کد: ۱۱۶۷۰۳۳       تاریخ انتشار: ۲۷ ارديبهشت ۱۳۹۶

حجت الاسلام سلیمی تاکید کرد:
توجه به پژوهش لازمه تحقق ارتباط صنعت و دانشگاه است
عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی گفت: بسیاری از کشورهای جهان، ده ها برابر بیشتر از کشورمان در بخش پژوهشی سرمایه گذاری می کنند.
حجت الاسلام علیرضا سلیمی در گفتگو با مرکز خبر شورای عالی انقلاب فرهنگی، با بیان این مطلب افزود: باتوجه به اینکه مقام معظم رهبری «مدظله العالی» امسال را سال "اقتصاد مقاومتی، تولید- اشتغال" نامگذاری نمودند، بنیادی ترین اقدام برای تحقق این شعار، توجه به شرکت های دانش بنیان و اقتصاد مقاومتی است.
نماینده مردم دلیجان و محلات در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: رشد واقعی اقتصاد در پرتو توسعه عمیق دانش محقق می شود و اگر ما به صورت جدی به مسئله دانش توجه نکنیم رشد واقعی را تجربه نخواهیم کرد.
حجت الاسلام سلیمی گفت: حمایت از ایجاد، توانمندسازی و توسعه شرکت‌های دانش‌بنیان و تقویت فعالیت‌های تحقیق و توسعه بنگاه‌های اقتصادی با هدف افزایش تولید، تحریک تقاضا و ارتقای صادرات کالاها و خدمات دانش‌بنیان را از دیگر الزامات این موضوع است.
وی با بیان اینکه مگر می شود بدون علم کشور را اداره کرد، افزود: علم نیازمند استقلال در بخش فناوری، دفاعی، صنعت و.... است که متاسفانه این مسئله در کشور ما کاملا فهم نشده است، چراکه بودجه پژوهش که برای سال 96 از سوی دولت به مجلس ارائه شد، بودجه قابل دفاعی نبود و همین بودجه های اندک پژوهشی به دلیل مشکلات مالی حاکم در دانشگاه ها پس از اختصاص یافتن صرف برطرف شدن این مشکلات می گردد.
حجت الاسلام سلیمی با بیان اینکه باید به شرکت های دانش بنیان به صورت جدی توجه کنیم، ادامه داد: شرکت های دانش بنیان حلقه واسطه دانشگاه و صنعت  هستند، اما متاسفانه صنعت و کشاورزی ما خودشان را نیازمند به دانشگاه نمی بینند چراکه دانشگاه نتوانسته مشکل آن را مرتفع کند.
وی با بیان اینکه صنعت ما متکی به علم نیست ادامه داد: صنعت خودروسازی ما از ابتدای تولید خوردو تا ازرده خارج شدن آن مانند خودروی پیکان به لحاظ موتور و ظاهر بدون هیچ تغییری به کار خود ادامه می دهد این در حالی است که خوردوسازهای خارجی به طور متوسط هر دو سال یکبار مدل جدید و بروزتری را به جامعه ارائه می دهد.
نماینده مردم دلیجان و محلات در مجلس شورای اسلامی گفت: اگر بخواهیم به صادرات مان رونق ببخشیم باید قدرت رقابت در صنعت را بیشتر کنیم و در این صورت است که می توانیم محصولات داخلی را ارتقاء ببخشیم و نهایتا صادرات مان را هم افزایش دهیم.
وی همچنین با تاکید بر فراهم کردن زیرساخت‌ها و قواعد لازم به منظور تولید علم و فناوری در کشور افزود: باید زیرساخت‌های لازم برای حمایت از فعالان تولید علم در کشور تعریف و تبیین شود.
 عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی ادامه داد: عدم حمایت از مخترعین و دانشمندان جوان در حوزه علم و فناوری مورد انتقاد جدی ماست و برای تکمیل زنجیره صادرات تولیدات علمی نیازمند حمایت جدی از مخترعین و دانشمندان جوان هستیم، اما متاسفانه این مهم مورد غفلت قرار گرفته است.
حجت الاسلام سلیمی در ادامه خواستار به فعلیت رساندن قواعد و قوانین حمایت از فعالان علمی و مخترعین در کشور شد و افزود: حمایت از دانشمندان و مخترعان باید از جنبه شعاری خارج شود و مطابق با منویات رهبری معظم انقلاب «مدظله العالی» عمل شده و خواسته‌ها و مطالبات ایشان در این راستا عملیاتی شود.
وی در پایان گفت: وزارت علوم و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری مهمترین بخش یاری دهنده در اقتصاد دانش بنیان  هستند ولی متاسفانه این دو بخش را در کشور جدی نمی گیریم و لازمه آن تغییر نگاه به این دو بخش است.
تمامی حقوق این سایت متعلق به دبیرخانه شورایعالی انقلاب فرهنگی میباشد ©