کد خبر: 17789| تاریخ انتشار: یـک شنبه ، ۲۷ تیر سال ۱۴۰۰ | ساعت ۱۴:۳۳:۰ | تعداد بازدید: ۳۵۰

دکتر اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهوری و رئیس ستاد هماهنگی نقشه مهندسی فرهنگی کشور مصوبه «تجمیع و یکپارچه‌‌سازی اجرای پیوست‌های حوزه فرهنگ در طرح‌ها و برنامه‌های مهم و کلان» را برای اجرا به دستگاه‌های مربوطه ابلاغ کرد.
به گزارش مرکز خبر شورای عالی انقلاب فرهنگی ماده واحده تجمیع و یکپارچه سازی اجرای پیوست‌های حوزه فرهنگ در طرح‌ها و برنامه‌های مهم و کلان طی نامه شماره ۴۴۳۷۸ مورخ 1400/۰۴/26 توسط معاون اول رییس جمهور و رییس ستاد هماهنگی نقشه مهندسی فرهنگی کشور ابلاغ شد.

متن کامل مصوبه «تجمیع و یکپارچه‌‌سازی اجرای پیوست‌های حوزه فرهنگ در طرح‌ها و برنامه‌های مهم و کلان» به شرح ذیل است:

وزارت کشور
وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی
وزارت راه و شهرسازی
وزارت صنعت، معدن و تجارت
وزارت نفت
وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی
سازمان برنامه و بودجه کشور
دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی
ستاد ملی زن و خانواده

مصوبه ماده واحده «تجمیع و یکپارچه‌‌سازی اجرای پیوست‌های حوزه فرهنگ در طرح‌ها و برنامه‌های مهم و کلان» که بنا به پیشنهاد دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی در جلسه نهم ستاد هماهنگی نقشه مهندسی فرهنگی کشور که در تاریخ 1400/04/12 به تصویب رسیده است، به شرح پیوست برای اجرا ابلاغ می‌شود.
اجرای این مصوبه منوط به رعایت الزامات متناظر اعم از عدم اختصاص منابع مالی و تشکیلاتی جدید و عدم مغایرت با مقررات لازم الاجرای مرتبط می‌باشد.

 
اسحاق جهانگیری
معاون اول رییس جمهور و
رییس ستاد هماهنگی نقشه مهندسی فرهنگی کشور
 
مصوبه
« ماده واحده تجمیع و یکپارچه­ سازی اجرای پیوست‌­های حوزه فرهنگ در طرح‌­ها و برنامه­‌های مهم و کلان»
(جلسه 9 مورخ 12/04/1400 ستاد هماهنگی نقشه مهندسی فرهنگی کشور)

در اجرای ماده 7 مصوبه نظام‌نامه پیوست فرهنگی کشور (مصوب جلسه شماره 732 مورخ 1392/1/21 شورای عالی انقلاب فرهنگی)، بند 10 و 11 ماده 3 آیین‌­نامه شورای اجتماعی کشور( مصوب جلسه 793 مورخ 1395/12/3 شورای عالی انقلاب فرهنگی) و بند 2 ماده 80 قانون برنامه ششم توسعه در زمینه پیوست اجتماعی، اقدام ملی 41 راهبرد کلان 3 نقشه مهندسی فرهنگی کشور در زمینه پیوست خانواده و ماده 100 برنامه ششم توسعه در زمینه پیوست میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و با هدف استقرار نظام پیوست‌­‌نگاری فرهنگی و اجتماعی و ایجاد ساز و کار اجرایی‌­سازی آن، مصوبه «تجمیع و یکپارچه­‌سازی اجرای پیوست­‌های حوزه فرهنگ» به تصویب می‌­رسد.
ماده واحده: به منظور کاهش هزینه‌­ها و رفع هم‌پوشانی تکالیف موازی قانونی و شفاف‌­سازی وظایف دستگاه‌­ها در اجرای پیوست‌­های حوزه فرهنگ در طرح­‌ها و برنامه‌­های مهم و کلان، مشتمل بر؛ پیوست فرهنگی، پیوست اجتماعی، پیوست خانواده و پیوست میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، اجرایی‌­سازی پیوست‌­های مزبور تحت عنوان «پیوست فرهنگی و اجتماعی» تجمیع و یکپارچه می‌‌شود.
تبصره1: آیین‌­نامه اجرایی پیوست فرهنگی و اجتماعی و شرح خدمات نمونه آن در حوزه­‌های تخصصی (صنایع، انرژی، راه و شهرسازی، دفاعی و انتظامی، پولی و مالی، ارتباطات و زیر ساخت و … ) ظرف مدت 6 ماه به پیشنهاد سازمان برنامه و بودجه و با همکاری دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی، دبیرخانه ستاد ملی زن و خانواده، دبیرخانه شورای اجتماعی کشور، وزارت میراث فرهنگی و گردشگری، دستگاه‌های ذی­ربط و مراکز علمی و پژوهشی، به تصویب ستاد هماهنگی نقشه مهندسی فرهنگی کشور می‌­رسد.
تبصره2: : انتخاب و ابلاغ طرح­‌های مهم و کلان مشمول، تعیین مراکز مطالعاتی و مشاور مجاز و رتبه‌­بندی آنها برای تدوین و استقرار نظام پیوست­‌نگاری فرهنگی و اجتماعی در کشور و راهبری و نظارت بر اجرای آن به منظور دستیابی به اهداف قوانین متناظر، توسط سازمان برنامه و بودجه انجام می‌­شود و گزارش سالانه آن به ستاد هماهنگی نقشه مهندسی فرهنگی ارائه می­‌شود.
تبصره3: تخصیص اعتبارات و تائید هزینه کرد طرح‌­ها و برنامه‌های مهم و کلان مصوب در سازمان برنامه و بودجه و اعطای مجوز پایان کار به بخش غیر دولتی در اجرای این نوع طرح ها و برنامه‌ها، منوط به تدوین و اجرای پیوست فرهنگی و اجتماعی در این طرح‌­ها و برنامه‌ها می‌­باشد.
تبصره4: دستگاه‌­های مجری ملی و استانی به منظور تدوین و اجرایی­‌سازی پیوست فرهنگی و اجتماعی ساز و کار مناسب را در درون دستگاه تعیین می‌­نمایند.

 

 

اخبار مرتبط

آرم شورای عالی انقلاب فرهنگی

اطلاعات تماس

تهران، خیابان انقلاب اسلامی، خیابان فلسطین شمالی، شماره 309

کدپستی: ۱۴۱۶۹۳۳۷۹۵
(+9821) 66468271 - 5