کد خبر:4277   تاریخ انتشار: چهارشنبه ، 1 خرداد سال 1398 ساعت 16:32:0

سه صاحب نظر قرآنی عضو شورای توسعه فرهنگ قرآنی انتخاب شدند/ بررسی وضعیت شوراهای هماهنگی و گسترش فعالیت¬های قرآنی استان¬ها

جلسه 45 شورای توسعه فرهنگ قرآنی روز سه شنبه 31/2/98 به ریاست دکتر سعیدرضا عاملی دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی در محل نمایشگاه بین¬المللی قرآن کریم برگزار شد.


تاکید دکتر عاملی بر شفافیت اعتبارات فعالیت­ های قرآنی
به گزارش مرکز خبر شورای عالی انقلاب فرهنگی در این جلسه و پیش از دستور دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی ضمن تأکید بر التزام جلسه در تبعیت از سیره نبی اکرم (ص) و ضرورت جذب مشارکت حداکثری، بر شفافیت اعتبارات فعالیت­های قرآنی تأکید و خاطرنشان کرد: از این پس بنا داریم به انعکاس جزئیات تخصیص اعتبارات اجرای منشور توسعه فرهنگ قرآنی اهتمام ویژه ­ای داشته باشیم.
همچنین در راستای شفاف­ سازی مقرر شد گزارش دو ساله کمیته تخصیص اعتبارات اجرای منشور توسعه فرهنگ قرآنی در جلسه بعدی شورا توسط رئیس این کمیته ارائه شود و دبیر کمیسیون توسعه فعالیت‌های تبلیغی ترویجی قرآنی، نیز اعلام آمادگی کرد که ریز برنامه‌ها، حمایت‌ها و مشارکت‌های کمیسیون در اعتبارات قرآنی به همراه ادله، اصول و مبانی تخصیص‌ اعتبار را تا پایان خرداد سال جاری ارائه دهد.

تشکر از شفاف­ سازی و ارائه جزئیات مالی
دکتر فراهانی معاون فرهنگی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی از بابت شفاف­سازی مالی و ارائه جزئیات  مالی شورای توسعه فرهنگ قرآنی تشکر کرد و گفت: عملکرد شورای توسعه فرهنگ قرآنی در دوران قبل بسیار مناسب و به موقع بوده است که امیدواریم روند ارائه این جزئیات ادامه پیدا کند.

دستور اول جلسه «انتخاب صاحب­نظران امور قرآنی عضو شورا» بود که در این رابطه حجت الاسلام حمید محمدی گفت: 15 نفر توسط دستگاه­ها و نهادهای عضو شورا به عنوان کاندیدابه دبیرخانه شورا معرفی شده‌اند و از میان آنها سه نفر به عنوان صاحب­نظر حقیقی قرآنی انتخاب می‌شوند که این افراد با عنوان صاحب­نظر امور قرآنی به عضویت شورای توسعه فرهنگ قرآنی در خواهند آمد.

انتخاب سه صاحب نظر قرآنی در شورای توسعه فرهنگ قرآنی
به گزارش مرکز خبر شورای عالی انقلاب فرهنگی براساس ماده 5 منشور توسعه فرهنگ قرآنی پس از رأی­ گیری اعضا آقایان حمیدرضا مستفید و محمدعلی خواجه ­پیری و خانم لاله افتخاری به عنوان صاحب­نظران امور قرآنی برای مدت دوسال به عضویت شورای توسعه فرهنگ قرآنی درآمدند که مطابق با ماده 12 آئین ­نامه شورای توسعه فرهنگ قرآنی احکام عضویت آنها توسط رئیس شورا ابلاغ خواهد شد.
بررسی وضعیت شوراهای هماهنگی و گسترش فعالیت ­های قرآنی استان­ها
دستور دوم این جلسه «بررسی وضعیت شوراهای هماهنگی و گسترش فعالیت­ های قرآنی استان­ها» بود که  توسط گروه کارشناسی مجمع مشورتی،تهیه شده بود و  در این رابطه اعضا به بیان نظرات و پیشنهادات خود پرداختند.

تشکیل شورای گسترش و هماهنگی فرهنگ قرآنی در استان ها
در پایان بررسی این دستور فعالیت شوراهای هماهنگی و گسترش فعالیت­ها قرآنی استان­ها ذیل شورای شورای فرهنگ عمومی استان­ به تصویب رسید. مسئولیت بررسی پیش نویس آیین نامه و ارائه آن به شورای توسعه فرهنگ قرآنی به جلسه مشترک وزیر و معاونت قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و دبیر شورای فرهنگ عمومی کشور سپرده شد.

بررسی برنامه جامع فعالیت ­های قرآنی جمهوری اسلامی ایران در خارج از کشور
به گزارش مرکز خبر شورای عالی انقلاب فرهنگی دستور سوم جلسه «تأیید و تصویب برنامه جامع فعالیت ­های قرآنی جمهوری اسلامی ایران در خارج از کشور» بود که توسط کمیسیون توسعه فعالیت ­های تبلیغی ترویجی قرآن تدوین شده است.
در این جلسه خاطرنشان شد که سند مذکور قرار است پس از تصویب در شورای توسعه فرهنگ قرآنی و شورای بین ­الملل دفتر مقام معظم رهبری(مدظله العالی) به عنوان سند بالادستی فعالیت­ های بین المللی جمهوری اسلامی ایران مورد استفاده قرار گیرد.
پس از بحث و بررسی اعضا، ادامه بررسی این سند به جلسه آتی موکول شد، ضمن آنکه مقرر شد با تشکیل  کمیته ­ای متشکل از دبیران کمیسیون­های شورا، دبیر شورای توسعه فرهنگ قرآنی و رئیس کارگروه بین الملل کمیسیون تبلیغ و ترویج، تجمیع نظرات اعضای شورای توسعه و اعمال آن در سند، انجام و نتیجه آن به جلسه آتی شورا ارائه شود.

همچنین مقرر شد موضوع ادغام اتحادیه­ های مردم ­نهاد قرآنی، در نشست دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی و رئیس شورای توسعه فرهنگ قرآنی  با دو اتحادیه جمع ­بندی و مورد توافق قرار گیرد.