کد: ۱۱۶۲۸۶۸       تاریخ انتشار: ۱۱ دي ۱۳۹۵

عضو هیئت علمی دانشگاه الزهرا(س) مطرح کرد:
لزوم قرار گرفتن خدمات مشاوره خانواده تحت پوشش بیمه
عضو هیئت علمی گروه مشاوره و راهنمایی دانشگاه الزهرا(س) ضمن ارائه پیشنهاداتی برای کاهش آسیب‌ها و معضلات گریبانگیر خانواده بر ضرورت تقویت روابط و آموزش روابط صمیمانه در خانواده‌ها با توجه به نهادینه شدن الگوی خانواده هسته‌ای تأکید کرد.
دکتر رؤیا رسولی، عضو هیئت علمی گروه مشاوره و راهنمایی دانشگاه الزهرا(س) در گفتگو با مرکز خبر شورای عالی انقلاب فرهنگی به بیان برخی نکات که می‌تواند در جهت تقویت و استحکام خانواده مؤثر واقع شود پرداخت.
دکتر رسولی ضمن بیان این مطلب که با تغییر شکل خانواده گسترده به هسته‌ای بسیاری از روابط فامیلی مثل خاله، عمویی کمرنگ شده است، عنوان کرد: امروزه اغلب حتی روابط بین والدین و خواهر و برادرها نیز به حاشیه رفته و افراد اگر به سمت تنهایی حرکت نکنند در دنیایی دو نفره زندگی می‌کنند.
معاون پژوهشی و اجرایی دانشکده علوم تربیتی و روانشناسی دانشگاه الزهرا(س) ادامه داد: اکنون روابط واقعی و نزدیک محدود به روابط زوجی، یعنی زن و شوهری، شده است و بنابراین بسیار مهم است که این روابط تقویت شده و آنها را از آسیب برهانیم.
وی راه تقویت این رابطه را آموزش روابط صمیمانه بین زوجین و همچنین والدین و فرزندان دانست و عنوان کرد: افسردگی، خیانت ، دعواها و طلاق‌ها و ... که اکنون آسیب‌های خانواده‌ها محسوب می‌شود بخش اعظم آن پاسخی است در برابر فقدان روابط عاشقانه و صمیمانه در خانواده.
پیشنهاداتی برای پیشگیری از بروز آسیب‌های
این عضو هیئت علمی دانشگاه الزهرا(س) ضمن تأکید بر این موضوع که همواره متخصصین به این نتیجه رسیده‌اند که پیشگیری کم هزینه‌تر از درمان است، به ارائه پیشنهادهایی بر این اساس پرداخت.
دکتر رسولی گفت: آموزش مشاوران و روانشناسان متخصص در زمینه خانواده و زوج و توجه کمی و کیفی به این حوزه ضروری است؛ هر چند اکنون در زمینه افزایش کیفیت بایستی کار بیشتری صورت گیرد.
وی همچنین بیمه کردن خدمات مشاوره خانواده را در این زمینه مؤثر دانست و گفت: چنین بیمه‌ای طبیعتا مراجعه خانواده‌ها و استفاده از خدمات مشاوره‌ای را افزایش خواهد داد و قطعاً می‌تواند در موارد متعدد زمینه‌های بروز و گسترش آسیب‌ها را کنترل کند.
این عضو هیئت علمی دانشگاه الزهرا(س) همچنین خواستار توجه به آموزش پیش از ازدواج برای تصمیم‌گیری انتخاب همسر شد و گفت: چنین آموزش‌هایی نه صرفاً برای دختران و پسران بلکه برای خانواده‌های آن‌ها نیز لازم است و دوره آن نیز نه صرفاً طی چند جلسه بلکه به صورت دوره‌های شش ماهه باید باشد تا اثرگذاری مناسبی بیابد.
دکتر رسولی فراهم کردن زیرساخت‌های ازدواج از طرف خانواده و دولت‌ها را نیز عاملی مؤثر در پیشگیری از آسیب‌های خانواده عنوان کرد و گفت: مهمترین عامل مؤثر در این رابطه را می‌توان اشتغال دانست که به صورتی چند وجهی به خانواده و جامعه کمک می‌کند و در کاهش زمینه‌های بروز اختلاف و آسیب در خانواده مؤثر است.
وی وجود نهادی که افراد و خانواده‌ها را در شناسایی گزینه‌های ازدواج کمک کند نیز مؤثر دانست و بیان کرد: در گذشته خانواده‌ها در این زمینه فعالانه‌تر عمل می‌کردند، اما اکنون خانواده به حاشیه رفته و به ویژه دختران فکر می‌کنند اگر خود فرصت‌ها را ایجاد نکنند ممکن است مجرد بمانند و این باعث می‌شود که به دلیل تجربه اندک و عوامل دیگر، آسیب‌ها بالا رود.انتهای پیام/ م
تمامی حقوق این سایت متعلق به دبیرخانه شورایعالی انقلاب فرهنگی میباشد ©