کد: ۱۱۶۳۴۳۵       تاریخ انتشار: ۲۰ دي ۱۳۹۵

حجت الاسلام و المسلمین دکتر احمدی تاکید کرد:
شخصیت فرهنگی و علمی آیت الله هاشمی رفسنجانی باید بررسی شود
حجت الاسلام و المسلمین دکتر احمد احمدی با تسلیت درگذشت آیت الله رفسنجانی(ره) به رهبر معظم انقلاب (مدظله العالی) و همه ملت ایران، گفت: مرحوم آیت الله هاشمی رفسنجانی (ره) بدون تردید یکی از استوانه‌های انقلاب اسلامی بود.
رئیس سازمان مطالعه و تدوین کتب علوم انسانی دانشگاه‌ها (سمت) در گفتگوی اختصاصی با مرکز خبر شورای عالی انقلاب فرهنگی، ضمن بیان این مطلب افزود: همانگونه که مقام معظم رهبری (مدظله العالی) نیز فرمودند آن مرحوم 59 سال در سنگر مبارزه و دفاع از اسلام در کنار رهبر معظم انقلاب اسلامی (مدظله العالی) بود.
عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی در تشریح فعالیت‌های علمی و فرهنگی رئیس فقید مجمع تشخیص مصلحت نظام ادامه داد: ایشان در زمینه تفسیر قرآن فعالیت فراوانی کرده بود و "تفسیر راهنما" که بالغ بر 20 جلد است، نتیجه این فعالیت مثمر ثمر است و من فکر میکنم شخصیت علمی و فرهنگی ایشان تحت تاثیر شخصیت سیاسی وی آنگونه که شایسته بود، دیده نشده است و اکنون وقت مناسبی است تا این ابعاد بیشتر بررسی شوند.
عضو هیئت علمی دانشگاه تهران گفت: در تمام این 37 سال پس از پیروزی انقلاب اسلامی، مرحوم مغفور آیت الله هاشمی رفسنجانی جزء چهره‌های تاثیرگذار و تعیین کننده در نظام اسلامی بود.
وی افزود: در سال‌های سخت دفاع مقدس ایشان در مدیریت جنگ و دفاع از کشور و انقلاب نقش اساسی داشت.
حجت الاسلام و المسامین دکتر احمد احمدی با بیان ارتباط مرحوم آیت الله هاشمی رفسنجانی (ره) با رهبر کبیر انقلاب و بنیانگذار جمهوری اسلامی حضرت امام خمینی (ره)، افزود: مرحوم آیت الله هاشمی رفسنجانی (ره) جزء افرادی بودند که حضرت امام خمینی (ره) به آنان اعتماد داشت و ما به خوبی به یاد داریم که مرحوم آیت الله رفسنجانی(ره) در کنار مرحوم شهید بهشتی (ره) و حضرت آیت الله خامنه ای (مدظله العالی) محور یاران امام (ره) و انقلاب اسلامی بودند.
عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی ادامه داد: زمانی که مرحوم مغفور هاشمی رفسنجانی (ره) در سال 1358 توسط گروهک فرقان ترور شدند و این ترور نافرجام ماند، حضرت امام خمینی( ره) به شکرانه سلامتی وی گوسفند قربانی کردند و جمله معروف (هاشمی زنده است تا نهضت زنده است) را بیان فرمودند.
حجت الاسلام و المسلمین دکتر احمد احمدی با  تاکید بر اعتقاد راسخ مرحوم آیت الله رفسنجانی(ره) به حفظ نظام اسلامی گفت: ایشان به پیروی و اطاعت از رهبری اعتقاد تام و کامل داشت و هم اکنو نیز همه علاقمندان ایشان باید از هر گونه حرکت و سخن تفرقه انگیز پرهیز کنند.
انتهای پیام/ج

 

تمامی حقوق این سایت متعلق به دبیرخانه شورایعالی انقلاب فرهنگی میباشد ©