کد خبر: 10484| تاریخ انتشار: چهارشنبه ، ۲۱ اسفند سال ۱۳۹۸ | ساعت ۱۰:۷:۰ | تعداد بازدید: ۱۱۱۹

رئیس دانشگاه تهران گفت:‌ یکی از مهم‌ترین نتایجی که در گزارش هیات ویژه رئیس‌جمهوری برای بررسی سیلاب‌‌های اخیر بر آن تاکید شد، تغییر اقلیم در کشور است.
*آیا نتایج گزارش ملی سیلاب می‌تواند سیلاب‌های آینده را کم آسیب‌تر کند؟
محمود نیلی احمدآبادی رئیس دانشگاه تهران و رئیس هیات ویژه سیلاب‌ها در پاسخ به این سوال که آیا گزارشی که تهیه شده می‌تواند وقوع سیلاب های بعدی را پیش‌بینی و از آسیب و خسارات در سیلاب‌های بعدی پیشگیری کند؟ گفت: بخش هایی از این گزارش به مواردی می‌پردازد که هم اکنون هم شهرداری ها و وزارتخانه‌ها می‌توانند با توجه به این موارد مانع بروز خسارت یا به حداقل رساندن خسارت هنگام سیلاب شوند.
نیلی احمد آبادی اضافه کرد: بخشی از موارد این گزارش نیازمند خرید تجهیزات است یا برای مثال در بخش محیط زیست نیازمند زمان طولانی تر است.
وی تاکید کرد: اما یکی از موضوعاتی که هیات ویژه بررسی سیلاب در گزارش ویژه خود بر آن تاکید کرد پذیرش تغییر اقلیم است.
وی گفت: پذیرش تغییر اقلیم نیاز است در هواشناسی، تجهیزات، نفرات، شیوه هشدار و اطلاع‌رسانی دقیق‌تر و قوی‌تر صحبت کنیم. همه امکاناتی که دستگاه‌های مختلف در حوزه هواشناسی گردآوری کرده‌اند به شکل یکپارچه در کشور مورد استفاده قرار بگیرد و بنابراین اگر هشدارهای هواشناسی با دقت‌تر و با فاصله زمانی طولانی تر اعلام شود قطعا از آسیب‌ها کاسته می‌شود.
به گفته وی، همچنین نکته مهم دیگر اتصال دستگاه‌ها به دانشگاه‌ها و مراکز علمی است. 

منبع:فارس

 

اخبار مرتبط

آرم شورای عالی انقلاب فرهنگی

اطلاعات تماس

تهران، خیابان انقلاب اسلامی، خیابان فلسطین شمالی، شماره 309

کدپستی: ۱۴۱۶۹۳۳۷۹۵
(+9821) 66468271 - 5