کد :  1163232  
تاریخ انتشار : ۱۸ دي ۱۳۹۵ سایر رسانه ها
مدیرکل دفتر ازدواج و تعالی خانواده:
۵۴ مرکز تخصصی ازدواج و تعالی خانواده در سطح کشور فعالیت دارند
به گزارش مرکز خبر شورای عالی انقلاب فرهنگی، ناصر صبحی قراملکی گفت: یکی از اهداف دفتر ازدواج و تعالی خانواده گسترش کمی و کیفی مراکز مشاوره و سمن های فعال در حوزه ازدواج و خانواده است، در همین راستا به عنوان گام اول مراکز مشاوره متعلق به سازمان ملی جوانان سابق تمدید مجوز شدند و در آینده نزدیک مجددا تمدید مجوز خواهند شد تا این سرمایه ها از دست نروند. گام بعدی دفتر ازدواج و تعالی خانواده استاندارد سازی مراکز مشاوره است.
صبحی قراملکی ادامه داد: علاوه بر مراکز مشاوره، در حال حاضر ۵۴ مرکز تخصصی ازدواج و تعالی خانواده در سطح کشور فعالیت دارند که یک مورد آنها در استان ایلام است و چنانچه درخواست جدیدی از این استان توسط افراد دارای صلاحیت به دفتر مربوطه در وزارت ورزش و جوانان برسد نسبت به گسترش این مراکز در استان ایلام اقدام خواهیم کرد.
وی با اشاره به مشکلات پیش روی جوانان بیان کرد: اشتغال، مسکن و ازدواج از مسائل اصلی جوانان در کشور هستند که هدف از اشتغال و مسکن هم تشکیل خانواده از طریق ازدواج است. از بین این موارد اشتغال و مسکن در حوزه وظایف و اختیارات وزارت ورزش و جوانان نیست اما برای ازدواج باید سیاستگذاری، برنامه ریزی و نظارت کرده و حمایت های لازم را انجام دهیم.
صبحی قراملکی تاکید کرد: هر جامعه ای که بنیان خانواده های آن محکم نباشد محکوم به شکست است، اما در صورت سالم بودن خانواده ها هرگونه تهدید داخلی یا خارجی به راحتی قابل کنترل و مدیریت است .
مدیر کل دفتر ازدواج و تعالی خانواده گفت: نقش وزارت ورزش و جوانان متولی گری، مطالبه گری و هماهنگی است و طبق قانون باید اقدامات دستگاه های اجرایی در حوزه های مربوط به جوانان نظارت، ارزیابی و جمع بندی کرده و در جلسات ستاد ساماندهی ارائه دهد.
وی در خصوص سایت های همسریابی خاطر نشان کرد: بیش از صد هزار سایت در فضای مجازی وجود دارد که متأسفانه حدود بیست درصد آنها سایت های غیر اخلاقی هستند و این زنگ خطری برای جامعه است. شواهد علمی نشان داده افرادی که وارد سایت های آشنایی و همسریابی شده اند به دنبال دوست یابی هستند و گزینه خود برای ازدواج را از بین آن افراد انتخاب نخواهند کرد.
مدیرکل دفتر برنامه ریزی ازدواج و تعالی خانواده تاکید کرد: اطلاع رسانی، آگاه سازی و حساس سازی فرزندان توسط خانواده ها برای حضور در فضای مجازی بسیار ضروری است. بعد از این مراحل باید آموزش و فرهنگسازی انجام شود که این موضوع هم ورود و تلاش سمن ها را می­طلبد.
صبحی قراملکی با اشاره به وام های ازدواج گفت: افزایش مبلغ تسهیلات ازدواج، مقاومت بانک ها را در پی داشت و برای تحقق پرداخت وام های صد میلیون ریالی رایزنی و پیگیری های زیادی با بانک مرکزی داشتیم و به نتایج خوبی رسیدیم. قرار بود در سال جاری یک میلیون و دویست و پنجاه هزار نفر وام ازدواج دریافت نمایند و هر ماه تا ۱۵۰هزار فقره وام پرداخت شود. بررسی های ما نشان می دهد که میزان پرداخت ها تقریبا نزدیک به همین میانگین است اما بطور کامل تحقق نیافته است.
منبع: فارس