کد خبر:6477   تاریخ انتشار: یـک شنبه ، 31 شهریور سال 1398 ساعت 10:7:0

مصوبه ارتقای اعضای هیئت علمی دانشگاه‌ها یکی از مهم‌ترین اسناد حوزه علم و دانشگاه است

جلسه 129 مجمع هیئت حمایت از کرسی‌های نظریه‌پردازی، نقد و مناظره به ریاست آیت‌الله علی‌اکبر رشاد در محل پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی برگزار شد.به گزارش مرکز خبر شورای عالی انقلاب فرهنگی، آیت‌الله علی‌اکبر رشاد در ابتدای این جلسه ضمن گرامیداشت ایام عزاداری حضرت سیدالشهدا(ع)، طی سخنانی گفت: مصوبه ارتقای اعضای هیئت علمی دانشگاه‌ها یکی از مهم‌ترین اسناد حوزه علم و دانشگاه است که این سند به زودی در شورای عالی انقلاب فرهنگی مطرح و رسیدگی خواهد شد.
وی افزود: باید در این آئین‌نامه جایگاه مناسبی برای نظریه‌پردازی علمی در ارتقای اساتید دانشگاه در نظر گرفته شود.
عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی ادامه داد: در روند ارزیابی نظریه‌های علمی ضوابط به دقت رعایت می‌شود.
رئیس پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی گفت: ممکن است فردی چندین مقاله داشته باشد اما از این مقالات حتی یک نظریه هم استخراج نشود و این نشان می‌دهد صرف نگارش مقاله نمی‌تواند موجب تولید نظریه شود.
پس از سخنان آیت‌الله رشاد، گزارش نظریه "کسوف نیمروزی تمدن غرب" که توسط دکتر محمد ریخته گران در کرسی علوم عقلی ارائه شده و با نظر موافق داوران و ناقدین مواجه شده بود؛ توسط دکتر پوراحمد دبیر کمیته‌های دستگاهی دانشگاه تهران ارائه شد و اعضا به بیان نظرات و پیشنهادهای خود در این زمینه پرداختند.

حجت‌الاسلام‌والمسلمین دکتر خسروپناه در این زمینه گفت: این نظریه یک نظریه نوین و دارای نوآوری است و مباحث مطرح شده توسط دکتر ریخته گران در این زمینه دارای مبانی روشن و متقن علمی است.
پس از سخنان حجت‌الاسلام‌والمسلمین خسروپناه، آیت‌الله رشاد هم طی سخنانی گفت: بنیاد ملی نخبگان و صندوق حمایت از پژوهشگران می‌توانند در چارچوب ضوابط قانونی از این دست پژوهش‌ها حمایت کنند.
وی افزود: هیئت حمایت از کرسی‌های نظریه‌پردازی، نقد و مناظره مرجع رسمی و قانونی در زمینه حمایت از نظریات علمی است و تصمیمات این هیئت برای همه نهاد معتبر است.

دستور بعدی جلسه بررسی فرآیند و تأیید نوآوری نظریه تنوع اسلامی در فرآیند تمدنی بود که دکتر خسروپناه در این زمینه توضیحاتی ارائه کرد.
وی در این زمینه گفت: نظریه فوق‌الذکر با توجه به نظریات مطرح در این زمینه تدوین شده است.
آیت‌الله رشاد هم با اشاره به داوران و ناقدان این نظریه گفت: خوشبختانه سطح علمی جلسه برگزار شده درباره این نظریه بالا و قابل توجه است. سپس اعضا با اکثریت آراء نظریه و نوآوری فوق را تأیید نمودند و بر ضرورت حمایت توسط دانشگاه و نهادهای علمی تأکید ورزیدند.