کد خبر:21924   تاریخ انتشار: دوشـنـبه ، 10 بهمن سال 1401 ساعت 14:32:0

مهمترین حمایت از نخبگان معرفی شان به جامعه است

رئیس سازمان تبلیغات اسلامی با بیان اینکه نباید دور نخبه دیوار کشید، گفت: مهمترین حمایت از نخبگان، تکریم و الگوسازی از آنان و معرفی‌شان به جامعه است.


اولین نشست شورای فرهنگی‌ بنیاد ملی نخبگان با حضور ناصر باقری مقدم قائم مقام بنیاد ملی نخبگان، حجت‌الاسلام والمسلمین محمد قمی رئیس سازمان تبلیغات اسلامی، سید احمد عبودتیان دستیار رئیس جمهور در امور مردمی سازی دولت، عبدالحسین کلانتری معاون فرهنگی وزارت علوم تحقیقات و فناوری، حجت‌الاسلام‌والمسلمین غلامرضا قاسمیان رئیس کتابخانه، موزه و اسناد مجلس شورای اسلامی، حجت‌الاسلام‌والمسلمین سعید کرمی؛ سرپرست دفتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در بنیاد ملی نخبگان، عباس ابراهیمی معاون نخبگان و سرآمدان، سید محمدصادق موحد معاون آینده‌سازان و میثم شهبازی معاون توسعه و مدیریت منابع بنیاد در محل بنیاد ملی نخبگان برگزار شد.
حجت‌الاسلام والمسلمین محمد قمی؛ رئیس سازمان تبلیغات اسلامی گفت: موضوع فرهنگی و هویت‌سازی در جامعه نخبگانی بسیار با اهمیت است و رهبری نیز همواره بر این مهم تأکید دارند که جامعه باید سپهر فرهنگی تربیت کند.
وی با بیان اینکه خوشبختانه زیست‌بوم مستعدی در ایران برای تحقق این هدف وجود دارد، افزود: زیست‌بوم ایران در حوزۀ فرهنگی و هویت‌ساز، ظرفیت‌های بسیاری دارد و بارها تجربه‌های موفقی در این بخش محقق شده است.
حجت‌الاسلام والمسلمین قمی با اشاره به لزوم پرورش و تربیت نخبه، اضافه کرد: باید ملزومات نخبه‌پروری نیز آماده باشد.
رئیس سازمان تبلیغات اسلامی تصریح کرد: در سال‌های اخیر ادبیات اکوسیستم و زیست‌بوم نخبگانی در کشور رایج شده است؛ با این حال باید دانست اکوسیستم، سیستم نیست که قابل دستکاری باشد و تصمیمات دستوری در آن به نتیجه برسند بلکه در مواجهه با اکوسیستم باید رویکرد هدایتی پیش گرفت. به عبارت بهتر، زیست‌بوم رشد یک نخبه باید به صورت طبیعی فراهم شود و نخبه در یک بستر طبیعی رشد کند تا هم مورد حمایت قرار بگیرد و هم ابعاد مختلف فرهنگی و شخصیتی وی رشد کند.
حجت‌الاسلام‌والمسلمین قمی اضافه کرد: نخبه برای اثرگذاری باید توانمندی‌های متعدد و متنوعی داشته باشد و از طرفی مورد حمایت جدی نظام نخبگانی قرار بگیرد تا در نهایت بتواند توانمندی‌های خود را در مسیر حل مسائل کشور به کار بگیرد؛ این یعنی مدیریت زیست‌بوم طبیعی نخبگانی.
وی افزود: باید دانست حمایت از نخبگان یک برون‌داد انگیزشی نیز محسوب می‌شود که نخبه را به سمت خودآگاهی اسلامی و انسانی سوق می‌دهد تا توانمندی‌ها و ظرفیت‌های خود را در مسیر خدمت‌گذاری به جامعه صرف کند؛ البته این حمایت‌ها باید به نحوی باشد که فرد از کشور متوقع نباشد.
رئیس سازمان تبلیغات اسلامی با بیان اینکه برای ایجاد زیست‌بوم طبیعی نخبه‌پروری می‌توان از سنت‌ها و داشته‌های دینی و تمدنی بهره برد و از آنها اقتباس کرد، گفت: نخبه برای تبدیل شدن به فرد کارآمد و کارآ باید در یک سیستم طبیعی رشد کند و بعد از رسیدن به درک درست از نخبگی مورد حمایت ویژه قرار بگیرد. این مهم در مکاتب تربیتی بزرگانی مانند علامه طباطبایی نیز مصداق داشته و دارد.
وی یادآور شد: نخبه باید به دنبال گره‌گشایی حل مسئله و اثرگذاری باشد و برای نیل به این هدف باید به عنوان یک فرد اثرگذار مورد توجه ارکان حاکمیتی قرار بگیرد. با این نگاه زیست‌بوم نخبگانی بیش از آنکه به دنبال حمایت‌های معمولی از افراد نخبه باشد، به دنبال ایجاد فرصت برای اثرگذاری آنان و ایجاد میدان عمل برای فعالیت نخبگانی است. به عبارت دیگر حمایت در قالب محیط طبیعی انجام می‌شود تا جامعه نخبگانی به پویایی برسد.
حجت‌الاسلام‌والمسلمین قمی بیان داشت: نخبه‌پروری نیازمند نگاه زیست‌بومی است؛ به این معنا که محیط به صورت طبیعی باید برای پرورش و بکارگیری نخبگان فعال و کنشگر شود چراکه تعلیم زمانی اثرگذاری بیشینه خواهد داشت که در یک فرآیند طبیعی رخ دهد. برنامه‌های فرهنگی نیز در موارد متعددی باید به صورت غیرمستقیم اجرا شوند و در آنها خود نخبه باید یک عنصر فعال در فضای نخبگانی قلمداد شود؛ به این معنا که برنامه‌های فرهنگی در فضای تعاملی بین خود نخبگان و مستعدان پیش رود. این روند یعنی ایجاد زیست‌بوم طبیعی رشد نخبگان.
وی خاطرنشان کرد: جریان فرهنگی با اقدامات دستوری و پول‌پاشی ایجاد نمی‌شود بلکه شرایط باید به نحوی باشد که خود نخبه به جای منفعل بودن، به یک فرد تأثیرگذار تبدیل شود.
رئیس سازمان تبلیغات اسلامی یادآور شد: در فعالیت‌های فرهنگی مؤلفه‌های درونی واقعی مستعدان و نخبگان باید به صورت جدی مورد توجه قرار بگیرد. در بخش نخبگان فرهنگی، کشور دچار غفلت بزرگ شده و در حالیکه تحول بزرگ توسط نخبگان رقم می‌خورد، نخبگان فرهنگی در تمام این سال‌ها مورد غفلت قرار گرفته‌اند. نخبه فرهنگی البته باید تعریف دقیق داشته باشد و بر اساس آن شناسایی شود و در نهایت محیط برای اثرگذاری او فراهم گردد.
وی با بیان اینکه نخبه فردی جدا از جامعه دانشگاهی نیست، خاطرنشان کرد: نباید دور نخبگان دیوار کشید و آنان را از جامعه جدا کرد. در زیست‌بوم نخبگانی فعالیت‌های فرهنگی زمان نتیجه مطلوب خواهند داشت که بر مبنای سیاست کنش و واکنش باشند. با این نگاه می‌توان ادعا کرد مهمترین حمایت از نخبگان، تکریم و الگوسازی از آنان و معرفی‌شان به جامعه است چراکه این مهم سبب ارتقا منزلت اجتماعی و هویت اجتماعی آنان خواهد شد باعث می‌شود فرد نخبه در یک فضای طبیعی اثرگذاری تاریخی خود را بر جا بگذارد.