کد خبر: 4880| تاریخ انتشار: یـک شنبه ، ۶ مرداد سال ۱۳۹۸ | ساعت ۹:۰:۰ | تعداد بازدید: ۴۰۱۶

توسط دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی بیانیه ای به منظور تبیین روند ادغام اتحادیه های مردم نهاد قرآنی صادر شد.
بسم الله الرحمن الرحیم
«ثُمَ‌ أَورَثنَا الکِتَابَ‌ الَّذِينَ‌ اصطَفَينَا مِن‌ عِبَادِنَا فَمِنهُم‌ ظَالِمٌ‌ لِنَفسِهِ‌ وَ مِنهُم‌ مُقتَصِدٌ وَ مِنهُم‌ سَابِقٌ‌ بِالخَيرَاتِ‌ بِإِذنِ‌ اللَّهِ‌ ذلِکَ‌ هُوَ الفَضلُ‌ الکَبِيرُ» الفاطر/32

تشکیل اتحادیه­‌های صنفی یکی از راهبردهای افزایش مشارکت مردمی در اداره امور کشور بوده است. این موضوع در حوزه فرهنگی نیز مطمح نظر فعالان قرآنی قرار گرفته است و مبتنی بر مصوبه الحاقیه ضوابط و مقررات تأسیس مراکز، مؤسسات، کانون­ها و انجمن­ های فرهنگی و نظارت بر فعالیت آنها (مصوب جلسه 520 مورخ 1382/4/10 شورای عالی انقلاب فرهنگی) اتحادیه‌های تشکل‌­ها و مؤسسات مردمی قرآنی در ساحت مشارکت‌های مردمی حوزه فرهنگ قرآنی استقرار یافتند. در پی بروز مشکلات ناشی از تعدد اتحادیه‌­ها و برخی رقابت­‌های تنش ­زا، موضوع ادغام اتحادیه ­ها به مطالبه جدّی بخش مردمی تبدیل و در دستور شورای توسعه فرهنگ قرآنی قرار گرفت. این شورا مقارن با تمهید تحقق اهداف بلند نظام‌سازی و فرهنگ‌سازی قرآنی مصرح در منشور توسعه فرهنگ قرآنی، ساماندهی و رفع موازی­ کاری در امور قرآنی را نیز وجهه اهتمام قرار داد.
بر این مبنا یکی از اصلی­ ترین مصوبات و تصمیمات شورا در پاسخ به مطالبات بخش­‌های مختلف جامعه قرآنی تصویب اصل ادغام دو اتحادیه و کلیات اساسنامه اتحادیه مدغم مؤسسات مردمی و تشکل های قرآن و عترت کشور و فرایند ادغام دو اتحادیه مردم نهاد قرآنی در جلسه 24 و 25 شورا در سال 1393 و واگذاری تعیین تکلیف موارد اختلافی به هیئت رسیدگی به امور مؤسسات فرهنگی قرآن و عترت بوده است. مصوبه ابلاغی مذکور، برای همه بخش­های مرتبط قطعی و لازم­ الاجرا می­باشد. افزون بر آن صحن و ظرفیت شورا طی شش سال (در جلسات سوم مورخ 1389/2/14، بیست و یکم مورخ 1392/12/10، بیست و ششم مورخ 1394/10/5، سی‌­ام مورخ 1395/2/25، چهل و یکم مورخ 1397/6/3، چهل و دوم مورخ 1397/9/6، چهل و چهارم مورخ 1397/11/30و نیز چهل و پنجم مورخ 1398/2/31) مصروف مشاجرات و مجادلات لم لانسلِّم طرفین بود. با توجه به تقابل منافع و مضارّ ذی­نفعان در امر ادغام و غلبه مناظر فردی و گروهی بر هویت جمعی، فرایند ادغام اتحادیه ­ها در سطح استانی توسط هیئت مذکور به صورتی فرسایشی قریب به چهار سال به طول انجامید. با تغییر موضِع وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نسبت به هیأت مذکور، مانع جدیدی بر سر ادغام ایجاد شد که نهایتاً پس از موافقت رئیس سازمان تبلیغات اسلامی توافقنامه­‌ای به تصویب جلسه 43 مورخ 1397/10/15 شورای توسعه فرهنگ قرآنی رسید. همچنین مقرر شد دو دستگاه پیشنهاد مشترک خود در خصوص ادغام دو اتحادیه را ارائه نمایند. اما نظر به عدم ارائه پیشنهاد مشترک و نیز عدم باورمندی برخی از مدیران اتحادیه­ های موجود به تأثیر ادغام در هم ­افزایی و رشد فعالیت ­ها، موضوع ادغام دو اتحادیه در سطح کشوری بر زمین تشاجر و سوء تفاهمات باقی ماند.
در این مسیر پر نشیب، دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی جهت بازگرداندن فرایند ادغام به طریق مصوب قانونی مساعی بسیاری مصروف کرد و جلسات فراوان به منظور گفتگوی طرفین به­ ویژه اقناع طرف مستنکف برگزار نمود. لکن علی­رغم این تلاش ­ها همچنان مسئله برجای مانده و منجر به ظهور و بروز مطالبات فزاینده­ تعداد کثیری از فعالان مردمی امور قرآنی در ماه­های اخیر گردیده است.
بنابراین برای تبیین و تنویر افکار فعالان قرآنی تصمیمات و ملاحظات زیر مبتنی بر مصوبه 1382/4/10 شورای عالی انقلاب فرهنگی مورد تأکید است:
  1. اتحادیه ­های مردم ­نهاد قرآنی استانی که به ثبت رسیده ­اند و بر اساس مصوبات شورا و هیأت رسیدگی به مؤسسات فرهنگی قرآن و عترت به عنوان اتحادیه مدغم استانی تغییر نام و اساسنامه داده‌اند، تنها اتحادیه­ مردم‌نهاد قرآنی استان­ می­ باشند و کلیه مؤسسات فرهنگی قرآن و عترت که دارای مجوز از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و سازمان تبلیغات اسلامی هستند می‌توانند به عضویت اتحادیه استانها درآیند.
  2. اتحادیه مدغم کشوری که کلیات اساسنامه آن بر اساس مصوبه جلسه 24 و 25 شورای توسعه فرهنگ قرآنی تصویب شده است؛ جایگزین اتحادیه‌های قرآنی موجود می ­شود.
  3. مسئولیت قانونی اجرایی شدن مصوبه ادغام و تعیین فرآیندهای حقوقی و نظارت بر تحقق آن بر عهده هیأت رسیدگی به امور مراکز فرهنگی موضوع مصوبة جلسه 385 مورخ 1375/8/8 و ماده واحده الحاقیه مصوب جلسه 520 مورخ 1382/4/10 شورای عالی انقلاب فرهنگی است. این هیأت می­ تواند طیِّ سه ماه آینده  نسبت به برگزاری انتخابات پیش از موعد هیأت مدیره و بازرسان اتحادیه ­های استانی مدغم اقدام نماید.
  4. اتحادیه مؤسسات و تشکل­‌های قرآن و عترت کشور و اتحادیه­های استانی تحت پوشش آن تنها تشکیلات مرکزی فراگیر مؤسسات فرهنگی قرآن و عترت در سطح کشوری و استانی هستند. از این پس مسئولیت نظارت بر فعالیت اتحادیه ­های کشوری و استانی و تأیید هر گونه تغییرات اساسنامه و سایر امور حقوقی و معرفی به مرجع ثبتی منحصرا بر عهده هیأت فوق خواهد بود.
انتظار می­ رود همه دستگاه ­ها و نهادها به ویژه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و سازمان تبلیغات اسلامی، با اتباع از معارف ناب قرآنی و تأسی به سیره ائمه معصومین علیهم السلام در حفظ وحدت کلمه، از تصمیمات و مصوبات وحدت­ آفرین حمایت کنند و در طریق پرتوفیق انسجام و یکپارچگی در امور مردمی قرآنی با همراهی و همدلی و اخلاص، زمینه کسب عنایات الهی و توجهات ائمه طاهرین علیهم السلام را فراهم آورند. بمنّه و کرمه
دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی
1398/5/5

نظرات

موسسه قرآنی
۱۳۹۸/۵/۷ - ۸:۳۱

امید دارم به نفع موسسات باشد نه به ضرر انها

نام:
ایمیل:
* نظر:
  

۱۳۹۸/۵/۷ - ۱۵:۲۰

سپساس و تشکر

نام:
ایمیل:
* نظر:
  

 

اخبار مرتبط

آرم شورای عالی انقلاب فرهنگی

اطلاعات تماس

تهران، خیابان انقلاب اسلامی، خیابان فلسطین شمالی، شماره 309

(+9821) 66468271 - 5