کد خبر: 17641| تاریخ انتشار: دوشـنـبه ، ۱۴ تیر سال ۱۴۰۰ | ساعت ۹:۲۲:۰ | تعداد بازدید: ۱۰۵۶

یادداشت دکتر معصومه ابتکار به مناسبت یکصدمین سالگرد امضای پیمان دوستی میان ایران و افغانستان در ویژه نامه "در سایه صد سالگی درخت دوستی" به قلم دانشگاهیان دو کشور
تاریخ گواه حوزه تمدنی مشترک ایران و افغانستان و پیوندهای فرهنگی، اجتماعی و حتی خانوادگی میان دو ملت است. همچنین پیوندهای جغرافیایی مانند مرز مشترک و تالاب بین المللی هامون که مظهر حیات و بالندگی مردمان ما و طبیعت است، پیوندی ابدی بر کره مسکون بر جای گذاشته است.
زبان و ادبیات مشترک میان دو کشور سبب شده بسیاری از مبادلات فرهنگی- ادبی و علمی را بتوانیم با وجود دشواری ها و تلاش بدخواهان به پیش بریم که شاید بارزترین نمونه آن همزیستی میلیون ها مهاجر افغان در ایران بوده است؛ مهاجرین عزیزی که تلاش شده برای آنان خدماتی مانند آموزش رایگان برای کودکان و بهره مندی از دانشگاهها فراهم شود. به همین دلیل هزاران دانشجوی افغان که برخی از آنها بعدها مسئولیت های دولتی را در کشور خود عهده دار شدند، فارغ التحصیل دانشگاههای ایران هستند و توانسته اند پیوندهای دوستی بین دو ملت را عمیق تر سازند.
به عنوان یک دانشگاهی بارها شاهد موفقیت دانشجویان افغان بوده و در جریان پایان نامه ارشد برخی از این جوانان عزیز که راهنمایی آن را بر عهده داشته ام و توان خوب علمی و فکری آنها را دیده ام. دشواری های دانشجویان در افغانستان احساس مسئولیت ما را در قبال همسایگان افزون کرده و اقدامات تروریستی که به شهادت دانشجویان می انجامد برایمان بسیار ناگوار است. ایران تاکنون ده ها دانشجوی افعان را بورسیه کرده تا شاید مرهمی هر چند کوچک بر زخم دردناک تروریسم باشد.
در این میان همکاری سازمان های مردم نهاد افغان و ایران از دیرباز برکات زیادی به دنبال داشته و امروز خیریه های ایرانی در حمایت از خانواده های افغان تفاوتی بین آنها و ایرانیان قائل نمی شوند و تلاش می کنند بهترین خدمات را  ارائه می دهند که این نیز خود نشانه ای از پیوندهای عمیق فرهنگی و اجتماعی بین دو کشور است. خوشبختیم که در دوره پاندمی کرونا نیز درمان بیماران کرونایی فرای ملیت رایگان بوده و این امکان برای هزاران تبعه افغان طی این مدت فراهم شده است.  
ناگفته نماند که برخی دشمنان مشترک در این سال ها بسیار تلاش کردند تا با مدیریت افکار عمومی، مردمان دو کشور را علیه یکدیگر بشورانند و نفرت پراکنی کنند. اما روابط و علاقه مشترک مانع از این امر شد تا آنجا که در پی تفاهم نامه مشترکی که در حوزه زنان و خانواده با دولت افغانستان منعقد شده مبادلات فرهنگی و تبادل تجربه نیز صورت می گیرد.
همچنین زنان کارآفرین ایرانی که با وجود تحریم های ظالمانه آمریکا از تلاش باز نایستاده و به تولید و کارآفرینی مشغول بوده و کمپین هایی مانند #زنان_نسل_تحریم را راه انداخته اند، برای ایجاد شبکه مجازی مبادلات فرهنگی و تجاری با زنان افغان اعلام آمادگی کردند و مقدمات اینکار فراهم شده است.
از سوی دیگر در حالی که همچنان در برخی از نقاط جهان اسلام، نگرانی هایی دال بر استیلای تفکر افراطی با هدف حذف آزادی های اساسی و انکار حقوق زنان وجود دارد، ما امیدوارم مردم افغانستان با برگزاری گفتگوهای فرهنگی و سیاسی داخلی و تبادل تجربیات با همسایگان بتوانند سد محکمی در برابر افراط گرایی، خشونت و دخالت خارجی تشکیل داده و همگان را به تحقق اسلام رحمانی، اسلام رهایی بخش و اسلام ضد ظلم دعوت کنند.
به رسم هدیه و برای تحکیم پیوندهای متقابل بین ۲ ملت، کتاب "بانوی اول" درباره زندگی حضرت خدیجه که نماد مشترک مسلمانان جهان و نمونه حقیقی چهره فعال و مدیر زن در همه اعصار به شمار می رود همراه  لینک الکترونیک کتاب تقدیم می شود. امید است با تاسی به این شخصیت الهام بخش مستقل و نورانی که انتخاب های زیبا انجام داد تا آینده روشنی برای برای بشریت رقم زند مد نظر همه ما قرار گیرد.
 

منبع:پایگاه اطلاع رسانی دولت

لطفا کد زیر را وارد نمایید

اخبار مرتبط

آرم شورای عالی انقلاب فرهنگی

اطلاعات تماس

تهران، خیابان طالقانی، شماره 436

کدپستی: 1591814313
(+9821) 66976601 - 7