(چاپ)

کد :  ۱۳۸۰۱۲۷  
تاریخ انتشار : ۲۹ شهريور ۱۳۹۶ اخبار
دکتر مخبر دزفولی عنوان کرد:
توان کشور در حوزه فناوری نباید دچار مسائل حاشیه‌ای شود / صادرات محصولات زیست فناوری تسهیل شود
آئین اختتامیه چهارمین  نمایشگاه زیست فناوری روز چهارشنبه 1396/6/26 با حضور دکتر محمد رضا مخبر دزفولی، دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی، برگزار شد.
جریان علم و فناوری باید به سمت نیازهای کشور  هدایت شود
 به گزارش مرکز خبر شورای عالی انقلاب فرهنگی، دکتر مخبر دزفولی در این مراسم طی سخنانی ضمن گرامیداشت فرارسیدن ایام عزای حضرت سید الشهداء (ع) گفت: هدف اصلی از برگزاری نمایشگاه‌هایی از این دست، هدایت جریان علم و فناوری به سمت نیازهای کشور است.
وی افزود: شایسته ترین افراد برای سخن گفتن در این مراسم فعالان حوزه زیست فناوری هستند.
فناوری‌های نوین توانایی ایجاد تحولات جدی در زندگی بشر را دارند
دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی ادامه داد: فناوری‌های نوین که توانایی ایجاد تحولات جدی و عمیق در زندگی بشر را دارند، فضای مستعدی برای سرمایه‌گذاری‌های کلان هستند و امروز ما در جهان شاهد این سرمایه‌گذاری‌ها هستیم.
مسئولان کاری مهم تر از برطرف کردن موانع ندارند
دکتر مخبر دزفولی با اشاره به لزوم زمینه سازی برای ورود همه علاقمندان به حوزه علم و فناوری گفت: در این باره کار اصلی برطرف کردن موانع و مشکلات پیش رو است و اصولا مسئولان کاری مهم تر از برطرف کردن این موانع ندارند.
وی افزود: باید در نمایشگاه‌هایی مانند این نمایشگاه، تریبون به دست فعالان این حوزه باشد تا مشکلات خود را مطرح کنند.
توان کشور در حوزه علم و فناوری نباید دچار مسائل حاشیه‌ای شود
عضو هیات علمی دانشگاه تهران ادامه داد: توان بالفعل کشور در حوزه علم و فناوری نباید دچار مسائل حاشیه‌ای شود.
دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی با اشاره به مباحث مطرح شده در مورد محصولات تراریخته گفت: من حس می‌کنم در طرح این مباحث در رسانه‌ها، اخلاق علمی از جانب طرفین مباحثه رعایت نشد.
جای طرح مباحث تخصصی دانشگاه و محیط علم است نه رسانه
وی افزود: جای طرح مباحث تخصصی دانشگاه و محیط علم است نه رسانه که موجب دلسردی دانشمندان  و نگراین مردم شود.
دکتر مخبر دزفولی ادامه داد: هدف اصلی از فعالیت علمی و پژوهشی در کشور، تولید ثروت و ارزش افزوده و در دست گرفتن بازارهای منطقه‌ای و بین المللی است.
باید در حوزه زیست فناوری به سهم 3 درصدی از بازارهای جهانی نگاه کنیم
رئیس ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور با اشاره به آمارهای ارائه شده گفت: باید شرکت‌های دانش بنیان در حوزه زیست فناوری با هدف دستیابی به  سهم 3 درصدی از بازارهای جهانی برنامه‌ریزی کنند.
صادرات محصولات زیست فناوری تسهیل شود
وی افزود: باید صادرات محصولات زیست فناوری تسهیل شود و اصولا رویکرد تجارت خارجی کشور باید از "واردات محور" بودن به "صادرات محور" بودن تغییر کند.
عضو هیات علمی دانشگاه تهران با اشاره به روند پیشرفت‌های علمی کشور گفت: هرگاه توانستیم بازارهای جهانی در علم و فناوری را با توجه به توانایی‌هایمان در دست بگیریم، می‌توانیم بگوییم در علم و فناوری پیشرفت کرده‌ایم.
وی افزود: این نمایشگاه و نمایشگاه‌هایی مانند این نمایشگاه یک پیام دارند و آن این است که همه مسئولان باید به حوزه علم و فناوری توجه بیشتری کنند.
دکتر مخبر دزفولی ادامه داد: برای تدوین و تنظیم قوانین و مقررات تسهیل کننده فعالیت‌های علمی و فناوری، خود شرکت‌های دانش بنیان باید کمک کنند.
در نقشه جامع علمی کشور نگاه خوبی به این حوزه شده است
رئیس ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور با اشاره به فعالیت‌های صورت گرفته در بخش زیست فناوری گفت: در نقشه جامع علمی کشور نگاه خوبی به این حوزه شده است و خوشبختانه سند ملی زیست فناوری تصویب و ابلاغ شده و ستاد ملی آن نیز مشغول فعالیت است.
وی در پایان با اشاره به گستردگی حوزه زیست فناوری نیز گفت: ما می‌توانیم در حوزه زیست فناوری مشکلات زیست محیطی، صنایع غذایی، سوخت و انرژی، سلامت و ... خود را بر طرف کنیم.
دکتر قانعی: کشورمان در منطقه غرب آسیا در حوزه زیست فناوری رتبه نخست را دارد
به گزارش مرکز خبر شورای عالی انقلاب فرهنگی، در این مراسم همچنین دکتر مصطفی قانعی، دبیر ستاد ملی زیست فناوری طی سخنانی گفت: کشورمان در منطقه غرب آسیا در حوزه زیست فناوری رتبه نخست را دارد و در کل آسیا به رتبه سوم دست یافته است.
وی افزود: تجربیات دانشمندان ما در این حوزه در حال انتقال به سایر کشورهاست.
عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی بقیه الله (عج) ادامه داد: از بودجه تخصیص یافته به این بخش پس از پرداخت حقوق و هزینه‌های جاری، بیش از 63 درصد به دو موسسه فعال پرداخت می‌شود و باید این بودجه افزایش یابد.
دکتر قانعی با اشاره به اهمیت حوزه زیست فناوری گفت: حوزه زیست فناوری محافظ سلامت در کشور است.
دکتر وطنی: اجرای نقشه جامع علمی کشور وظیفه همه ماست
همچنین در این مراسم دکتر علی وطنی، معاون توسعه فناوری معاونت علمی و فناوری رئیس جمهور گفت: اجرای نقشه جامع علمی کشور وظیفه همه ماست.
وی افزود: خوشبختانه با تمهیدات صورت گرفته روند بازگشت نخبگان به کشور تسریع شده است.
نگاه به بخش علم و فناوری باید نگاه به یک بخش مولد باشد
به گزارش مرکز خبر شورای عالی انقلاب فرهنگی، دکتر محمد مهدی زاهدی، رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورا ی اسلامی نیز در این مراسم با اشاره به قوانین و مقررات تصویب شده در زمینه حمایت از فناوری‌های نوین گفت: مجلس شورای اسلامی آمادگی دارد تا در این زمینه همه گونه حمایت لازم را داشته باشد.
عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی افزود: باید نگاه به بخش علم و فناوری به نگاه باید یک بخش مولد و مهم باشد.
به گزارش مرکز خبر شورای عالی انقلاب فرهنگی، در این مراسم و پس از ارائه گزارش روند برگزاری نمایشگاه و داوری میان شرکت‌کنندگان، از برگزیدگان چهارمین نمایشگاه زیست فناوری با اهدای لوح و جوایز نقدی، تقدیر به عمل آمد.