کد خبر: 4795| تاریخ انتشار: یـک شنبه ، ۳۰ تیر سال ۱۳۹۸ | ساعت ۱۸:۴۸:۰ | تعداد بازدید: ۱۳۴۸

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی با بیان اینکه برخی با هدف سوءاستفاده از معنویت، معنویت سکولار را ترویج می‌کنند، گفت: علمی که امروزه در دانشگاه‌ها مطرح است زاییده حواس است درحالی‌که علم در پی آن است که نظم موجود در جهان را کشف و پدیده‌ها را بر اساس آن تعریف کند.
دکتر مهدی گلشنی پیش از ظهر امروز در مراسم افتتاحیه چهارمین دوره مدارس تابستانی سلامت و دین که در مجتمع پردیس دانشگاه علوم پزشکی قم برگزار شد، طی سخنانی اظهار کرد: غربی‌ها با وجود اینکه سکولار شدیدی را دنبال می‌کنند اما برخی تحولات مثبت نیز داشته‌اند که کمتر در محیط ما منعکس شده است، اکنون موضوع دین و سلامت در غرب به سن 40 تا 50 سالگی خود رسیده اما در ایران اسلامی طی یکی دو دهه اخیر دنبال شده است.
وی با بیان اینکه برخی با هدف سوءاستفاده از معنویت، معنویت سکولار را ترویج می‌کنند، اضافه کرد: علمی که امروزه در دانشگاه‌ها مطرح است زاییده حواس است درحالی‌که علم در پی آن است که نظم موجود در جهان را کشف و پدیده‌ها را بر اساس آن تعریف کند.
عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی با اشاره به ایکه دین به دنبال پاسخ‌گویی به یک موجود متعال برای تحول حیات اوست، عنوان کرد: برخی نیز در ایران اسلامی همانند غرب صحبت از معنویت سکولار می‌کنند و به دنبال سواستفاده از معنویت هستند.
وی خاطرنشان کرد: برخی از بزرگ‌ترین علما و اندیشمندان خداباور بودند اما بیشتر آن‌ها سکولار بودند و اعتقاد داشتند در قرن بیستم دین هیچ جایگاهی نخواهد داشت درحالی‌که عواملی از جمله آثار منفی علم مدرن و منافع فردی و اجتماعی دین موجب ابقای دین شد چراکه علم مدرن ابزارهایی می‌ساخت که بشر را از بین می‌برد و دین به زندگی بشر توجه داشت.
دکتر گلشنی با بیان اینکه بر اساس اعتقاد برخی اندیشمندان دین موجب شادی و افزایش تعاملات اجتماعی می‌شود، تصریح کرد: دین امکان مقابله با تنش‌های مختلف را فراهم می‌سازد و برای شخص یک جهان‌بینی خوش‌بینانه ایجاد می‌کند.
وی با اشاره به اینکه ادیان و اعتقادات دینی به دغدغه‌های انسان پاسخ می‌دهند، مطرح کرد: امروزه توجه به اثر دین در حوزه سلامت از حاشیه به متن رسیده است و بیشتر کتاب‌هایی که در غرب به چاپ می‌شود به موضوع‌های دین، معنویت و سلامت اختصاص دارد.
دکتر گلشنی یادآور شد: تجربه‌ها و آزمایش‌های مختلف نشان داده که دین و معنویت در ارتقا و حفظ سلامت جامعه بسیار تاثیرگذار است و در این راستا تاکنون مطالعات بسیاری صورت گرفته و توجه افراد به دین بیشتر از گذشته شده است.
 
منبع: خبرگزاری فارس

 

اخبار مرتبط

آرم شورای عالی انقلاب فرهنگی

اطلاعات تماس

تهران، خیابان انقلاب اسلامی، خیابان فلسطین شمالی، شماره 309

کدپستی: ۱۴۱۶۹۳۳۷۹۵
(+9821) 66468271 - 5