کد خبر:21774   تاریخ انتشار: دوشـنـبه ، 12 دی سال 1401 ساعت 15:7:0

تصویب شیوه نامه «نظام استاد شاگردی» در آموزش هنر

شیوه نامه «نظام استاد شاگردی در آموزش هنر» در مقطع کارشناسی رشته نگارگری بصورت اجرای دوره آزمایشی در دانشگاه هنرهای اسلامی- ایرانی استاد فرشچیان در هفتاد و ششمین جلسه شورای هنر کشور به تصویب اعضا رسید.


هفتاد و ششمین جلسه شورای هنر کشور صبح امروز دوشنبه دوازدهم دی ماه به ریاست محمدمهدی اسماعیلی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و دبیری ایمانی خوشخو با دستور جلسه بررسی طرح «شیوه نامه نظام استاد شاگردی در آموزش هنر» و ادامه بررسی‌های «آئین نامه‌های صدور پروانه فیلم‌سازی و نمایش فیلم» در محل وزارتخانه برگزار شد.

در ابتدای این جلسه، وزیر فرهنگ در خصوص شیوه‌نامه «نظام استاد شاگردی در آموزش هنر» گفت: حمایت از جریان‌های آموزشی اصیل مطابق با نظام سنتی و مورد تحسین از مهمترین اولویت‌های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در دوره جدید به شمار می‌رود و در همین راستا، تصویب شیوه نامه نظام استاد شاگردی در آموزش هنر، اقدام مهم و اساسی در نظام آموزشی کشور به‌شمار می‌رود.

وی در ادامه خاطرنشان کرد: از آنجا که شیوه‌های آموزشی در رشته‌های هنری نسبت به روش‌های مرسوم آموزش در سایر رشته‌های دانشگاهی، از فضای متفاوتی برخوردار است، اجرای صحیح شیوه نامه‌هایی چون «نظام استاد شاگردی» در آموزش‌های هنری می‌تواند اتفاقات بزرگی در این خصوص رقم زند و اجرای دقیق آزمایشی این شیوه نامه در گام نخست اهمیت خاصی دارد.


همچنین در جدیدترین جلسه شورای هنر ادامه بررسی «آئین نامه های صدور پروانه فیلم‌سازی و نمایش فیلم» دستور بعدی جلسه بود که مباحث مربوط به آن مورد ارزیابی اعضا قرار گرفت. اعضا نیز در ادامه به ارائه دیدگاه‌های خود در خصوص مفاد آئین نامه‌های صدور پروانه فیلم‌سازی و نمایش فیلم پرداختند.

لازم به ذکر است، محمد خزاعی، رییس سازمان سینمایی، سیدمحمد هاشمی معاون حقوقی و امور استان‌های وزارت فرهنگ، محمدرضا جعفری جلوه مشاور رییس سازمان صداوسیما، بهمن نامور مطلق رییس فرهنگستان هنر، کبری خزعلی رییس شورای فرهنگی اجتماعی زنان و خانواده، محمدرضا حسنایی رییس دانشگاه هنر، محمدحسین ساعی و ابراهیم سوزنچی از اعضای شورای عالی انقلاب فرهنگی، محمدعلی رجبی دوانی پیشکسوت هنرمند هنرهای تجسمی، محمدحسین نیرومند، مشاور وزیر فرهنگ در امور هنری، سجاد محمدیارزاده رییس دانشگاه استاد فرشچیان و رضا نقی زاده، سرپرست دفتر برنامه ریزی وزارت علوم تحقیقات و فناوری حاضرین در این جلسه بودند.
 
گفتنی است، جلسات شورای هنر کشور پس از سالها وقفه، در دوره جدید وزارت فرهنگ از سر گرفته شده است و صبح امروز یازدهمین جلسه این شورا در دوره جدید و هفتاد و ششمین جلسه آن در ادوار مختلف در دفتر وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزار شد.