کد: ۱۲۳۷۸۸۷       تاریخ انتشار: ۱ مرداد ۱۳۹۶

مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان اردبیل تشریح کرد:
برنامه‌های همایش «نقش صفویه در تقویت مکتب اهل بیت(ع) و احیا هویت ایرانی»
مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان اردبیل هدف اصلی این همایش را بازنگری علمی و پژوهشی در نقش صفویه در تقویت مکتب اهل بیت(ع) و ایجاد حاکمیتی یکپارچه در تاریخ سیاسی ایران عنوان کرد.
سید ناصر اسحاقی، مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان اردبیل در گفتگو با مرکز خبر شورای عالی انقلاب فرهنگی،‌ با اشاره به برگزاری همایش «نقش صفویه در تقویت مکتب اهل بیت(ع) و احیا هویت ایرانی» گفت: این همایش بنا به مصوبه کمیته فرهنگ و تمدن اسلام و ایران شورای عالی انقلاب فرهنگی و مقارن با سالروز تاج‌گذاری شاه اسماعیل اول در اردبیل برگزار خواهد شد.
اسحاقی گفت: هدف اصلی و به عبارتی ماهیت این همایش بازنگری علمی و پژوهشی در نقش صفویه در تقویت مکتب اهل بیت(ع) و همچنین نقش این سلسله در هویت‌بخشی و وحدت‌بخشی به ایران سیاسی و اصولاً به وجود آوردن حاکمیتی یکپارچه در تاریخ سیاسی کشورمان است.
دریافت 40 مقاله در دبیرخانه همایش
دبیر اجرایی همایش «نقش صفویه در تقویت مکتب اهل بیت(ع) و احیا هویت ایرانی» با اشاره به دریافت 40 مقاله علمی ارزشمند از سوی دبیرخانه این همایش، گفت: در روز همایش یک کتاب شامل، مقالات برگزیده، یک نسخه از کتاب دکتر ولایتی در مورد صفویه با عنوان «ایران در عصر صفوی» که چهارمین مجلد از مجلدات چهارده‌گانه مجموعه «تاریخ کهن و معاصر ایران‌زمین» است به شرکت‌کنندگان اهدا خواهد شد.
مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان اردبیل با اشاره به فعالیت‌های مؤسسه شیعه‌شناسی قم در زمینه صفویه‌پژوهی، افزود: مقرر شده که با همکاری این مؤسسه دو کتاب نیز برای معرفی مقالات و پایان‌نامه‌های به تألیف درآمده درباره صفویه، به ویژه پژوهش‌هایی که در مؤسسه شیعه‌شناسی صورت گرفته، در اختیار علاقه‌مندان قرار گیرد.
اسحاقی همچنین با اشاره به حضور و سخنرانی اساتید و صاحب‌نظران داخلی و خارجی در این همایش، گفت: مراسم افتتاحیه با حضور اعضای کمیته فرهنگ و تمدن اسلام و ایران، پژوهشگران داخلی از اصفهان، تبریز، تهران و سایر نقاط کشور و میهمانان خارجی از جمهوری آذربایجان، ترکیه و احتمالا بعضی کشورهای اروپایی در روز چهارم مردادماه برگزار خواهد شد.
برگزاری نشست تخصصی به مناسبت چهارصدمین سال وفات شاه عباس کبیر
وی با اشاره به این مطلب که امسال چهارصدمین سال وفات شاه عباس کبیر است، افزود: به همین مناسبت در حاشیه همایش یک نشست تخصصی نیم‌روزه برگزار خواهد شد و در آن شخصیت شاه عباس، فتوحات وی، روابط خارجی در دوران وی و دیگر موضوعات مرتبط مورد بحث قرار خواهد گرفت.
مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان اردبیل همچنین از ساخت تندیس شیخ صفی‌الدین اردبیلی برای تقدیم به برگزیدگان و دستگاه‌های همکار، رونمایی از مُهر شاه عباس و اهدا نمونه‌های آن به شرکت‌کنندگان و رونمایی از تمر یادبود پرتره شیخ صفی‌الدین اردبیلی به عنوان برنامه‌های جانبی همایش یاد کرد.
ایجاد دبیرخانه دائمی همایش صفویه
وی با اشاره به استقبال صورت گرفته از سوی محققان و همچنین فراوانی مباحث و منابع مربوط به صفویه که هنوز به طبع و انتشار نرسیده، گفت: با توجه به این موارد، در جلسه اردیبهشت‌ماه در کمیته فرهنگ و تمدن اسلام و ایران پیشنهاد کردیم که با تشکیل دبیرخانه دائمی همایش، دوره‌های بعدی آن نیز به صورت سالانه یا دوسالانه برگزار شود و این پیشنهاد مورد قبول واقع شد.
اسحاقی افزود: دبیرخانه همایش وظیفه خواهد داشت که به صورت مستمر فعالیت‌های علمی و پژوهشی درباره صفویه و حتی آثار هنری و اقدامات فرهنگی در این زمینه را رصد و پیگیری کند و ضمن تعامل با دانشگاه‌های داخلی و خارجی، به حمایت از این فعالیت‌ها و جمع‌بندی و ارائه آن‌ها در دوره‌های بعدی همایش بپردازد.
 

انتهای پیام/ م
تمامی حقوق این سایت متعلق به دبیرخانه شورایعالی انقلاب فرهنگی میباشد ©