کد: ۱۳۸۰۶۵۲       تاریخ انتشار: ۳۰ مهر ۱۳۹۶

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس خبر داد:
تدوین نظام جامع رصد آسیب‌ها اجتماعی
عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی گفت : دولت موظف است در انتهای برنامه ششم توسعه 25 درصد از آمار کنونی آسیب‌های اجتماعی را کاهش دهد.
زهرا ساعی در گفتگو با مرکز خبر شورای عالی انقلاب ضمن بیان این مطلب افزود: در جلساتی که خدمت مقام معظم رهبری (مدظله العالی) در خصوص آسیب‌های اجتماعی کشور برگزار شد، ایشان تاکید کردند که حتما درسطح شورای اجتماعی کشور مسایل بررسی و وزارتخانه‌های مربوطه با پیگیری و توجه بیشتر مسائل و آسیب‌ها را شناسایی و حل کنند.
وی  ادامه داد: در بررسی های انجام شده 20 آسیب شناسایی و پنج مورد اولویت دار آن تعیین شد که در خصوص رسیدگی به آن ها سازمان‌هایی موظف به ورود و ارائه برنامه عملیاتی هستند.
سخنگوی کمیسیون اجتماعی مجلس گفت: سال گذشته در تدوین برنامه ششم توسعه تلاش کردیم، توجه بیشتر به آسیب‌های اجتماعی داشته باشیم و با تدوین برنامه‌هایی دولت و سازمان‌های مربوطه را موظف کنیم که اقدامات موثرتری انجام دهند.
وی افزود: در بخش 15 قانون برنامه پنج ساله ششم، بحث بیمه اجتماعی و حمایتی و آسیب‌های اجتماعی مطرح شده  و در ماده 80 آن به صراحت دولت مکلف شده که طبق قوانین و مصوبات شورای اجتماعی باید برنامه پیشیگیری و کنترل آسیب‌های اجتماعی را با پنج اولویت آن تهیه کند و این اقدامات موجب شود انتهای پنج سال در 25 درصد از آمار کنونی آسیب‌ها کاهش داشته باشیم.
نماینده مردم تبریز در مجلس ادامه داد: برای تحقق این مسئله باید دوره آموزشی برگزار کرد و دولت بحث تدوین پیوست اجتماعی را نیز در نظر بگیرد و سالیانه اطلس آسیب‌های اجتماعی را ارائه دهد.
ساعی به سایر وظایف دولت برای کاهش آسیب های اجتماعی اشاره کرد وگفت: دولت باید تدوین نظام جامع رصد آسیب‌ها اجتماعی و معلولیت‌ها را تا پایان سال اول برنامه به تصویب شورای اجتماعی کشور برساند و از ابتدای سال دوم خدمات رسانی کند و افرادی که در معرض آسیب‌های اجتماعی هستند را پوشش دهند.
وی گفت: برای اشتغال کلیه مددجویان و افزایش مستمری مراکزی چون کمیته امداد امام خمینی (ره) نیز باید تمهیداتی در نظر گرفته شود و همچنین تاسیس مراکز فوریت‌های آسیب‌های اجتماعی در شهرهای بالای 50 هزار نفر نیز در اقدامات اجرایی دولت قرار دارد.
سخنگوی کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی با تاکید بر توسعه و مشارکت سازمان‌های مردم نهاد در حل آسیب‌های اجتماعی خصوصا در مناطق آسیب خیز افزود: گروه‌ها و تشکیلات مردمی خدمات حمایتی و اجتماعی و بهداشتی خود را در این مناطق ساماندهی کنند و به علت امکان بروز بیشترحوادث در سکونت گاه های غیررسمی به ساکنان آن مناطق توجه شود.
ساعی در خصوص حوزه زنان و آسیب‌های اجتماعی ادامه داد: طبق مصوبات شورای اجتماعی دولت را موظف کردیم تا پایان اجرای برنامه ششم توسعه طرح توانمدسازی زنان سرپرست خانواده را توسط معاون زنان ریاست جمهوری با همکاری وزارت تعاون و رفاه و سایر ارگان‌های مربوط عملیاتی کند.
وی به برنامه کاهش 25 درصدی کودکان کار هم اشاره کرد و افزود: در بحث اعتیاد و توانمندی و حمایتی از سالندان نیز طرح‌ها و برنامه‌هایی وجود دارد و تلاش‌مان این هست در پایان پنج سال بخش عمده ای از اهداف و برنامه‌ها تامین شده باشد.
ساعی در پایان با بیان اینکه یک دهه است که ما در اوج عوارض و مسائل آسیب‌های اجتماعی هستیم گفت: این مسائل یک شبه هم از بین نمی رود اما راهبرد واحد خیلی مهم است و آن که با برنامه‌های بلند مدت و میان مدت پیشگیری را شروع کنیم و آموزش‌هایمان را بالا ببریم تا مسائل ریشه ای حل شود.
انتهای پیام /ج
تمامی حقوق این سایت متعلق به دبیرخانه شورایعالی انقلاب فرهنگی میباشد ©