کد :  1165682  
تاریخ انتشار : ۱۶ اسفند ۱۳۹۵ سایر رسانه ها
پژوهشگاه علوم و فناوری اطلاعات ایران اعلام کرد:
44 موسسه ایرانی در فهرست موسسه های برتر جهان اسلام
به گزارش مرکز خبر شورای عالی انقلاب فرهنگی، براساس گزارش سامانه «نما» در ویرایش 2016 نظام رتبه‌بندی کیفیت پژوهش «آی.تی.یو.»، 486 مؤسسه ارزیابی شده‌اند که 109 مؤسسه از ایران بوده است.
نظام رتبه‌بندی کیفیت پژوهش «آی.تی.یو.» مؤسسه‌های جهان اسلام را بر پایۀ پنج سنجۀ (شاخص) مرتبط با کیفیت ارزیابی و رتبۀ آنها را منتشر می‌کند.
شمار و نسبت انتشارات در یک درصد (1%)، 10 درصد (10%)، و 50 درصد (50%) نشریه‌های برتر، شمار و نسبت همکاری علمی بین مؤسسه‌های هم‌میهن (همکاری ملی)، و شمار و نسبت همکاری علمی جهانی (همکاری جهانی) سنجه‌های ارزیابی این نظام هستند.
بر این اساس، دانشگاه تهران در سنجه‌های شمار و نسبت انتشارات در یک درصد، 10 درصد، و 50 درصد نشریه های برتر و هم‌چنین در همکاری علمی جهانی و دانشگاه علوم پزشکی تهران در همکاری علمی ملی جایگاه اول را در ایران به خود اختصاص داده‌اند.
همچنین ایران و ترکیه، هر کدام با 44 مؤسسه، بیشترین شمار مؤسسه‌ها را در این نظام رتبه‌بندی دارند. مصر با 17 مؤسسه، مالزی با 17 مؤسسه، پاکستان با 12 مؤسسه، و عربستان با 10 مؤسسه در جایگاه‌های بعدی در این فهرست قرار دارند.
این نظام رتبه‌بندی داده‌های لازم برای ارزیابی مؤسسه‌ها را از نمایه‌نامۀ استنادی «اسکوپوس» گردآوری می‌کند.
سامانۀ «نما» که توسط پژوهشگاه علوم و فناوری اطلاعات ایران و با پشتیبانی دبیرخانه شورای عالی علوم ، تحقیقات و فناوری راه‌اندازی شده و روزآمد می‌شود به پایش و گزارش جایگاه علم، فناوری، و نوآوری ایران در جهان می‌پردازد. این سامانه در نشانی NEMA.IRANDOC.AC.IR رایگان در دسترس همگان است.
منبع: ایسنا