کد خبر: 19083| تاریخ انتشار: چهارشنبه ، ۱۷ آذر سال ۱۴۰۰ | ساعت ۱۳:۱۵:۰ | تعداد بازدید: ۷۲۸

نشست بررسی افزایش پذیرش دانشجوی پزشکی با حضور وزیر بهداشت، نمایندگان فرهنگستان علوم پزشکی، رئیس سازمان نظام پزشکی، نمایندگان مجلس و برخی از اعضای شورای عالی انقلاب فرهنگی در محل ستاد نقشه جامع علمی کشور برگزار شد.
در حاشیه این نشست، قائم مقام ستاد علم و فناوری شورای عالی انقلاب فرهنگی، بحث‌های مطرح شده حدود سه ساعته در این نشست را سازنده دانست و گفت: همه حاضران به کمبود پزشک در کشور اعتراف داشتند و در عین حال، اما و اگر‌هایی داشتند که بر سر آن‌ها اتفاق نظر وجود داشت. 
دکتر منصور کبگانیان با تاکید بر اینکه شورای عالی انقلاب فرهنگی، فقط یک عدد تصویب نمی‌کند، افزود: الزاماتی را باید برای این کار در نظر گرفت. 
وی گفت: پیش از نشست با معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان مدیریت کشور، دکتر میرکاظمی درباره این الزامات صحبت شد و وی کاملا موافقت کرد که کامل از این موضوع حمایت کند.
دکتر کبگانیان افزود: هفته آینده در صحن شورای عالی انقلاب فرهنگی پس از طرح نظر‌های کارشناسی مطرح شده در نشست امروز، تصمیم نهایی را خواهیم گرفت.
دکتر برزویی، معاون خط مشی گذاری ستاد علم و فن آوری دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی، هم در این نشست با بیان این که بیش از ده سال در خود دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی روی این موضوع بحث شده است، گفت: بعد از چند بار مطرح شدن در کمیسیون‌های مختلف، در دو جلسه ستاد نقشه پیش نویسی نهایی شد که در صحن علنی مطرح خواهد شد. 
وی شاخص سرانه پزشک را ۱۱ و هشت دهم دانست و افزود: با این حساب، نیاز داریم میزان پذیرش دانشجوی پزشکی را افزایش دهیم.
آقای برزویی با بیان اینکه بیش از پنجاه درصد کشور از سرانه ۳ و نیم پزشک در هر ۱۰ هزار نفر برخوردار است اضافه کرد: برای افزایش نیروی متخصص باید متناسب با تعداد متخصص، تعداد پزشک عمومی را افزایش دهیم تا بتوانیم تعداد نیروی متخصصمان را دو برابر کنیم.
وی با تاکید بر اینکه سازمان مدیریت باید برای فراهم کردن برخی زیرساخت‌های مورد نیاز، کمک کند، افزود: این تصمیم شورای عالی انقلاب فرهنگی ضروری است و نتایج آن حدود بیست سال دیگر روی کشور اثر خواهد گذاشت. 
آقای برزویی گفت: در زمینه مهاجرت پزشکان، جزو ده کشور اول هم نیستیم و حتی کشور‌های پیشرفته‌ای مثل آلمان، شاخصشان از ما بالاتر است. 
معاون خط مشی گذاری ستاد علم و فن آوری دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی همچنین افزود: تبصره‌ای پیش بینی کرده ایم که در آن به وزارت بهداشت اعلام شده است در مدت دو ماه پس از این مصوبه، همه الزامات و نیازها، مانند نحوه توزیع و اصلاح نظام پرداخت را در ستاد نقشه مطرح تا ستاد نقشه در برطرف کردن تمام مشکلات کمک کند.
همچنین در حاشیه این نشست، رئیس سازمان نظام پزشکی از مخالفان طرح افزایش ظرفیت پزشکی در جمع خبرنگاران گفت: حرف سازمان نظام پزشکی و دیگر نهاد‌ها مثل وزارت بهداشت این بود که شاخص نسبت پزشک به جمعیت یکی از پنجاه شاخص سازمان بهداشت جهانی برای بررسی وضعیت بهداشت جوامع است و شاخص دقیقی هم نیست.
دکتر رئیس زاده افزود: قبول داریم میزان دسترسی به پزشکان متخصص در برخی نقاط کمتر برخوردار ما کم است، اما جواب این مشکل، تنها افزایش ظرفیت نیست. ابتدا باید توزیع را متناسب کرد و حل شدن توزیع متخصص هم نیازمند زیرساخت است تا زمینه حضور پزشکان متخصص ما در نقاط کمتر برخوردار فراهم شود و همچنین شرایط ورود به رشته‌های تخصصی را باید تسهیل و جذاب کرد تا پزشکان تمایل به ورود به این حوزه‌ها را داشته باشند.
وی گفت: در این نشست جمع بندی شد که ما در دسترسی به پزشک متخصص کمبود داریم و راه حل این کمبود، اول حل مشکل توزیع، دوم آسیب شناسی این مشکل و سوم هم این است که با یک سیر منطقی متناسب با شرایط وزارت بهداشت برای دانشجویان پزشکی و حفظ کیفیت در چند سال آینده، ظرفیت‌ها را در یک سیر منطقی افزایش دهیم.
رئیس سازمان نظام پزشکی افزود: همین حالا ۳۰ هزار پزشک عمومی داریم که هم ظرفیت ورود به دوره‌های تخصصی را دارند و هم ظرفیت خدمت در مناطق محروم را دارند، اما ما نتوانسته ایم در نظام ارجاع و پزشک خانواده آن‌ها را به کار بگیریم. 
وی گفت: ما ابتدا بیاییم داشته‌های موجود در کشور را به نحو احسن استفاده کنیم و سپس با یک شیب منطقی که ضامن حفظ کیفیت آموزش باشد، ظرفیت را افزایش دهیم.
رئیس سازمان نظام پزشکی افزود: ما ۱۵ هزار پزشک عمومی در کشور داریم که کار پزشکی نمی‌کنند. حدود ۲۰ هزار پزشک عمومی داریم که مشغولند، اما در چرخه نظام ارجاع و بهداشت خانواده و ارائه خدمات درمانی مورد نیاز ما فعالیت ندارند. اگر بتوانیم با زیرساخت‌های درست عده‌ای از آن‌ها را در نظام جامع بکار بگیریم و ورود عده‌ای از آن‌ها به دوره‌های تخصصی را تسهیل کنیم، مشکل کمبود ما به پزشک متخصص چهار سال دیگر حل می‌شود و مشکل کمبود پزشک عمومی هم از همین فردا حل می‌شود، نه در ده سال و چهارده سال آینده.
وی گفت: نمی‌شود با اعداد و ارقام با کیفیت در آموزش پزشکی شوخی کرد. یک نمودار خامی را بگذاریم و بگوییم باید ظرفیت را بالا ببریم. باید متناسب با زیرساخت ها، مانند دانشکده و هیات علمی و سالن تشریح و خوابگاه، ظرفیت را افزایش دهیم تا کیفیت افت نکند.
رئیس زاده شاخص ۱۱ و ۸ دهم را دقیق ندانست و تاکید کرد: مبنای محاسبات شاخص‌ها در کشور‌ها متفاوت است. شاخص ما اکنون برابر ۱۶ در هر ۱۰ هزار نفر جمعیت است.

منبع:خبرگزاری صدا و سیما

لطفا کد زیر را وارد نمایید

اخبار مرتبط

آرم شورای عالی انقلاب فرهنگی

اطلاعات تماس

تهران، خیابان طالقانی، شماره 436

کدپستی: 1591814313
(+9821) 66976601 - 7