کد: ۱۴۵۳۷۸۱       تاریخ انتشار: ۲۲ اسفند ۱۳۹۶

دستیار ویژه رئیس‌جمهور در حقوق شهروندی:
منشور حقوق شهروندی يادآور حقوق ملت و مسئوليت حاكمان و مسئولان است
دستیار ویژه رئیس جمهور در امور حقوق شهروندی گفت:در چندین ماده از منشور حق های جدید که مبتنی بر نیازهای زمانه است و در زمان تدوین و تصویب قانون اساسی موضوعیت نداشتند، مثل حق دسترسی به فضای مجازی را به رسمیت شناخته شده اند.
شهیندخت مولاوردی در گفتگو با مرکز خبر شورای عالی انقلاب فرهنگی در خصوص ماهیت منشور حقوق شهروندی گفت:منشور حقوق شهروندی در برگیرنده 22 حق و 120 ماده است و به جرات می توانم بگویم بخش اعظم مفادش را حقوقی تشکیل می دهد که تحت عنوان حقوق فرهنگی از آن نام می بریم.
وی افزود: این منشور یک مقدمه دارد که بیانیه و جز لاینفک منشور است، سپس مواد اصلی منشور است و بخشی که به سازوکارهای اجرایی منشور اشاره دارد و نهایتا هم ارجاعات قانونی که تماما برگرفته از قانون اساسی و سایر قوانین عادی و موضوعه است.
وی افزود: یکی از وعده‌های رییس جمهور در دولت یازدهم تدوین و ابلاغ منشور حقوق شهروندی بود که بالاخره بعد از فراز و نشیب هایی که داشت در 29 آذر 95 منشور رونمایی شد و امسال هم همایش سالگرد رونمایی آن را برگزار کردیم.
مولاوردی تصریح کرد: یک ماه بعد از رونمایی منشور، تك تك مواد و مفاد مرتبط با وظايف دستگاه‌ها با امضاي رييس جمهور به آن ها ابلاغ شده است و اکنون هم مشغول تدوين گزارش ملي پيشرفت‌ها و راهكارهاي رفع موانع حقوق شهروندي هستيم و سالانه باید اين گزارش توسط رییس جمهور به ملت ارائه شود و مورد داروي افكار عمومي قرار گيرد.
تدوین منشور حقوق شهروندي يك گام تحول ساز درتحقق مطالبات مردم است
مولاوردی با اشاره به اهمییت بحث آموزش و فرهنگ سازی در نهادينه كردن حقوق شهروندي گفت: ما در كنار نهادينه كردن حقوق شهروندي، نهادسازي و اقدامات ساختاری را نیاز داريم كه به ما كمك كند تا به اهداف مورد نظر و پيش بيني شده دسترسي پيدا كنيم.
وی ابلاغ منشور را نشانه اراده دولت خواند و گفت: تدوین منشور حقوق شهروندي يك گام تحول ساز در مسير تحقق مطالبات مردم است و انشالله با يك تقسيم كار ملي، وظیفه‌ای كه در بند اول ساز و كارهاي اجرايي و نظارت بر حسن اجرای منشور در مورد تدوين برنامه و خط مشي اجرای کامل منشور حقوق شهروندی بر عهده دستيار ويژه رييس جمهور در امور حقوق شهروندي گذاشته شده است، محقق شود.
منشور يادآور حقوق ملت و مسئوليت حاكمان و مسئولان است
دستیار ویژه رئیس جمهور در امور حقوق شهروندی گفت: از جمله نهادسازی هايي كه ما به دنبال آن هستيم و پيگيري مي كنيم نهاد ملي حقوق بشر و شهروندي است كه لايحه اش را معاونت حقوقي رييس جمهور تدوين كرده است و منتظر هستيم در كميسيون لوايح به تصويب برسد و به مجلس ارسال شود.
مولاوردی به تشریح راهکارهای نهادينه سازي حقوق شهروندی پرداخت و گفت: يك بخشي از آن به آموزش هايي كه از سنين پايه بايد آغاز شود، باز می گردد که زمان بر است و بايد منتظر بمانيم تا يك نسل عوض شود تا ما به آن هدف برسيم، و يك بخشي از آن بازمي گردد به اينكه ما با آموزش و پرورش وارد مذاكره شويم تا كتب درسي، به ویژه در علوم انسانی را به طور كلي با رويكرد حقوق شهروندي مورد بازبيني قرار دهند که كار يكي دو ساله نيست و در ميان مدت جواب خواهد داد.
وی افزود: بخش ديگر آن اين است كه آموزش‌های لازم را براي نسلي كه در اختيار ماست شروع كنيم و اين شناخت را نسبت به حقوق و مسئوليت‌هایشان فراهم نماییم، چون تعريفی كه ما براي حقوق شهروندي داريم با حقوق بشر كه صرفا ناظر بر حق و حقوق است، تفاوت‌هایی دارد و در حقوق شهروندي افراد به واسطه عضويت در جامعه هم حقوق و هم مسئوليت هايي دارند.
مولاوردی در ادامه در پاسخ نقد به منشور حقوق شهروندی که موجد حق جديد نيست، گفت: بعضي هم اين ايراد را مي گيرند كه منشور برگرفته از قانون اساسي است و حق جديدي در آن وجود ندارد و بنابراین تدوین و ابلاغ آن چه فايده اي داشته است؟ این منشور يادآور حقوق ملت و مسئوليت حاكمان و مسئولان است كه در يك مجموعه گردآوري شده است و اینکه هر کدام دریابند چه حقوق و مسئوليت هايي دارند و به دنبال آن در قوانین و مقررات به صورت پراکنده نباشند.
وی افزود:ضمن آن که در چندین ماده از منشور حق های جدید که مبتنی بر نیازهای زمانه است و در زمان تدوین و تصویب قانون اساسی موضوعیت نداشتند، مثل حق دسترسی به فضای مجازی را به رسمیت شناخته شده اند و از سوی دیگر نقش منشور را در نهادسازی و توسعه حقوق نمی توان نادیده گرفت، کما اینکه شاهد هستیم در چندین رای و حکمی که قضات در دادگاه‌ها صادر کرده اند به مواد منشور استناد کرده اند.
وی ادامه داد: منشور ساز و كارهاي اجراي اش را به خوبي پيش بيني كرده است هرچند كه ممكن است ناقص باشد و یا سازوكارهاي ديگري را نياز داشته باشيم كه درخود منشور ذكر شده است كه راه روز آمدكردن آن بسته نیست.
مولاوردی تاکید کرد: یکی از سازوکارهایی که پیش بینی شده این است که وزارتخانه‌های علوم و آموزش و پرورش و بهداشت برای انتقال مفاهیم و آموزه های حقوق شهروندی به دانش آموزان تدابیر لازم را اتخاذ کند که مذاکرات اولیه صورت گرفته است، ولی هنوز این موضوع عملیاتی نشده است و از طرف دیگر نقش رسانه‌ها در آموزش بسیار مهم است و باید دید در شرایطی که نسل جدید که به انواع ابزارهای نوین دسترسی دارند با چه برنامه و ابزاری از آن استفاده کنیم.
دستیار ویژه رئیس جمهور در امور حقوق شهروندی با اشاره به استقبال نهادهای مدنی از این منشور گفت: آموزش و ترویج و جریان سازی حقوق شهروندی با مشارکت جامعه مدنی جای خود را باز کرده است و سازمان های مردم نهاد و انجمن های خاص حقوق شهروندی در کشور در حال گرفتن مجوز هستند و یا مجوز گرفته اند و احزاب و تشکل ها هم به این موضوع می پردازند و در رسانه های دیداری و شنیداری هم که جای خود را دارند.
انتهای پیام / جعفرآبادی
تمامی حقوق این سایت متعلق به دبیرخانه شورایعالی انقلاب فرهنگی میباشد ©