکنش‌های غیر واقعی از خود نشان خواهد داد. لذا لازم است در اقدامات خود به سلامت اجتماعی و همراهی جامعه بطور عام توجه داشته باشیم.
دکتر عاملی با بیان اینکه یکی از محوری‌ترین حوزه‌های مرتبط با سبک زندگی اجتماعی، حوزه لباس است؛ تأکید کرد: به بیانات مقام معظم رهبری در مورد سبک زندگی در تدوین سند ملی مد و لباس نیز توجه شود.
دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی تأکید کرد: کمیته‌ای که در ماده واحده «فرآیند و مرجع تدوین سند ملی مد و لباس» پیش بینی شده با دعوت به همکاری از کسانی در صنعت لباس فعال هستند، تشکیل شود.
وی تأکید کرد: "در هر صورت ما با یک جامعه انتخاب‌گر مواجه هستیم که به مجرد احساس تحمیل، واکنش‌های غیر واقعی از خود نشان خواهد داد. لذا لازم است در اقدامات خود به سلامت اجتماعی و همراهی جامعه بطور عام توجه داشته باشیم.
دکتر عاملی در پایان سخنان خود ابراز امیدواری کرد: سند مد و لباس به عنوان اولین سند مهندسی فرهنگی که در دست تدوین است، سند الگویی برای تدوین دیگر اسناد مهندسی فرهنگی باشد.
پس از بحث و بررسی اعضای جلسه پیرامون پیش نویس سند ملی مد و لباس مقرر شد کمیته‌ای تخصصی متشکل از نمایندگان دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی، وزارتخانه‌های صمت، اقتصاد و دارایی و کارشناسان حوزه مد و لباس تشکیل و در مدت زمان 2 ماه فرآیند تدوین سند ملی مد و لباس در این کمیته تخصصی و کارگروه مد و لباس وزارت فرهنگ و ارشاد و همچنین با تعامل با شورای تخصصی حوزوی شورای عالی انقلاب فرهنگی، انجام و به شورای هنر ارائه شود.

به گزارش مرکز خبر شورای عالی انقلاب فرهنگی دستور سوم جلسه به بررسی مشکلات دانشگاه هنرهای اسلامی _ ایرانی استاد محمود فرشچیان اختصاص داشت، که دکتر بهمن نامور مطلق سرپرست دانشگاه استاد فرشچیان پیرامون این موضوع اظهار داشت: اساسنامه دانشگاه هنرهای اسلامی ـ ایرانی استاد فرشچیان مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی است و بر جذب دانشجو به شیوه استاد - شاگردی تأکید دارد.
وی ادامه داد: متاسفانه شورای گسترش وزارت علوم، تحقیقات و فناوری اعلام کرده که موافق شیوه استاد - شاگردی  نیست و مجوز آن را صادر نمی‌کند که این موضوع بر خلاف اساسنامه دانشگاه هنرهای اسلامی ـ ایرانی استاد فرشچیان است.
دکتر نامور مطلق با بیان اینکه هیأت امنا و رئیس دانشگاه هنرهای اسلامی ـ ایرانی استاد فرشچیان با نظر استاد فرشچیان انتخاب شده است، ابراز امیدواری کرد: مشکلات این دانشگاه با همکاری وزارت علوم حل و از وجود با ارزش استاد فرشچیان برای احیای شیوه استاد شاگردی استفاده شود زیرا کشور ترکیه هم برای در اختیار قرار دادن دانشگاهی به استاد فرشچیان اعلام آمادگی کرده است.
پس از بحث و بررسی اعضای جلسه پیرامون مشکلات دانشگاه هنرهای اسلامی _ ایرانی  استاد محمود فرشچیان مقرر شد نشست مشترکی با حضور نمایندگان شورای گسترش وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و دانشگاه هنرهای اسلامی _ ایرانی استاد فرشچیان توسط دکتر ایمانی خوشخو برگزار شود و  و نتیجه این جلسه با حضور وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در شورای هنر ارائه شود.

 

اخبار مرتبط

آرم شورای عالی انقلاب فرهنگی

اطلاعات تماس

تهران، خیابان انقلاب اسلامی، خیابان فلسطین شمالی، شماره 309

کدپستی: ۱۴۱۶۹۳۳۷۹۵
(+9821) 66468271 - 5