کد خبر: 10187| تاریخ انتشار: جـمـعــه ، ۲۵ بهمن سال ۱۳۹۸ | ساعت ۱۳:۱۱:۰ | تعداد بازدید: ۲۲۳۲

رئیس دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم گفت: امروز فضای فکری طلب می کند که تکثر سلایق در حوزه را به رسمیت بشناسیم، در غیر این صورت حوزه نمی تواند جامعیت خود را در کارویژه ها به ثمر برساند.
حجت الاسلام والمسلمین احمد واعظی در بزرگداشت مقام علمی مرحوم محمدجواد صاحبی که در تالار شیخ طوسی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی برگزار شد، اظهار داشت: خوش مشرب، خلیق، دانا، با تدبیر و متواضع بودن از ویژگی های استاد صاحبی بود.
او استاد صاحبی را دارای حقی بر دوش فضلای حوزه دانست و افزود: جامعه به سرعت در حال تحول بوده و برخی اقدامات پیش برنده که در مقاطعی از تاریخ حوزه انجام می گیرد، باید متناسب با فضاهای جدید به روزرسانی شود.
رئیس دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم گفت: بینش دادن، جهت دادن و گشودن فضای فکری طلاب جوان در حوزه های علمیه از کارهایی بود که در دهه ۶۰ با ظهور مجلاتی چون کیهان فرهنگی، کیهان اندیشه و مجله حوزه توسط دفتر تبلیغات اسلامی انجام گرفت و طلاب بسیاری را دست به قلم کرد و از جمله مرحوم صاحبی که سردبیر مجله کیهان اندیشه بود.
او با بیان اینکه امروز ابزارهای جریان سازی از مجله به تکنولوژی روز تغییر پیدا کرده، یادآور شد: حوزه امروز با آفاتی مواجه است که یکی از آن ها یکسان سازی و یکسان انگاری است؛ امروز توجه به مسائل روزمره بیش از حدی است که باید باشد، در چنین شرایطی جامع نگری در کارویژه های حوزه و روحانیت نادیده گرفته می شود.
واعظی انتظارات از روحانیت را در گذشته محدود دانست و خاطرنشان کرد: امروز این کارویژه ها گسترده تر شده و حوزه و روحانیت باید بتواند این کارویژه ها را عهده دار شود.
او اضافه کرد: امروز نیازمند افراد خلاقی هستیم که فضاها را بگشایند تا حوزه بتواند در عرصه های مختلف فکری، فرهنگی، اجتماعی و سیاسی منادی عقلانیت و اصالت های حوزوی باشد.
رئیس دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم ادامه داد: امروز فضای فکری طلب می کند که ما در حوزه تکثر سلایق را به رسمیت بشناسیم، چون اگر بخواهیم فضا را طوری قرار دهیم که افراد در مشرب های فکری مانند مسائل کلامی و فلسفی محدود بیندیشند، حوزه نمی تواند جامعیت خود را در کارویژه ها به ثمر برساند.
عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی ضعف اصالت های حوزه را مسئله مهم دانست و ابراز کرد: نسلی که امثال مرحوم صاحبی از برجستگان آن بودند، نقش مهمی برای آموختن این اصالت ها مانند مردم داری و عقلانیت به نسل جدید دارند.
انتهای پیام

منبع:شفقنا

 

اخبار مرتبط

آرم شورای عالی انقلاب فرهنگی

اطلاعات تماس

تهران، خیابان طالقانی، شماره 436

کدپستی: 1591814313
(+9821) 66976601 - 7