کد: ۱۳۰۸۳۰۰       تاریخ انتشار: ۲۵ شهريور ۱۳۹۶

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی:
باید آسیب‌های اجتماعی به صورت روزانه رصد و پایش شوند
عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی گفت: نگاه سیاسی به موضوع آسیب‌های اجتماعی، آفت اصلی این حوزه است.
همایون هاشمی در گفتگو با مرکز خبر شورای عالی انقلاب فرهنگی در خصوص مسئله آسیب های اجتماعی در کشور، ضمن بیان این مطلب افزود: واقعیت آن است که در حوزه پیشگیری و مقابله با آسیب های اجتماعی مسیر را درست نرفته‌ایم و کارها اثر بخش نبوده است.
وی ادامه داد: در حوزه آسیب های اجتماعی متولی مشخص نیست در حالی که این حوزه آن قدر بسیط و مهم است که در حد یک سازمان و یا دبیرخانه مستقل باید روزانه و مستمر آن را پیگیری کند.
عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس گفت: جای تاسف است که برای مراقبت در جاده های خود گارد ریل می گذاریم اما برای مراقبت از نیروهای انسانی خود در جامعه هیچ محافظی نداریم و وقت درست برآن نمی گذاریم.
نماینده مردم میاندوآب، تکاب و شاهین دژ در مجلس افزود: زمانی که شهروندانمان در سیلاب بزرگ آسیب‌های اجتماعی می افتند با مشقت به داد آن‌ها خواهیم رسید چون به بحث پیش بینی و پیشگیری اعتقادی نداریم و عمل نکردیم.
وی ادامه داد: به دلیل این رویکرد خروجی ما در آسیب‌های اجتماعی این است که هر روز تعداد معتادان مان زیاد می شود و طلاق با رشد نگران کننده‌ای سیر صعودی دارد.
دکتر هاشمی با بیان اینکه در تعاریف بیکاری آسیب اجتماعی نیست، گفت: بیکاری اگر مزمن و فراگیر شود و منجر به فقر و آسیب شود، عامل بسیاری از آسیب‌های اجتماعی می شود، پس مسئولین باید چاره ای برای آن بیندیشند چرا که بر طبق آخرین اعلام مرکز آمار نرخ بیکاری رقم قابل توجه 12/6 است.
عضو کمیسیون بهداشت، درمان و آموزش پزشکی افزود: وضعیت آماری معتادان کشور را نگران کننده خواند و افزود: هم سن اعتیاد پایین آمده و هم جنس معتادان به سمت بانوان گرایش پیدا کرده است و نوع مصرف نیز از مواد سنتی به مواد صنعتی رفته است که همه اینها خطرناک و آسیب زا است.
نماینده مردم میاندوآب، تکاب و شاهین دژ در پایان به تاثیر تغییر در سبک زندگی در بروز پدیده طلاق اشاره و گفت: سبک زندگی به شدت دچار دستکاری شده و افراد بیشتر در بیرون از خانه غذا می خوردند و در خانه سرگرم با تلفن‌های همراه خود هستند و ارتباطات کلامی در خانه ها بسیار کم شده است که منجر به افسردگی می شود و این انتقاد ها به افرادی است که بودجه و قدرت در دست آنها است و باید برنامه ریزی و سیاست گذاری کنند تا از این فضا که آسیب های اجتماعی در آن ها رشد می کنند، خارج شویم.
انتهای پیام/ج
تمامی حقوق این سایت متعلق به دبیرخانه شورایعالی انقلاب فرهنگی میباشد ©