کد خبر: 4346| تاریخ انتشار: چهارشنبه ، ۲۲ خرداد سال ۱۳۹۸ | ساعت ۱۸:۱۰:۰ | تعداد بازدید: ۱۸۵

رئیس مجلس شورای اسلامی با یادآوری این‌که دکتر احمدی یکی از اشخاصی بود که در دانشگاه تهران بسیار مقید به زمان و پختگی مباحث طرح شده در کلاس‌های درس بود، افزود: ایشان به اینکه دانشجو نیز در خصوص مباحث مطرح شده در کلاس نظرش را بیان کند تاکید داشت و این ویژگی در آثار ایشان نیز دیده می‌شد.
به گزارش مرکز خبر شورای عالی انقلاب فرهنگی، دکتر علی لاریجانی عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی روز چهارشنبه، 22 خردادماه در نخستین آئین بزرگداشت مرحوم حجت‌الاسلام احمد احمدی، رئیس سابق سازمان مطالعات و تدوین کتب علوم انسانی، گفت: آخرین خواسته حجت الاسلام احمدی اتمام ساختمان سازمان مطالعات تدوین کتب علوم انسانی بود که جا دارد با توجه به اینکه وزیر علوم در این نشست حضور دارد، از ایشان درخواست کنیم این ساختمان در حال احداث را هرچه سریع‌تر به اتمام برساند.
دکترلاریجانی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: از دیگر ویژگی های مرحوم احمدی ترجمه دقیق بسیاری از آثار فلسفی بود که ترجمه آن‌ها نیاز به خبرگی در فلسفه و همچنین تسلط بر زبان فارسی دارد؛ بعضاً خواندن برخی از کلمات فلسفی به زبان انگلیسی و فرانسوی راحت‌تر از مطالعه آن‌ها به صورت ترجمه شده فارسی است.
رئیس مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: قطعاً شاگردان دکتر احمدی نیز تصدیق می‌کنند که او در زمینه فلسفه صاحب نظر بوده و با توجه به شناختی که از فلسفه کانت و دکارت داشته ایرادات متنوعی را به اندیشه آنان گرفته بود. بحث‌های فلسفی هیچ‌گاه متوقف نشده و باید در کشمکش‌های فکری همواره مورد بحث قرار گیرد تا به طور کلی مباحث مطرح در جامعه عقلایی شود.
دکتر لاریجانی ادامه داد: زمانی در شورای عالی انقلاب فرهنگی برخی افراد سخنانی غیر استدلالی مطرح می‌کردند و حجت‌الاسلام احمدی که در این نشست‌ها حاضر بودند، به شدت از این سخنان ناراحت می‌شدند.
وی با یادآوری اینکه حجت‌الاسلام احمدی زمانی نماینده دوره هفتم مجلس شورای اسلامی بود، گفت: خاطرم هست در مصاحبه‌ای ایشان از عدم طرح مباحث استدلالی در پارلمان انتقاد می‌کرد و همواره بر داشتن انضباط فکری و استدلال تأکید می‌کرد.
رئیس مجلس شورای اسلامی با تأکید بر اینکه انضباط فکری و بیان مطالب استدلالی یکی از ضرورت‌ های امروز جامعه ما است، گفت: باید با کنار گذاشتن هیجانات به دنبال ارتقاء مبانی عقلایی باشیم چرا که این مهم به ارتقاء جامعه کمک خواهد کرد.
عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی اضافه کرد: اگر این امر محقق شود نشان‌دهنده ارتقاء جامعه است. در دنیای امروز و جوامع مختلف سیاسی شاهد هستیم که مراوادات، مبانی عقلایی و استدلالی ندارند.
دکتر لاریجانی ادامه داد: دکتر احمدی ورای دسته‌بندی‌های سطح پایین سیاسی چپ و راست، دلمشغولی زیادی برای انقلاب و امت اسلامی و علقه شدیدی نیز به تفکرات امام خمینی(ره) داشت.
وی اضافه کرد: تحقق عدالت یکی از شاخصه‌هایی بود که حجت‌الاسلام احمدی همواره دنبال می‌کرد و در این زمینه حساسیت ویژه‌ای از خود نشان می‌داد. او فردی عالم، فرهیخته و وارسته بود که این تأثیرات را از مرحوم بروجردی، حضرت امام خمینی(ره) و آیت الله طباطبایی گرفته بود.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی اضافه کرد: افراد صاحب نظر در مسائل فلسفی و فکری چند سنخ هستند که برخی از آنها علمشان در خودشان به بار ننشسته اما مرحوم احمدی با عقیده‌اش زندگی می‌کرد.

دکتر لاریجانی انتشارات سمت (سازمان مطالعات و تدوین کتب علوم انسانی) را یکی از برکات مرحوم احمدی عنوان کرد و گفت: کتاب‌های ارزنده‌ای در خصوص علوم انسانی در این انتشارات تألیف و ترجمه شده است و ایشان همواره به موضوع زبان و ادبیات فارسی دقت خاصی در کتب منتشر شده داشت که این دقت نظر نشأت گرفته از دوره طفولیت ایشان و علاقه او به شاهنامه و آثار ادبی بزرگان بود.

وی با یادآوری اینکه مرحوم حجت‌الاسلام احمدی یکی از بانیان دانشگاه تربیت مدرس بود، ادامه داد: خدمات علمی و ارزنده مرحوم احمدی هیچ‌گاه فراموش نمی‌شود و امیدواریم این مسیر تداوم داشته باشد.

 

اطلاعات تماس

تهران، خیابان انقلاب اسلامی، خیابان فلسطین شمالی، شماره 309

(+9821) 66468271 - 5