کد خبر:18617   تاریخ انتشار: چهارشنبه ، 28 مهر سال 1400 ساعت 8:49:0

تقلید کورکورانه در علم آفت است

رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاههای کشور گفت: تقلید کورکورانه در علم آفت است.


حجت الاسلام مصطفی رستمی، رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاهها، در آیین معارفه حجت الاسلام سید حامد حسینی، مسئول جدید نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه شاهد با تبریک ولادت نبی اکرم (ص) اظهار داشت: خدا را به خاطر نعمت بزرگ نبوی، شاکریم و امیدواریم ضمن به جا آوردن شکر نعمت، بتوانیم رهرو خوبی برای رسالت نبوی باشیم.
وی ماموریت اصلی دانشگاهها و به خصوص حوزه نهاد نمایندگی را تزکیه و یاد دادن علم و حکمت دانست و گفت: دانشگاه مهمترین مرکز برای تجلی رسالت پیامبر اعظم است. جریان علمی کشور تلاش می‌کند  تا "می شود" و "می توانیم" را  تحقق بخشد. دانشگاه مومنانه و اسلامی یا سایر مراکز ما با چنین نگاهی تحقق می یابند.چنین دانشگاهی علاوه به حل المسائلی و پاسخگویی به مسائل کشور، تربیت کارشناسان و انسان های شایسته را جزو  وظایف خود می دانند.
رستمی نگاه انقلاب اسلامی را به دانشگاه نگاهی کیفی دانست و افزود: در انقلاب اسلامی نگاه کمی به دانشگاه وجود ندارد و اصل، وجود دانشگاهی کیفی است یعنی پرورش یافتگان در چنین دانشگاهی قرار نیست فقط با معلوماتی وارد حوزه و کار شوند بلکه تربیت یافته به معنای وسیع خودش است. تاسیس دانشگاه در ایران بدون توجه به لوازم و رسالتهای مشخص آن بود. تاسیس دانشگاه در کشور ما متناسب با چیزی که ما می شناسیم نبود و انقلاب فرهنگی برای وصول دانشگاه به آن ماموریت بود که هنوز هم به آن نرسیدیم.
رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری کار در دانشگاهی مانند دانشگاه شاهد را مسئولیت سنگین‌تری دانست و ادامه داد:کار شما در دانشگاه شاهد که هم خاص است و هم مسئولیت های ویژه ای را با توجه به نام مقدس شهادت به دوش می‌کشد، سنگین تر است و ماموریت ویژه‌ای  محسوب  می‌شود. تقلید، گرفتاری بزرگ مراکزی مانند دانشگاههای ما است. ما اگر از مراجع تقلید می‌کنیم  یعنی در مسائلی که خود نمی‌دانیم و آن عالم گرانقدر می‌داند، مقلد می‌شویم و این تقلید عالمانه و علمی است اما تقلید کورکورانه  در علم آفت است.
وی با اشاره به اینکه در حوزه‌های علمیه هر که به درجه بالاتری رسید یعنی در زمان شاگردی، جدی‌ترین منتقد استادش بوده است، ادامه داد: مشکل تقلید اُفت محیط‌های علمی است. قطعا اگر دنباله رو دانشگاههای غرب باشیم از توجه به آن اقتضائاتی که مخصوص جامعه ماست دور می‌مانیم. تغییر و عوامل متعدد کجا جز دانشگاه باید رخ دهد؟امیدواریم دانشگاههای ما در این مسیر و رسیدن به دانشگاه تراز جامعه اسلامی موفق باشند.
رستمی تصریح کرد: همه باید در این مسیر تلاش کنیم. دوستان ما در نهاد نمایندگی به واسطه عنوان ارزشمندی که دارند دلسوزی، رفاقت، تلاش برای گسترش تزکیه در محیط پیرامونی که از وظایف نهاد است این مسیر را دنبال می کنند.
وی  در بخش پایانی سخنان خود اظهار داشت: ما در نهاد نمایندگی به جبر روزگار سن مان می گذرد اما مخاطبان ما همیشه انسان هایی در سن جوانی هستند و این باعث می شود ما نیز تلاش کنیم این روحیه جوانی را در خود حفظ کنیم.
رستمی ضمن تشکر از حجت الاسلام هاوی مسئول سابق نهاد نمایندگی دانشگاه شاهد او را فردی پرتلاش، خلاق و ایده پرداز دانست و برای  حجت الاسلام حسینی در مسئولیت جدید آرزوی موفقیت کرد.