کد خبر: 21445| تاریخ انتشار: سـه شنبه ، ۱۷ آبان سال ۱۴۰۱ | ساعت ۹:۴۸:۰ | تعداد بازدید: ۳۲۳

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی با بیان اینکه حجاب واقعا یک سرمایه بزرگ است گفت: اگر انسان سرمایه حجاب را از دست بدهد به تدریج سرمایه‌­های دیگر هم ضعیف می‌­شود. اما اگر این سرمایه بزرگی که خداوند به او عطا کرده را حفظ کند به مرور خداوند ارزش­‌های زندگی‌­اش را افزایش می­‌دهد.


به گزارش مرکز خبر شورای عالی انقلاب فرهنگی، دکتر سعیدرضا عاملی دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی، در پایان جلسه 920 شورای فرهنگی اجتماعی زنان و خانواده از خانم سلماء همتیان شطرنج باز 8 ساله کشورمان که در مسابقات شطرنج قهرمانی آسیا مدال طلا کسب کرده بود، تقدیر بعمل آورد و ضمن تبریک به خانواده همتیان گفت: وقتی یک دختر خانم متدین با چادر و حجاب کامل در مسابقات بین­‌المللی شرکت می­‌کند یک سرافرازی برای ما است و این گزاره را تداعی می­کند که این جا ایران است، جمهوری اسلامی ایران و این، عظمت نام ایران و عظمت شهدای ایران و عظمت امام و رهبری و ملت شریف ایران است.
دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی افزود: در نوشته­‌های سلما جان خواندم که آرزو داشته است به یک نحوی اسم ایران را سربلند کند. آرزو داشته است کار بزرگی برای ایران انجام دهد. آرزو، آرزوی مقدسی است. به ­خصوص درا ین دوره اگر کسی بتواند برای  نامی که حملات زیادی به آن می‌­شود کاری انجام بدهد. متأسفانه در این 43 سال بعد از انقلاب تمام شیاطین و شیطان‌­صفت‌­ها سعی در تخریب و ضعیف کردن چهره انقلاب اسلامی داشتند و شما سلما خانم توانستید با این رفتار پاک، این چهره را به خوبی نمایان کنید.
دکتر عاملی با اشاره به اینکه این قهرمان عزیز بدون خانواده در این مسابقات شرکت کرده و طی بازی‌ها بیمار هم شده گفت: حتماً پدرومادر هم با شما همراه بودند و دلشان هم با شما بوده است. ولی این یک اراده بوده که شما با یک ابتلایی این کار را انجام بدهید. همانطور که امام محمدباقر (ع) نیز می‌­فرمایند: «وَ يُبْتَلَى اَلْمَرْءُ عَلَى قَدْرِ حُبِّهِ  هر چقدر محبت کسی به خدا بیشتر باشد ابتلائات بیشتر است». کار خوب وقتی از سختی‌­ها بیرون می‌­آید عظمت و ارزش بیشتری پیدا می­‌کند. شطرنج یک بازی فکری است و کسی که تمرین تفکر می­‌کند فقط یک شطرنج­‌باز نیست قدرت حل مسئله را خداوند به او می­‌دهد.

استاد دانشگاه تهران اظهار داشت: طبق فرمایش حضرت امیرالمؤمنین(ع) که می­‌فرمایند: «بالتفکر ینجلی غیاهب الامور» با تفکر، تاریکی‌­ها و پیچیدگی‌­های امور قابل حل کردن است؛ ما اگر همه چیز را در مسیر زندگی به مسئله تبدیل کنیم، می‌­توانیم آن را حل کنیم ولی اگر تبدیل به بن­بست بکنیم دچار ناامیدی می‌شویم و نمی­‌توانیم کاری انجام بدهیم. مسئله یعنی مجهول و معلوم دارد. هم معلومات تصوری و تصدیقی و هم مجهولات. مجهولات را می‌­شود حل کرد.
در نوشته­‌های سلما جان خواندم که آرزو داشته است به یک نحوی اسم ایران را سربلند کند. آرزو داشته است کار بزرگی برای ایران انجام دهد. آرزو، آرزوی مقدسی است. به­خصوص درا ین دوره اگر کسی بتواند برای  نامی که حملات زیادی به آن می­شود کاری انجام بدهد. متأسفانه در این 43 سال بعد از انقلاب تمام شیاطین و شیطان‌­صفت‌­ها سعی در تخریب و ضعیف کردن چهره انقلاب اسلامی داشتند و شما سلما خانم توانستید با این رفتار پاک، این چهره را به خوبی نمایان کنید.
دکتر عاملی با اشاره به اینکه سلما خانم من را یاد محمدحسین علم­‌الهدی طباطبایی حافط کل قرآن زمانی که 5 ساله بودند می‌­­اندازد، افزود: این بچه‌­ها هدیه خداوند هستند. بچه‌­هایی که خداوند به اینها اینگونه توان می­دهند،  اما غیرت هویتی‌شان برای ما خیلی ارزشمند است. همه ما تجربه­‌های بین­المللی داریم، اینکه در این فضا شما چادر را حفظ کردید و روی سکو رفتید یعنی خداوند به شما ایمان استوار در کودکی داده است. یعنی ایمان مستقر که باید حفظ کنید و قطعاً فقط با همت پاک پدرومادر این ایمان حفظ می­شود.
دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: حجاب واقعاً یک سرمایه بزرگ است و قابل مقایسه با هیچ سرمایه­‌ای دیگر برای زن نیست و اهمیت نمادین دارد. انسان اگر سرمایه حجاب را از دست بدهد به تدریج سرمایه­‌های دیگر هم ضعیف می‌­شود. اما اگر این سرمایه بزرگی که خداوند به او عطا کرده را حفظ کند به مرور خداوند ارزش­‌های زندگی‌­اش را افزایش می‌­دهد.
 
حجاب واقعاً یک سرمایه بزرگ است و قابل مقایسه با هیچ سرمایه­ای دیگر برای زن نیست و اهمیت نمادین دارد. انسان اگر سرمایه حجاب را از دست بدهد به تدریج سرمایه­‌های دیگر هم ضعیف می‌­شود. اما اگر این سرمایه بزرگی که خداوند به او عطا کرده را حفظ کند به مرور خداوند ارزش­‌های زندگی­‌اش را افزایش می‌­دهد.


ایشان در پایان اظهار داشت: نماد شدن ایشان در مسابقات شطرنج که یک مسابقه فکری هست مهم است. بعضی از آقایان با بازی شطرنج موافق نبودند اما حضرت امام به جهت اینکه این بازی جنبه فکری دارد و بعد فکری آن غلبه بر بعد بازی آن دارد، این مانع را برداشتند. شطرنج یک جنبه ذهنی ریاضی می­خواهد. انشاءالله بتوانید معادلات ریاضی را هم در آینده به خوبی حل کنید. اگر ذهن ریاضی را تقویت کنید در شطرنج بیشتر موفق خواهید شد. اما آن عاملی که شما را موفق کرده است لطف خداوند و ولی او امام رضا(ع) است. شما متعلق به سرزمین امام رضا(ع) هستید و مورد لطف ایشان واقع شدید. انشاءالله بعد از این هم موفق خواهید شد. برایتان آرزوی موفقیت­‌های بزرگتر داریم و از پدر و مادر شما هم به خاطر زحماتشان تشکر می­‌نمایم.
 

لطفا کد زیر را وارد نمایید

اخبار مرتبط

آرم شورای عالی انقلاب فرهنگی

اطلاعات تماس

تهران، خیابان طالقانی، شماره 436

کدپستی: 1591814313
(+9821) 66976601 - 7