کد خبر: 17416| تاریخ انتشار: یـک شنبه ، ۲۳ خرداد سال ۱۴۰۰ | ساعت ۱۵:۱۰:۰ | تعداد بازدید: ۷۲۴

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان اینکه یکی از مسائل مهم ملی توجه به محیط‌زیست است، گفت: قوانین زیست محیطی در کنار اخلاق، فرهنگ و مدیریت زیست محیطی سه ضلع حفاظت از محیط‌زیست هستند.
دکتر سید عباس صالحی روز یکشنبه در مراسم رونمایی از سند برنامه ارتقای فرهنگ حفاظت از محیط زیست که بصورت آنلاین و با حضور عیسی کلانتری معاون رییس جمهوری و رییس سازمان حفاظت محیط‌زیست برگزار شد، با بیان اینکه محیط زیست در ایران از چند جهت اهمیت مضاعف دارد، افزود: اول آنکه محیط زیست کشور در معرض حوادث طبیعی بسیاری قرار دارد و ایران یکی از کشورهای حادثه‌خیز طبیعی است، متاسفانه مسائل زیست محیطی تاثیر زیادی در شدت و گسترش حوادث طبیعی دارد که از جمله این موضوع می‌توان به سیل‌های سال ۹۸ اشاره کرد.
وی اظهار داشت: هر چند که کشور هنوز به‌ صورت کامل وارد مرحله صنعتی شدن نشده، اما شاهد آن هستیم که آثار صنعتی شدن به‌ صورت مضاعفی محیط زیست ایران را تحت تاثیر قرار داده است.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان اینکه آلودگی هوا، افزایش میزان از بین رفتن گونه‌های گیاهی و جانوری، کاهش منابع آبی و فرسایش خاک از جمله معضلات زیست محیطی کشور است، گفت: اکنون نیمی از جمعیت کشور با مشکل گرد و غبار و ذرات معلق دست و پنجه نرم می‌کنند.
صالحی با بیان اینکه همه این مشکلات نشان می‌دهد که یکی از مسائل مهم ملی ما توجه به محیط زیست است، تصریح کرد: راه حل این معضلات این است که قوانین زیست محیطی باید ضمانت اجرایی درست داشته باشد، قوانین زیست محیطی در کنار اخلاق و فرهنگ زیست محیطی و مدیریت زیست محیطی سه ضلع حفاظت از محیط زیست هستند.
وی افزود: از آنجایی که ارتقای فرهنگ و اخلاق محیط زیست مسئله‌ای ملی است، در شورای فرهنگ عمومی به سمت تدوین سندی برای ارتقای فرهنگ حفاظت از محیط زیست، رفتیم.
به گفته وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، در این زمینه نیاز به ارتقای دانش و عقلانیت زیست محیطی، افزایش آگاهی‌های فردی و تبدیل عقلانیت روزمره به عقلانیت بلند مدت و ارتقای ارزش‌های اخلاقی زیست محیطی داریم.
صالحی با تاکید بر اینکه نیاز داریم درجه قبح تخریب محیط زیست درجه‌ای بالا باشد، اظهار داشت: متاسفانه در حوزه محیط زیست درحال حاضر یا قبح وجود ندارد یا اگر وجود دارد در درجه‌ای است که می‌توان به سادگی از آن گذشت.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: تلاش ما این است که در کانون‌های مادر مانند مدرسه، مسجد و نهادهای مدنی زیست محیطی به موضوعات مختلف در حوزه آموزش و فرهنگ سازی محیط زیست توجه شود.

لطفا کد زیر را وارد نمایید

اخبار مرتبط

آرم شورای عالی انقلاب فرهنگی

اطلاعات تماس

تهران، خیابان طالقانی، شماره 436

کدپستی: 1591814313
(+9821) 66976601 - 7