(چاپ)

کد :  ۱۸۸۳۲۵۲  
تاریخ انتشار : ۲۱ اسفند ۱۳۹۷ اخبار
بررسی ابعاد بیانیه گام دوم انقلاب در شورای اسلامی شدن دانشگاه ها
جلسه 324 شورای اسلامی شدن دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی به ریاست دکتر منصور غلامی، وزیر علوم، تحقیقات و فناوری و با حضور دکتر عاملی دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی روز دوشنبه 1397/12/20 در محل دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی برگزار شد.
به گزارش مرکز خبر شورای عالی انقلاب فرهنگی این جلسه به موضوع بیانیه گام دوم انقلاب مقام معظم رهبری «مدظله‌العالی» اختصاص داشت و اعضا به بیان نظرات و پیشنهادات خود در بررسی ابعاد این بیانیه پرداختند.


رئیس بسیج اساتید: رویکرد مسئله محوری در دانشگاه‌ها نهادینه نشده است
دکتر زارعی رئیس بسیج اساتید کشور گفت: هنوز رویکرد مسئله محوری در دانشگاه‌ها نهادینه نشده است و نیاز به مدیریت جهادی در تغییر ساختارهای فعلی دانشگاه برای یک انقلاب علمی در کشور هستیم.
وی افزود: در دانشگاه‌ها بدنه اساتید هنوز به رویکرد آموزشی تمرکز دارد و به ساختار نظام ارتقای دانشگاهی وابسته است که در آن کماکان نظام وتویی مقالات حکم‌فرماست و هنوز سایر حوزه‌های علمی مورد توجه قرار نگرفته است.

معاون فرهنگی اجتماعی وزارت علوم: به مقولات جمهوریت و اسلامیت باید توجه توأمان داشته باشیم
دکتر غفاری معاون فرهنگی اجتماعی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری خاطرنشان کرد: در بررسی بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی می‌بایستی به مقولات جمهوریت و اسلامیت به صورت توأمان توجه داشته باشیم و به تمامی ابعاد این بیانیه پرداخته شود تا از خطر مصلح کردن این بیانیه جلوگیری شود.

قائم مقام معاونت تحقیقات وزارت بهداشت: بودجه پژوهشی فعلی کشور حدود 80 میلیون دلار است
دکتر شاهین آخوندزاده گفت: رهبر معظم انقلاب «مدظله‌العالی» به تنهایی از رشد بودجه‌های پژوهشی در کشور حمایت کرده‌اند.
وی افزود: از 0.16 درصد سهم پژوهش کشور امسال به سهم 2.1 درصدی رسیده‌ایم.
قائم مقام معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: میزان بودجه و حمایت‌های پژوهشی کشور در مقایسه با بسیاری از کشورهای پیشرو در منطقه بسیار محدودتر است درحالی‌که انتظار است با همین بودجه محدود پژوهشی از سایر کشورهای منطقه جلوتر باشیم.
وی ادامه داد: کانادا که حدود 2 برابر ما تولید مقاله می‌کند تنها 96 مجتمع دانشگاهی دارد اما این میزان در کشور بسیار متفاوت است.
دکتر آخوندزاده گفت: بودجه پژوهشی فعلی کشور حدود 80 میلیون دلار است در حالی که کشوری چون ترکیه برای این موضوع یک میلیارد دلار بودجه در نظر گرفته است.

حجت‌الاسلام‌والمسلمین خسروپناه: نسبت بیانیه گام دوم انقلاب با محتوای سند اسلامی شدن دانشگاه‌ها بررسی شود
در ادامه جلسه حجت‌الاسلام‌والمسلمین خسروپناه گفت: دبیرخانه باید به بررسی نسبت بیانیه گام دوم انقلاب رهبری «مدظله‌العالی» با محتوای سند اسلامی شدن دانشگاه‌ها بپردازد و ناظر بر مأموریت‌های شورای اسلامی شدن به بررسی برنامه‌های پیش رو بپردازد.


دکتر عاملی: هدف بلند مقام معظم رهبری، استقرار جامعه اسلامی در گام دوم است / نظام سیاستگذاری علم و فرهنگ کشور باز مهندسی خواهد شد
به گزارش مرکز خبر شورای عالی انقلاب فرهنگی دکتر عاملی دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: تلقی بنده از بیانیه گام دوم این است که ما یک گام برداشته‌ایم و درصدد برداشتن گام دوم هستیم.
وی ادامه داد: این بیانیه به منزله مانیفستی است که بازمهندسی چهل سال آینده انقلاب را مورد توجه دارد.
استاد گروه ارتباطات دانشگاه تهران گفت: مقام معظم رهبری با نگاه عمیقی که دارند بیانیه گام دوم را در سه محور ارائه دادند.
وی ادامه داد: ایشان در محور اول روی یافته های نظام جمهوری اسلامی تأکید دارند و در محور دوم به ظرفیت ها اشاره داشته اند.
دکتر عاملی افزود: مقام معظم رهبری در محور سوم نیز ۷ توصیه ارائه دادند که مسیر های آینده را در حوزه های مهمی مثل علم، معنویت و عقلانیت، سبک زندگی، اقتصاد، زیرساخت های مهم فن­آوری های آینده  مورد توجه قرار داده اند.
دکتر عاملی گفت: هدف بلند مقام معظم رهبری «مدظله‌العالی» استقرار جامعه اسلامی در گام دوم است.
وی افزود: ما با نگاه به گام دوم انقلاب اسلامی بایستی توجه کنیم که اگر بخواهیم استقرار جامعه اسلامی داشته باشیم، علم چه وظیفه ای ایفا می کند.

در شورای عالی انقلاب فرهنگی هم بایستی به گذشته و هم به آینده نگاه داشت تا از وضعیت موجود به جایگاه مطلوب دست پیدا کنیم
دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: همان‌طور که مقام معظم رهبری «مدظله‌العالی» در بیانیه گام دوم انقلاب از ظرفیت‌های گذشته، دستاوردهای کنونی و توصیه‌های متعلق به آینده سخن گفته اند، در شورای عالی انقلاب فرهنگی هم بایستی به گذشته نگاه کرد و هم به مسیر آینده نگاه داشت تا از وضعیت موجود فرهنگی به وضعیت مطلوب دست پیدا کنیم و از این رو عمیقاً نیازمند باز مهندسی نظام سیاستگذاری علم و فرهنگ کشور هستیم.

بیانیه گام دوم، متوجه تمامی آحاد جامعه است
استاد گروه ارتباطات دانشگاه تهران خاطرنشان کرد: این بیانیه، بیانیه نظام جمهوری اسلامی است و بایستی به منزله بیانیه‌ای باشد که فارغ از هرگونه جناح‌بندی‌ها، نظام تفکر تمدنی انقلاب اسلامی را ارائه می کند و متوجه تمامی آحاد جامعه است.

نظام سیاستگذاری علم و فرهنگ کشور باز مهندسی خواهد شد
وی افزود: دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی با تعامل با دستگاه های مسئول در حوزه علم و فرهنگ، شوراهای اقماری و کمیسیون تخصصی و همچنین کار کارشناسی عمیق؛ نظام سیاستگذاری علم و فرهنگ را باز مهندسی خواهد کرد و هم بر مبنای بیانیه گام دوم راهبردهای سیاستی مهمی را برای چهل ساله دوم انقلاب طراحی خواهد کرد و سندهای سیاستی و خط مشی گذاری را در قالب لایحه و طرح آماده صحن شورای عالی انقلاب فرهنگی خواهد کرد.
دکتر عاملی تصریح کرد: در این مسیر نیازمند مشارکت همه دانشگاهیان و همه اهل علم و حکمت هستیم و مشارکت عمومی در این مسیر یک ضرورت جدی است.

دکتر غلامی: برای برداشتن گام دوم باید به نسل جوان توجه داشت
به گزارش مرکز خبر شورای عالی انقلاب فرهنگی در پایان جلسه دکتر منصور غلامی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری گفت: مقام معظم رهبری «مدظله‌العالی» اذعان داشته‌اند که آنچه به دست آورده‌ایم قابل قبول است و برای برداشتن گام دوم باید به نسل جوان توجه داشت.

باید جوانان را از مهلکه‌های بی‌اخلاقی دور کنیم
وی افزود: باور بنده این است که جوانان دانشجوی دانشگاهی ما ظرفیت‌های فوق‌العاده‌ای دارند که بایستی با هدایت ظرفیت‌ها، جوانان را از مهلکه‌های بی‌اخلاقی دور کنیم و با تدوین راهبردهای اجرایی به اعتلای جوانان کشور در محیط‌های دانشگاهی کمک کنیم.