کد خبر:22378   تاریخ انتشار: پنـج شنبه ، 21 اردیبهشت سال 1402 ساعت 10:0:0

جامعه نیازمند «الگوی نوین فرهنگی» است

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: با توجه به نیاز جامعه در راستای توسعه فرهنگ نیازمند «الگوی نوین فرهنگی» هستیم.
در جلسه شورای فرهنگ عمومی استان فارس که با حضور حجت الاسلام والمسلمین عبدالحسین خسروپناه دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی برگزار شد، حمیدرضا قانعی مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان فارس گزارشی از روند شکل‌گیری و پیشرفت برش استانی نقشه مهندسی فرهنگی فارس، ارائه داد و در ادامه اعضا به بیان نقطه نظرات و دیدگاه‌هایشان پرداختند.

با توجه به نیاز جامعه در راستای توسعه فرهنگ نیازمند «الگوی نوین فرهنگی» هستیم
حجت‌الاسلام والمسلمین عبدالحسین خسروپناه در جلسه شورای فرهنگ عمومی استان فارس بیان کرد: شیراز شهر هنر است و تمامی شاخص‌های هنری در استان فارس وجود داشته که نشان از غنای فرهنگی این شهر دارد البته نباید از ظرفیت‌های موجود در استان فارس غافل شد و باید بر اساس سابقه تاریخی و توانمندی‌های استان نسبت به تدوین برنامه‌های فرهنگی اقدام کرد.
دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی افزود: یکی از اهدافی که شورای عالی انقلاب فرهنگی به دنبال آن است ارتباط بدون واسطه با نخبگان اجتماعی است از این رو شروع به سفرهای استانی کرده تا شرایط برای ارتباط مستقیم با نخبگان فراهم شود.
به اعتقاد وی گفتمان سازی در میان مسئولان می‌تواند راهبردی اساسی برای از بین بردن مشکلات فرهنگی در جامعه باشد.
دکتر خسروپناه یادآور شد: رؤسای قوا همکاری و مشارکت خوبی در شورای عالی انقلاب فرهنگی داشته این در حالی است که شاید اختلاف نظر در موضوعات به وجود آید اما با گفت و گو و گفتمان سازی مشکلات برطرف و قوای سه گانه با شورای عالی انقلاب فرهنگی همکاری پایاپای دارند.
به گفته او موضوع ضعف نظارت موجب شده تا برخی از قوانین و مصوبات تاکنون اجرایی نشده باشد از این رو شورای عالی انقلاب فرهنگی با ایجاد کمیته‌ای نسبت به بررسی فعالیت‌های فرهنگی اقدام کرده است.
دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی تصریح کرد: با توجه به تغییر فرهنگ و الزام ایجاد تحول فرهنگی نیازمند «الگوی نوین فرهنگی» در جامعه هستیم.

مسجد مهم ترین موضوع در ادبیات مهدویت است
حجت الاسلام والمسلمین خداداده رئیس ستاد کانون‌های فرهنگی و هنری مساجد کشور در این جلسه در سخنانی گفت: مهم‌ترین مکان در ادبیات و فرهنگ مهدویت، مساجد هستند که فعالیت‌های اجتماعی و فرهنگی در قالب فعالیت‌های مسجد محور شکل می‌گیرد.
حجت الاسلام والمسلمین خداداده بیان کرد: تمامی دستگاه‌های اجرایی مکلف هستند تا مصوبات شورای فرهنگ عمومی استان‌ها را اجرایی کنند.
وی ادامه داد: انجمن‌های مردم نهاد در حوزه فعالیت‌های مبتنی بر فرهنگ نقش ویژه‌ای داشته و برنامه ریزی های خوبی نیز برای اجرای هرچه بهتر فعالیت‌های فرهنگی توسط این بخش صورت گرفته است.
حجت الاسلام خداداده تاکید کرد: با توجه به نقش اثرگذاری که سند مهندسی فرهنگی در جامعه دارد باید موضوع نقش محوری مسجد در فعالیت‌های اجتماعی را به صورت ویژه نگاه کرد.
به گفته وی در ادبیات مهدویت مکانی که دارای اهمیت ویژه و نقشی اثرگذار در جامعه دارد مسجد است.

ادغام دستگاه های فرهنگی با یکدیگر
محمد هادی ایمانیه استاندار فارس نیز در این جلسه با اشاره به اینکه لازم است دستگاه‌های فرهنگی با یکدیگر ادغام شوند، گفت: در این صورت می‌توان از ظرفیت های موجود به بهترین نحو استفاده کرد.
محمد هادی ایمانیه بیان کرد: نظام پیشنهادات در کشور اگر فعال شود شاهد خواهیم بود که افراد صاحب فکر و اندیشه می‌توانند ایده‌های خود را به شورای عالی انقلاب فرهنگی ارسال کرده و مشکلات کشور را از طریق نخبگان برطرف کرد.
وی ادامه داد: ایجاد ساز و کار بررسی فعالیت‌های صورت گرفته یکی دیگر از اقداماتی است که می‌تواند عاملی برای سرعت بخشیدن به روند اجرایی قوانین و مصوبات در کشور باشد.
ایمانیه افزود: شورای عالی انقلاب فرهنگی می‌تواند پیشنهاد دهنده بودجه فرهنگی کشور باشد تا با مدیریت بودجه‌های فرهنگی زمینه توسعه فعالیت‌های فرهنگ محور در جامعه توسط دستگاه‌های اجرایی را فراهم کنند.
وی همچنین متذکر شد: زمان آن رسیده تا سازمانی با عنوان «امر به معروف و نهی از منکر» در کشور ایجاد شود تا با طراحی مکانیزم مشخص و آگاهانه وظیفه انجام این امر خطیر را در جامعه بر عهده داشته باشد.
استاندار فارس در ادامه یادآور شد: در راستای تجمیع فعالیت‌های فرهنگی زمان آن رسیده تا دستگاه‌های فرهنگی با یکدیگر ادغام شوند و بتوان از ظرفیت‌های موجود در جامعه به بهترین نحو استفاده کرد.
ایمانیه معتقد است دانشگاه‌ها و آموزش و پرورش باید حداقل ۵ درصد از بودجه خود را به فعالیت‌های فرهنگی اختصاص دهند.

می‌توان با تفویض اختیارات به توسعه یافتگی فرهنگی دست یافت
حجت‌الاسلام حسن قانع مدیرکل تبلیغات اسلامی فارس نیز در این حلسه گفت: فارس و سایر استان‌های کشور دارای ظرفیت بی بدیل فرهنگی هستند از این رو می‌توان با تفویض اختیارات به توسعه یافتگی فرهنگی دست یافت.
حجت‌الاسلام قانع خاطرنشان کرد: شناسایی ظرفیت‌های استانی در راستای توسعه فعالیت‌های فرهنگی می‌تواند عاملی برای تولید فرهنگ در جامعه باشد از این رو شورای عالی انقلاب فرهنگی می‌تواند از ظرفیت‌های فرهنگی استان‌ها استفاده کند.
مدیرکل تبلیغات اسلامی فارس خاطرنشان کرد: به تعبیر مقام معظم رهبری فارس و شهر شیراز دارای جایگاه مهمی در کشور بوده و همان گونه که ایشان فرموده‌اند این استان ظرفیت نا محدودی در عالمان دینی و فرهنگی دارد که می‌توان از این ظرفیت استفاده بهینه ای برای تولید فرهنگ کرد.
قانع تاکید کرد: فارس دارای ظرفیت نا محدودی در خصوص تربیت نیروهای انقلابی داشته و اگر نگاهی به تاریخ داشته باشیم درخواهیم یافت که عالمان بنامی از استان فارس به جهان اسلام معرفی شده‌اند.
او خواستار توجه بیشتر شورای عالی انقلاب فرهنگی به ظرفیت‌ها و زیست بوم‌های استانی شد و ادامه داد: یکی از راهبردهای تولید فرهنگ عمومی توجه به گروه‌های هویت ساز و زیست بوم‌های استانی است.
قانع در خصوص توجه به استان‌ها نیز عنوان کرد: اگر شورای عالی انقلاب فرهنگی دیده بانی استان‌ها را در موضوع فرهنگ به رسمیت بشناسد می‌توان نسبت به حل مشکلات فرهنگی در جامعه امیدوار بود.
او اضافه کرد: یکی از موضوعاتی که مقام معظم رهبری به آن تاکید داشته موضوع خروج نخبگان از انزوای اجتماعی است از این رو می‌توان با ایجاد کرسی‌های آزاداندیشی نسبت به تحقق این مطالبه رهبری اقدام کرد.

۶٨ درصد از برش استانی سند مهندسی فرهنگی در فارس اجرایی شده است
حمیدرضا قانعی مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس نیز گفت: ۶٨ درصد از برش استانی سند مهندسی فرهنگی در این استان اجرایی شده است.
حمیدرضا قانعی ادامه داد: مهم‌ترین موضوعی که در برش استانی سند مهندسی فرهنگی فارس وجود دارد این است که این سند توسط ریاست جمهوری در سفر به شیراز رونمایی شد و نماینده ولی‌فقیه در استان نیز تاکید ویژه‌ای بر ایجاد گفتمان سازی در این موضوع داشتند.
او اضافه کرد: برش استانی سند مهندسی فرهنگی در استان فارس دارای پنج کلان مسئله بوده که حاکم نبودن سبک زندگی ایرانی اسلامی مهم‌ترین کلان مسئله در این سند است.
قانعی تاکید کرد: طی برنامه‌ریزی‌های انجام شده ١۵ مؤلفه در شورای فرهنگ عمومی استان فارس تصویب شده و دستگاه‌های اجرایی برنامه‌های فرهنگی خود را بر اساس این مؤلفه‌ها تدوین کرده‌اند.
به گفته او؛ دستگاه‌های فرهنگی فارس بر اساس حوزه فعالیت‌های خود اقدام به تدوین برنامه‌های فرهنگی کردند و قرار نیست موازی کاری در این بخش ایجاد شود.
قانعی عنوان کرد: مهم‌ترین دستاورد سند مهندسی فرهنگی جلوگیری از موازی کاری و شناسایی دستگاه‌های فرهنگی از ظرفیت‌های موجود در استان است.