کد: ۱۲۳۸۱۹۵       تاریخ انتشار: ۱۳ تير ۱۳۹۶

دکتر نوبخت :
طرح بسیار مهم آمایش آموزش عالی باید جدی تر گرفته شود
دکتر محمد باقر نوبخت گفت: متاسفانه بسیاری از فارغ التحصیلان  دانشگاه‌ها فاقد هر گونه مهارت برای ورود به بازار کار هستند.
رئیس سازمان برنامه و بودجه در گفتگوی اختصاصی با مرکز خبر شورای عالی انقلاب فرهنگی، ضمن بیان این طلب افزود: برای رفع این معضل توجه به "نظام ملی مهارت" الزامی است.
عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی ادامه داد: در این زمینه دو رویکرد متصور است؛  مدرک گرایی و مهارت گرایی.
سخنگوی دولت گفت: در حال حاضر نقیصه عدم تطابق رشته‌های دانشگاهی با نیازهای بازار کار را به وضوح مشاهده می کنیم و در این زمینه باید موضوع بسیار مهم "آمایش آموزش عالی" جدی تر گرفته شود.
وی افزود: باید رویکرد "مدرک گرایی" که به صورت مزمن در فرهنگ اجتماعی ما ریشه دارد، را برطرف کنیم.
رئیس سازمان برنامه و بودجه ادامه داد: دولت علاوه بر سرمایه گذاری در جهت افزایش فرصت‌های شغلی، در حال افزایش زمینه مهارت آموزی برای جوانان  از طریق طرح کاروزی (کاج) است.
 عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: دولت در این راستا در شورای عالی اشتغال طرح کارورزی را تصویب کرده و بر این اساس  نیروهای جویای کار به ویژه فارغ التحصیلان دانشگاه‌ها می توانند در واحدهای تولیدی به صورت کارورزی مشغول شوند و حقوق نیز دریافت کنند.
سخنگوی دولت در پایان نیز گفت: با اجرای این مصوبه فارغ التحصیلان علاوه بر مهارت آموزی، می‌توانند حقوق دریافت کنند و اگر این افراد مشغول بکار شوند دولت تمامی سهم بیمه کارفرما را می پردازد.
انتهای پیام/ ف
تمامی حقوق این سایت متعلق به دبیرخانه شورایعالی انقلاب فرهنگی میباشد ©