کد خبر:22415   تاریخ انتشار: پنـج شنبه ، 28 اردیبهشت سال 1402 ساعت 9:33:0

به دنبال مشارکت حداکثری نخبگان هستیم

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی کشور گفت به دنبال مشارکت نخبگانی حداکثری در اجرای طرح‌های فرهنگی شورای عالی انقلاب فرهنگی هستیم.

به گزارش مرکز خبر شورای عالی انقلاب فرهنگی، حجت الاسلام والمسلمین عبدالحسین خسروپناه، در نشست با روسای دانشگاه‌های استان خراسان رضوی که با حضور استاندار برگزار شد، افزود: در استان‌ها، اساتید نخبه و دانشمندی داریم که فقط به‌دلیل بعد مسافت از نظرات و پیشنهادات آنان محروم هستیم و علاقمندیم که سازو کار مناسبی برای حضور فعال اساتید داشته باشیم.
وی گفت: در دبیر خانه شورا، چهار ستاد علم و فناوری، تعلیم و تربیت، فرهنگی اجتماعی و خانواده و زنان، فعال شده که یکصد میز تخصصی ذیل آن‌ها تعریف کرده‌ایم تا از همه نظرات تخصصی بهره‌مند شویم.
استاد خسروپناه با تاکید بر ضرورت اجرای اسناد دانشگاه اسلامی و نقشه جامع علمی کشور در دانشگاه‌ها، گفت: برنامه‌های دانشگاه‌ها اگر براساس این دو سند اجرا شود نتیجه بخش خواهد شد.
استاد تمام فلسفه و حکمت اسلامی، با اشاره‌ به سوابق مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی کشور گفت: ۷۰ درصد مصوبات در حوزه علم و فناوری، ۲۰ درصدفرهنگی و ۱۰ درصد مشترک بین علم و فرهنگ است و این نشان می‌دهد که در حوزه فرهنگی ضعیف عمل شده است.
حجت‌الاسلام خسروپناه اضافه کرد: هر زمان که در کنار اسناد راهبردی، راهبری انجام شد، نتایج خوبی به‌دست آمد بعنوان مثال، رتبه‌های علمی ما، رشد خوبی داشت و مصوبات در حوزه‌ علم و فناوری موفق بوده است.
استاد خسروپناه افزود: نظارت بر دستگاه‌ها موجب اثربخشی مصوبات شده است اما در جاهایی که نظارت کم رنگ بوده‌ به‌همین نسبت، ضعف عملکرد داشته‌ایم.
وی با اشاره به نقشه‌ جامع علمی کشور، هوا و فضا و سلول‌های بنیادی گفت: این اسناد، بازنویسی و بازنگری شده‌اند و مشغول تدوین سند زیست فناوری کشور در شورا می‌باشیم.
دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی کشور با اشاره به وجود خلاهای نظری فرهنگی گفت: دچار خلاهای تئوریک هستيم، فلسفه ما کاملا انتزاعی است که باید امتداد انضمامی و کاربردی پیدا کند.

دعوت استاندار از دانشگاه ها برای نظارت بر بخش های اقتصادی استان
استاندار خراسان رضوی نیز در ادامه این نشست گفت: مدیران و روسای دانشگاه‌های استان بر بخش های اقتصادی استان نظارت کنند تا سرعت توسعه استان بیشتر شود.
یعقوبعلی نظری افزود: دانشگاهیان پیشقدم باشند، پیشنهاد و طرح بدهند و ما زمینه را برای حضور و تاثیر نظرات تخصصی دانشگاه‌ها فراهم‌ می کنیم.
وی افزود: به جریان اقتصادی استان امید و اعتقاد داریم و تک تک واحدهای تولیدی و صنعتی دچار مشکل را بیمارانی می دانیم که درمان آنها در دستان ما و شما است، لذا دانشکده‌های اقتصادی به کمک ما بیایند.