بسمه تعالی
 

فرهیختگان، اندیشمندان و صاحبنظران گرامی؛
باسلام و احترام
انقلاب اسلامي ايران كه به رهبري امام خميني قدس سره الشريف و در سايه جانفشانيها و از خودگذشتگي هاي بي بديل مردم، نويدبخش تحولات بزرگ و چشمگير در همه عرصه ها و صحنه هاي جامعه در راستاي نيل به استقلال و عظمت اسلامي- ملي و رهايي از هرگونه ذلت و خواري است، بيگمان سبب ساز تحولات فراوان گرديد كه انقلاب فرهنگي از جمله مهمترين و محوري ترين آنها بوده است.
اکنون در گام دوم انقلاب اسلامی و با توجه به پیوست حکم جدید مقام معظم رهبری (مدظله العالی) در خصوص ضرورت تحول در شورای عالی انقلاب فرهنگی «کارگروه تحول شورای عالی انقلاب فرهنگی» بدنبال این است، به فضل  الهي، اين امر خطير را با کوشش و جديت به ثمر برساند. بدین منظور و با نگاهی به تجارب گذشته، از تمامی فرهیختگان، اندیشمندان و صاحبنظران دعوت می شود در این مسیر نظرات و پیشنهادهای خود را  از طریق پیام رسانی ذیل به دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی ارسال نمایند.
برخی حوزه های تدبر و تمرکز در تحول شورای عالی انقلاب فرهنگی عبارتند از:
1- توجه به تحول در سه حوزه نگرشی، فرآیندی و ساختاری
2- وظایف و مأموریت های تحولی
3- الزامات ایفای نقش قرارگاهی شورای عالی انقلاب فرهنگی
 و ....
 

متن حکم رهبر حکیم انقلاب اسلامی برای اعضای شورای عالی انقلاب فرهنگی به این شرح است:

بسم الله الرحمن الرحیم

الحمدلله والصلاة علی رسوله‌المصطفی و آله الاطهار. سلام‌الله علیهم اجمعین.

ورود در دومین چهلواره‌ی انقلاب اسلامی که با آغاز سده‌ی جدید هجری شمسی همزمان شده است، نگاهی نو، آسیب‌شناسانه و روزآمدساز، به مجموعه‌ئی از زیرساختهای تمدنی را ضروری میسازد. در رأس این مجموعه، مقوله‌ی فرهنگ است. فرهنگ، جهت دهند‌ه‌ی همه‌ی اقدامهای اساسی و زیر بنائی جوامع بشری و شتاب‌دهنده یا کُندکننده‌ی آن است.
این رویکرد در مقطع کنونی، عمدتاً ناظر به ارتقاء نگاه و احساس مسئولیت متصدیان فرهنگی و نخبگان و فعالان عرصه‌های گوناگون کشور به مقوله‌ی فرهنگ و پدیدآمدن این باور عمیق است که فرهنگ‌سازی در هریک از اجزاء تمدّنی جامعه، برترین وسیله‌ی پیشرفت و موفقیت آن و بی‌نیازکننده از ابزارهای الزام‌آور و تحکّمی است.
همچنین ناظر به این نکته‌ی حیاتی است که شاکله و آرایش عمومی فرهنگ در همه‌ی بخشهای گسترده‌ی آن، نیازمند نظم و محتوای انقلابی است. این یگانه وسیله‌ی مصون‌سازی فرهنگ عمومی کشور در برابر هجوم فرهنگی و رسانه‌ئی برنامه‌ریزی شده‌ی بیگانگان بدخواه است.
مأموریت شورای عالی انقلاب فرهنگی، از آغاز، ساماندهی به وضعیت فرهنگ و دانش در کشور، و سیاست‌گذاری در این دو مقوله، و هدایت دستگاههای متصدی آن به سمت ارزشها و هدفهای انقلاب، و برآوردن نیازهای فکری این دستگاهها و ظاهر شدن در نقش قرارگاه فرهنگی کشور بوده است.
شورای عالی خدمات با ارزشی در این زمینه‌ها ارائه داده است و اینجانب بر خود فرض میدانم از همه‌ی اعضاء محترم که در دوره‌های مختلف نقش آفریده‌اند، بویژه از دانشمندان و اساتیدی که در دوره‌ی جدید در شورای عالی حضور نخواهند داشت صمیمانه سپاسگزاری کنم و ادامه‌ی کمکهای مشاوره‌ئی آنان را به این شورا درخواست نمایم.
اینک برای دوره‌ی جدید -که از ابلاغ این نوشته آغاز خواهد شد- اشخاص حقوقی و حقیقی نامبرده در ذیل را برای چهار سال به عضویت شورای عالی انقلاب فرهنگی منصوب میکنم.
اشخاص حقوقی: فعلاً رؤسای سه قوه و دستگاههائی که تاکنون عضو شورای عالی بوده‌اند.
و اشخاص حقیقی: جناب آقای اعرافی، جناب آقای ایمان افتخاری، جناب آقای امیرحسین بانکی پور فرد، جناب آقای حمید پارسانیا، جناب آقای عادل پیغامی، جناب آقای غلامعلی حدادعادل، جناب آقای حسن رحیم‌پور ازغدی، جناب آقای علی‌اکبر رشاد، جناب آقای حسین ساعی، جناب آقای ابراهیم سوزنچی، جناب آقای سعیدرضا عاملی، جناب آقای منصور کبکانیان، جناب آقای علی لاریجانی، جناب آقای محمود محمدی‌عراقی، جناب آقای محمدرضا مخبر دزفولی، جناب آقای مرتضی میرباقری، جناب آقای صادق واعظ زاده، جناب آقای احمد واعظی.
نکات حائز اهمیتی در پیوست این حکم به نظر حضرات اعضای محترم خواهد رسید. توفیق همگان را از خداوند متعال مسألت میکنم.

 

سیّدعلی خامنه‌‌ای

۲۳ آبان ۱۴۰۰

آرم شورای عالی انقلاب فرهنگی

اطلاعات تماس

تهران، خیابان طالقانی، شماره 436

کدپستی: 1591814313
(+9821) 66976601 - 7