کد خبر: 16682| تاریخ انتشار: یـک شنبه ، ۲۴ اسفند سال ۱۳۹۹ | ساعت ۱۳:۵۰:۰ | تعداد بازدید: ۶۷۲

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: نگاه این وزارتخانه و وزارت آموزش و پرورش به موضوع کتابخوانی دانش آموزان ویژه است و با گفت و گوهای انجام شده امکان تقویت این مسیر نیز وجود دارد.
دکتر سیدعباس صالحی امروز - یکشنبه - در حاشیه بیستمین برنامه گفت‌وگوی هفته که به میزبانی وزیر آموزش و پرورش برگزار شد در جمع خبرنگاران در پاسخ به سوالی درمورد راه‌های افزایش کتابخوانی دانش‌آموزان اظهار داشت: مساله کتاب و کتابخوانی تنها به عنوان یک مصرف فرهنگی بخشی از جامعه در حوزه کودکان و نوجوان نیست بلکه این موضوع فردای کودک و نوجوان و به دنبال آن آینده ایران را تشکیل می‌دهد.
وی  افزود: نگاه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و آموزش و پرورش به موضوع کتابخوانی دانش آموزان ویژه است و با گفت و گوهای انجام شده امکان تقویت این مسیر نیز وجود دارد.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی یادآورشد: در کتابخانه‌های عمومی بخش کودک و نوجوانان به طور مستقل وجود دارد و همچنین کتاب‌های ویژه این سنین در نظر گرفته شده است، تمامی کتابخانه‌ها بخش مستقلی خارج از فضای عمومی برای کودکان دارند.
دکتر صالحی خاطرنشان کرد: فضای مطالعه ویژه کودکان در کتابخانه‌ها کمک‌کننده این است که بتوانند فضایی را ایجاد کنند تا ارتباط کودکان و نوجوانان با فضای کتابخانه عمومی و مدارس تقویت و در نهایت طعم شیرین کتابخوانی به این واسطه ایجاد شود.
وی  همچنین درمورد مقررات انتشار کتاب‌های آموزشی گفت: وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در حوزه کتاب‌های آموزشی تابع مقررات عمومی است که شورای عالی انقلاب فرهنگی برای بررسی کتاب‌ها تصویب کرده است.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی توضیح داد: این بدین معنی است که 10 تا 15بند از سیاست های کلی و مسایل زیر مجموعه برای اداره بررسی کتاب‌ها تعیین شده است بنابراین ما نسبت به مقررات با توجه به اهداف سند بالادستی محدودیت داریم.
دکتر صالحی اظهارداشت: در واقع اگر خارج از این حوزه، جلوی نشر کتاب گرفته شود و ناشر قصد شکایت از ما را به مراجع قضایی داشته باشد، باید امکان پاسخگویی داشته باشیم.
وی گفت:در این مقررات به کار مشترک آموزش و پرورش و وزارت فرهنگ نیاز است تا اگر موردی با کتب درسی همخوانی ندارد یا اطلاعات غلط آموزشی ارایه می‌دهد، در قوانین جای بگیرد و ما به عنوان عمل‌کننده بتوانیم به آنها استناد کنیم و اصلاحیه ای از سوی شورای عالی انقلاب فرهنگی دراین باره صورت گیرد تا کتاب‌های درسی در یک حوزه منسجم‌تری قرار داشته باشد.

 

اخبار مرتبط

آرم شورای عالی انقلاب فرهنگی

اطلاعات تماس

تهران، خیابان انقلاب اسلامی، خیابان فلسطین شمالی، شماره 309

کدپستی: ۱۴۱۶۹۳۳۷۹۵
(+9821) 66468271 - 5