کد خبر: 18606| تاریخ انتشار: سـه شنبه ، ۲۷ مهر سال ۱۴۰۰ | ساعت ۱۰:۱۴:۰ | تعداد بازدید: ۶۰۵

دبیر هیئت عالی جذب اعضای هیئت علمی شورای عالی انقلاب فرهنگی درباره بورسیه دانشجویانی که عدم شرایط علمی لازم را نداشته اند، توضیحاتی داد.
دکتر جواد محمدی دبیر هیئت عالی جذب اعضای هیئت علمی شورای عالی انقلاب فرهنگی درباره عدم وجود شرایط علمی لازم برای بیش از ۳ هزار دانشجو در سال‌های ۱۳۸۵ تا ۱۳۹۲ که بورسیه شده اند اظهار کرد: ۳۰۲۶ دانشجو چند سال پیش بورسیه شده اند که آن‌ها جزو افراد با دستاورد‌های علمی بوده اند و از این میان ۳۷ نفر شرایط علمی لازم را ندارشته اند و از این تعداد محدود هم برخی انصراف داده اند و برخی دیگر باقی مانده اند.  
او افزود: تمام حرف و حدیث‌ها فقط برای ۳۷ نفر بود که به ۳۰۰۰ نفر نیز تسری کرد که این غلط بود، زیرا بقیه این بورسیه‌ها افراد با استعداد و با شرایط علمی خوب بودند.
محمدی تصریح کرد: این ۳۷ دانشجو را وزارت علوم و مجلس بررسی کردند و متوجه شدند که بورسیه‌های غیر قانونی به بیش از این افراد تعلق نگرفته است و یک تعداد از آن‌ها انصراف داده اند و هم اکنون از آن ۳۷ نفر تعداد کم تری باقی مانده اند.
محمدی گفت: تعداد اندکی از ۳۰۲۶ دانشجوی بورسیه شده باقی مانده اند که اخیرا فارغ التحصیل شده اند و به دنبال جایابی آن‌ها هستیم و کل افرادی که از نظر بورسیه مشکل داشته اند سطح علمی و دانشگاه هایشان ضعیف بوده و معدلشان هم پایین بوده است که برخی از آن‌ها هم انصراف داده اند.
او درباره سیستم نظارت و ارزیابی بر بورسیه‌های دانشجویان برای پیشگیری از تخلفات گفت: نظارت و ارزیابی بورسیه‌های دانشجویان مربوط به وزارت علوم بوده که همان زمان هم وزارت خانه اقتضا کرده و هم روسای دانشگاه‌ها به انتخاب افرادی بنا بر شرایطی اقدام کرده اند و ۳۷ نفری را برگزیده اند که از نظر علمی ضعیف بوده اند.
شرایط بورسیه تحصیلی دانشجویان 
دبیر هیئت عالی جذب اعضای هیئت علمی شورای عالی انقلاب فرهنگی با اشاره به شرایط بورسیه دانشجویان وزارت علوم گفت: شرایط بورسیه دانشجویان زیر نظر وزارت علوم است، ولی در حال حاضر بورس در دانشگاه‌ها و وزارت خانه‌ها محدود شده است؛ چرا که در حال حاضر فارغ التحصیلان زیادی در رشته‌های مورد نظر داریم و به همین علت دیگر نیازی به بورسیه نیست.
محمدی تاکید کرد: کشور ما از نظر بعد علمی به اندازه‌ای رشد کرده است که شاید به ندرت نیازمند بورسیه دانشجویان شویم. همچنین، اگر قرار باشد فردی را به خارج بفرستیم در رشته‌های میان رشته‌ای که در اولویت‌های نظام هستند به صورت محدود بورسیه می‌شوند.
او ادامه داد: شرایط بورسیه دانشجویان از سوی وزارت خانه‌های علوم و بهداشت تعیین می‌شود که باید سطح علمی مطلوب و لازمی داشته باشند و سپس در آزمون‌های مربوطه شرکت کنند تا بعد از حائز شرایط بورسیه شوند.

منبع:باشگاه خبرنگاران جوان

لطفا کد زیر را وارد نمایید

اخبار مرتبط

آرم شورای عالی انقلاب فرهنگی

اطلاعات تماس

تهران، خیابان طالقانی، شماره 436

کدپستی: 1591814313
(+9821) 66976601 - 7